Asadova armáda dobyla další část provincie Hamá, do sevření se dostali i Turci

Syrská armáda dobyla z rukou povstalců další území na severozápadě země, které je poslední větší oblastí, jež vláda nedostala od vypuknutí občanské války před osmi lety zpět pod kontrolu. Na hranicích provincií Hamá a Idlib se dnes do sevření vládních jednotek podporovaných Ruskem dostalo i turecké pozorovatelské stanoviště. Zda v něm zůstali turečtí vojáci, není zatím jasné.

Informovala agentura Reuters s odvoláním na syrskou státní televizi a opoziční organizaci SOHR, která dění v Sýrii monitoruje z Británie.

Ofenzivu na severozápadě Sýrie v provincii Idlib a okolí zahájila syrská armáda letos v dubnu. Do tohoto regionu se v předchozích letech uchylovali povstalci i radikálové z ostatních částí Sýrie poté, co vláda syrského prezident Bašára Asada dostávala zpět pod svou kontrolu území ztracená v občanské válce, jež vypukla v roce 2011.

V posledních dnech dobyla syrská armáda v důsledku intenzivních leteckých útoků a dělostřelecké palby území na jihu provincie Idlib a na severu sousední provincie Hamá. Na jihu provincie Idlib ovládla i město Chán Šajchún, které se po vypuknutí války v Sýrii dostalo nejprve do rukou povstalců a od roku 2014 ho ovládali džihádisté (skupina Haját Tahrír aš-Šám, HTS). Armáda dostala v oblasti pod kontrolu také hlavní silniční spojení mezi severem Sýrie a Damaškem.

Ve čtvrtek syrská agentura SANA oznámila, že vládní jednotky otevřely koridor pro ty, kteří chtějí z území ovládaném radikály odejít. Armáda zajistí odcházejícím podle SANA přístřeší, jídlo a zdravotní péči. Od vypuknutí ofenzivy v oblasti Idlibu letos v dubnu si tam boje podle nevládních organizací vyžádaly životy asi 900 civilistů a půl milionu lidí před boji z obalsti uprchlo.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes podle agentury Anadolu telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Sdělil mu obavu, že ofenziva syrské armády způsobí humanitární krizi a "velice vážně" ohrozí bezpečnost Turecka. Podle něj útok rovněž porušuje příměří v Idlibu, na němž se Ankara a Moskva dohodly loni v září.

Šéf turecké diplomacie Mevlut Çavuşoglu dnes podle agentury AFP prohlásil, že turečtí vojáci neopustí pozorovací stanoviště v provincii Idlib, které se dostalo do sevření. "Nejsme tam proto, že nemůžeme odejít, ale proto, že odejít nechceme," řekl s tím, že vojáci nejsou v "obklíčení".

Ankara se v syrské občanské válce angažuje už od roku 2011. Nejprve cvičila a materiálně podporovala některé povstalce, první přímou vojenskou intervenci do Sýrie podnikla Ankara v létě 2016. Desítku vojenských stanovišť na severozápadě Sýrii zřídilo Turecko po loňské dohodě s Ruskem, která měla v oblasti vytvořit demilitarizovanou zónu.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Syrská krize Turecká armáda SOHR (Syrské organizace pro lidská práva) Recep Tayyip Erdogan Vladimír Putin Mevlüt Çavuşoglu

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy