Činitel OSN: V syrských táborech pro rodiny IS zemřelo 700 lidí

Ve dvou táborech na severovýchodě Sýrie, kde je ve špatných podmínkách zadržováno zhruba 70.000 zejména žen a dětí spojených s teroristickou organizací Islámský stát (IS), v nedávné době zemřelo 700 lidí. Podle agentury AP to s odvoláním na své informace uvedl šéf protiteroristického úřadu OSN Vladimir Voroncov.

Na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že v táborech Al-Húl a Rúdž kvůli nedostatku jídla a léků umíraly i děti. Tato zařízení spravují kurdské síly, které s podporou USA bojovaly proti IS.

Úmrtí stovek obyvatel táborů podle Voroncova vyvolalo "pocity hněvu". Činitel následně vyzval mezinárodní společenství, aby rozhodlo o tom, jak s obyvateli tábora naloží, jelikož zadržovat je na těchto místech je "velmi nebezpečné". "Mohli by vytvořit velmi výbušné materiály, které by mohly velmi pomoci teroristům obnovit své aktivity (v Sýrii a Iráku)," varoval.

V roce 2014 se radikálům z IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišel IS prakticky o veškerá území, včetně svých hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. Hlavní baštu islamistů v Sýrii v říjnu 2017 osvobodila arabsko-kurdská koalice SDF s pomocí Spojených států. Loni v březnu SDF ohlásila územní porážku IS v Sýrii vítězstvím v Baghúzu, který leží na východě země poblíž irácké hranice. Experti OSN nicméně dříve letos uvedli, že zbývající členové IS v Sýrii a Iráku navzdory ztrátě území páchají čím dál smělejší útoky a plánují své zadržované bojovníky osvobodit.

Kurdští bojovníci kromě táborů Al-Húl a Rúdž dohlíží také na tisíce bojovníků a chlapců z IS ve věznicích.

Nevládní organizace International Crisis Group 7. dubna informovala, že v táboře Al-Húl je 66.000 žen a dětí a 4000 v táboře Rúdž, většinu z nich přitom tvoří příbuzní extremistů z IS. Zhruba 13.500 obyvatel těchto táborů tvoří cizinci, ostatní jsou zhruba půl na půl Syřané a Iráčané. Humanitární pracovníci podle organizace tábory označili za přelidněné, šíří se tam podle nich tuberkulóza a je tam vysoká mortalita.

"Žádná země nechce zpátky tyto lidi s velmi negativní a velmi nebezpečnou teroristickou minulostí," uvedl Voroncov.

Doplnil však, že v táborech žije asi 9000 dětí a hlavní prioritou by nyní mělo být zachránit ty mladší šesti let. Voroncov uvedl, že jeho úřad tuto záležitost usilovně řeší se státy, jejichž občané jsou táborech zadrženi. K repatriaci některých svých občanů ale přistoupilo podle Voroncova jen málo států, přičemž zmínil středoasijské země, Rusko a USA.

Voroncov podle AP poznamenal, že u žen jde o "složitější příběh". Jsou tam "oběti terorismu", které nevěděly, co dělají, když doprovázely své muže a rodiny do Iráku a Sýrie, ale " ale mezi lidmi zadrženými v táborech je také mnoho radikalizovaných žen," doplnil.

Voroncov se domnívá, že správná cesta je ženy stíhat a následně je rehabilitovat a opět začlenit do společnosti. Dodal však, že jde o velmi "náročný problém".

Související

Více souvisejících

uprchlické tábory Islámský stát (IS) OSN uprchlíci humanitární krize Sýrie

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 23 minutami

Chlapec na videu plivl ukrajinské spolužačce do tváře.

Školák poplival Ukrajinku a ještě se tím chlubil. Rakušan chování odsoudil

Ukrajinská dívka si natočila video, na němž ji skupinka českých dětí slovně a fyzicky napadá kvůli jejímu původu. Agresivní chlapec na snímku vychvaloval Rusko a jakmile se ohradila, plivl jí do tváře. Video sdílené na Twitteru získalo pozornost ministra vnitra Rakušana i školství Beka. Matce dítěte se podařilo získat právníka, který situaci bude řešit.

před 38 minutami

Aktualizováno před 54 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kuleba: Nechceme vojáky, NATO je stejně nepošle. Dejte nám zbraně

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba tvrdí, že země NATO vojáky na Ukrajinu až do konce války nepošlou a země o ně ani nežádá. Míst toho potřebuje hlavně zbraně. Uvedl to v reakci na prohlášení bývalého generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Rasmussena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 4 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 5 hodinami

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy