Činitel OSN: V syrských táborech pro rodiny IS zemřelo 700 lidí

Ve dvou táborech na severovýchodě Sýrie, kde je ve špatných podmínkách zadržováno zhruba 70.000 zejména žen a dětí spojených s teroristickou organizací Islámský stát (IS), v nedávné době zemřelo 700 lidí. Podle agentury AP to s odvoláním na své informace uvedl šéf protiteroristického úřadu OSN Vladimir Voroncov.

Na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že v táborech Al-Húl a Rúdž kvůli nedostatku jídla a léků umíraly i děti. Tato zařízení spravují kurdské síly, které s podporou USA bojovaly proti IS.

Úmrtí stovek obyvatel táborů podle Voroncova vyvolalo "pocity hněvu". Činitel následně vyzval mezinárodní společenství, aby rozhodlo o tom, jak s obyvateli tábora naloží, jelikož zadržovat je na těchto místech je "velmi nebezpečné". "Mohli by vytvořit velmi výbušné materiály, které by mohly velmi pomoci teroristům obnovit své aktivity (v Sýrii a Iráku)," varoval.

V roce 2014 se radikálům z IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišel IS prakticky o veškerá území, včetně svých hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. Hlavní baštu islamistů v Sýrii v říjnu 2017 osvobodila arabsko-kurdská koalice SDF s pomocí Spojených států. Loni v březnu SDF ohlásila územní porážku IS v Sýrii vítězstvím v Baghúzu, který leží na východě země poblíž irácké hranice. Experti OSN nicméně dříve letos uvedli, že zbývající členové IS v Sýrii a Iráku navzdory ztrátě území páchají čím dál smělejší útoky a plánují své zadržované bojovníky osvobodit.

Kurdští bojovníci kromě táborů Al-Húl a Rúdž dohlíží také na tisíce bojovníků a chlapců z IS ve věznicích.

Nevládní organizace International Crisis Group 7. dubna informovala, že v táboře Al-Húl je 66.000 žen a dětí a 4000 v táboře Rúdž, většinu z nich přitom tvoří příbuzní extremistů z IS. Zhruba 13.500 obyvatel těchto táborů tvoří cizinci, ostatní jsou zhruba půl na půl Syřané a Iráčané. Humanitární pracovníci podle organizace tábory označili za přelidněné, šíří se tam podle nich tuberkulóza a je tam vysoká mortalita.

"Žádná země nechce zpátky tyto lidi s velmi negativní a velmi nebezpečnou teroristickou minulostí," uvedl Voroncov.

Doplnil však, že v táborech žije asi 9000 dětí a hlavní prioritou by nyní mělo být zachránit ty mladší šesti let. Voroncov uvedl, že jeho úřad tuto záležitost usilovně řeší se státy, jejichž občané jsou táborech zadrženi. K repatriaci některých svých občanů ale přistoupilo podle Voroncova jen málo států, přičemž zmínil středoasijské země, Rusko a USA.

Voroncov podle AP poznamenal, že u žen jde o "složitější příběh". Jsou tam "oběti terorismu", které nevěděly, co dělají, když doprovázely své muže a rodiny do Iráku a Sýrie, ale " ale mezi lidmi zadrženými v táborech je také mnoho radikalizovaných žen," doplnil.

Voroncov se domnívá, že správná cesta je ženy stíhat a následně je rehabilitovat a opět začlenit do společnosti. Dodal však, že jde o velmi "náročný problém".

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Extrémní počasí tvrdě dopadá na Blízký východ. Voda je vzácná, lidé volí mezi pitím a hygienou

Rekordní vlny veder, které letos postihly mnoho zemí a způsobily nejteplejší měsíc v historii měření, zhoršují podmínky milionů lidí, kteří uprchli před ozbrojenými konflikty a nyní žijí v uprchlických táborech na Blízkém východě. V extrémních teplotách, které se místy vyšplhaly až na 50 stupňů Celsia, se matky často ocitají v situacích, kdy musí volit, zda použijí vzácnou vodu na pití, vaření nebo na hygienu svých dětí. 

Více souvisejících

uprchlické tábory Islámský stát (IS) OSN uprchlíci humanitární krize Sýrie

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy