Afghánistán má až 4 miliony narkomanů. Jak se jim žije pod vedením Tálibánu?

Oholené hlavy, šaty visící na těle a pohled pronásledované zvěře. Pro toxikomany, které pod mostem v Kábulu zatkli členové vládnoucího Tálibánu nebo je na rehabilitaci poslaly jejich rodiny, začíná 45denní nucená drogová abstinence, napsala o situaci kábulských narkomanů agentura AFP.

O skrýši pod mostem Púl Suchta, pod nímž do řeky proudí kábulský odpad, vědí všichni. Kábulané závislí na drogách tam stranou pohledů žijí i umírají. Policie Tálibánu to ale trpět nehodlá a jejích razií přibývá. Tentokrát tam dorazili dva tálibové ozbrojení automaty, aby zatřásli neforemnými postavami zhroucenými mezi hromadami polštářů, pokrývek a pytlů písku, mezi nimiž se válí injekční stříkačky nebo trubičky na šňupání drog.

Po varovných výstřelech tálibové toxikomany nacpou bez jakéhokoli třídění do sanitek, které s nimi zamíří na rehabilitační oddělení Avicennovy nemocnice na bývalé vojenské základně. Doktor Ahmad Zohír Sultání tam může přijmout až 1000 klientů, avšak je to, jako by chtěl vysušit moře kávovou lžičkou. "Drogy jsou tady hrozný problém, jsou tady skoro čtyři miliony narkomanů," řekl.

Podle mezinárodního vyšetřování holduje drogám kolem deseti procent Afghánců, což je největší poměr k počtu obyvatel na světě. "Toto je politika islámského emirátu. Chtějí město zbavit všeho, co ho hyzdí. Dokud tady budeme mít místo, budou je (toxikomany) sem vozit. Dnes máme obsazeno téměř všech našich 1000 lůžek. Pracujeme zdarma, nikdo z nás nedostal čtyři měsíce plat. Doufáme, že se to změní," řekl Sultání.

Rehabilitační pobyt trvá 45 dní a je to hlavně totální abstinence. Muži dny tráví v postelích, ve společných pokojích nebo na chodbách a taky na dvoře, kde se hřejí na podzimním slunci. Máme trochu metadonu pro závislé na opiu, ale nic pro lidi na pervitinu, vysvětluje Sultání.

Ráno do registrační kanceláře přichází šestatřicetiletý Emal. Těžce za sebou táhne nohy a dobrovolník, což je podobně jako ostatní bývalý klient, zakládá kartu. Jméno, jméno otce, ženatý nebo ne, zaměstnaný, závislý na jaké droze, hospitalizovaný v minulosti - tak znějí základní otázky. A Emal odpovídá, že je ženatý, má tři děti, je bez práce, závislý na pervitinu a v nemocnici už byl třikrát, teď počtvrté. Minulý pobyt ukončil před deseti dny.

Na židli dosedl dvaadvacetiletý Bilál Ahmad, ustrašený jako toulavá kočka. I on bere pervitin a byl tady už před rokem nebo rokem a půl. "Jsem rád, že jsem tu zas," říká, ale jeho pohled prozrazuje pravý opak. "Když dá bůh, budeme se moci za 45 dní vrátit domů," dodává.

Následuje pečlivá prohlídka - po drogách se pátrá všude, v záhybech šatů i v botách. "Otevři pusu, víc, vyplázni jazyk," znějí pokyny.

Příchozí jsou pak po šesti odvedeni do sprch, kde dostanou khaki košile, široké kalhoty a mýdlo, nikoli však ručník. Když vyjdou ven, vezmou je do svých hbitých rukou holiči a oholí jim vlasy. Vousy ponechají.

Celé to v nich zanechá dojem, že zapadli do rodiny. Ale je to bratrství poznamenané strachem, mají pokleslá ramena a váhavý krok. Odvedou je do budovy s pokojem pro pět lidí. Ošetřovatelé změří tlak, puls a teplotu.

Sousední noclehárna slouží pro 30 mužů. Jsou rozdílného věku, leží na pokrývkách, jeden hraje dětskou písničku na bambusovou flétnu, druhý ukazuje rukou na ústa a dává tak najevo, že má hlad.

Klinika má zásoby zhruba na rok a poskytuje tři jídla denně, tvrdí Sultání ve skladu s policemi plnými rýže a konzerv. "Jsme tady ve čtvrti se špatnou pověstí. Když Kábul padl 15. srpna do rukou Tálibánu, přišly sem stovky lidí a chtěly nás vykrást. Spolu s pacienty jsme se ale ubránili a odrazili jsme je," popsal situaci lékař.

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 
Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  

Více souvisejících

Afghanistán Drogy Tálibán

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 12 minutami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 1 hodinou

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil ruského protějška Vladimira Putina za nelidského kvůli poslednímu ruskému útoku na Ukrajinu, kdy cílem byla především ukrajinská energetika. Útok způsobil výpadky proudu či další škody.  

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy