Co se stalo s Islámským státem? Muž z Pentagonu objasnil, kam se poděl chalífát

NÁZOR - Islámský stát (IS) ohrožoval celý Irák a celou Sýrii a vzbuzoval závažné obavy z terorismu v západním světě, připomíná vojenský publicista Kris Osborn. Bývalý pracovník Pentagonu v komentáři pro server National Interest pokládá otázky, co se s organizací stalo a zda skutečně zmizela.

Hrozba zůstává

Hrozivý chalífát kdysi ovládal překvapivě velkou část Blízkého východu, uvádí autor komentáře. Dodává, že situaci změnil až zásah spojenecké koalice, ale otázkou, zda IS skončil nadobro.

O zbytcích IS již příliš neslýcháme, připouští Osborn. Podotýká, že ty části organizace, které možná nadále přežívají, jsou dnes překryty hlasitými a všudypřítomnými obavami z velmocenského soupeření Spojených států, především s Ruskem a Čínou.

Mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby na tiskové konferenci 6. dubna novinářům sdělil, že IS sice co do rozsahu již nelze považovat za organizaci se schopnostmi jako kdysi, ale i tak zůstává hrozbou, a proto mají Spojené státy v Iráku nadále vojáky, kteří pomáhají a radí místním partnerům, přičemž v zemi zůstávají na jejich žádost, poukazuje Osborn.

"Možná existují enklávy nepřátelských bojovníků nebo okrajové frakce v rámci dříve zorganizované skupiny jinak rozptýlených skupin teroristů, zločinců a zoufalých mladých mužů, kteří tvořili masu IS," bývalý pracovník pentagonu. Domnívá se, že úspěšná eliminace, případně alespoň masivní omezení schopnosti IS provést jakoukoliv významnější útočnou operaci, může do velké míry spočívat v kampani Spojenými státy vedené koalice, která má rozložit a zničit velící a kontrolní epicentrum řídící organizaci zevnitř.

Může se tak opakovat případ al-Káidy, kdy odstranění vedení a hlavních demagogických osobností zkrátka zbaví organizaci, jakou je IS, veškeré formální operační struktury a aparátu, vyzdvihuje Osborn. Soudí, že by to dávalo smysl, s ohledem na důležitost, kterou Spojenými státy vedená koalice přikládá narušování, případně likvidaci velících a kontrolních mechanismů, ať již prostřednictvím kybernetických útoků nebo jinými způsoby rušivých úderů, které se zaměřují na komunikační síť IS a jeho řídící a kontrolní aparát.  

Příklad úspěšné operace

Pokud nedisponuje aparátem, médii a komunikační sítí, IS zkrátka nemůže osnovat ani koordinovat své operace, i kdyby pro ně našel ochotné vykonavače, konstatuje autor komentáře. Naznačuje, že právě přístup k IS může být příkladem úspěšné operace, která staví na lokalizaci, zadržování nebo alespoň masivním omezení veškerého operačního dosahu, kterým skupina jako IS v jistý moment disponovala.

"Stávající kostrč IS - ačkoliv je stále považována za významnou a hodnou patřičných opatření udržujících pozornost a bdělost - byla z velké části zdárně omezena v důsledku úspěšné vojenské kampaně, která měla IS zničit," pokračuje někdejší pracovník Pentagonu. Připomíná, že v kampani, která zahrnovala mnohonárodnostní architekturu leteckých útoků doplněných raketami země-země dlouhého dosahu, došlo i k vůbec prvnímu bojovému nasazení amerických radarem nezachytitelných letounů F-22 Raptor.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Mezinárodní úder proti IS byl z velké části naplánován a veden stávajícím americkým ministrem obrany Lloydem Austinem, který před nástupem do funkce sloužil jako vojenský velitel, upozorňuje Osborn.

Spojené státy sdílí s Iráčany cíl v podobě vybudování bezpečnostních sil, které umožní Iráku bránit vlastní suverenitu a potírat teroristické skupiny, které by zemi chtěly využít jako základnu pro své operace, odkazuje autor komentáře na prohlášení Johna Kirbyho. Kvituje ujištění mluvčího Pentagonu, že koalice proti IS nadále podporuje partnerské síly v Iráku a Sýrii skrze letecké operace, zpravodajské informace, sledování a průzkum a podmínečné poskytování vojenského vybavení.  

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Terorismus Irák USA (Spojené státy americké) Sýrie

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 3 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy