Co sleduje Rusko v Sýrii? Nejde o Asada, tvrdí překvapivě politolog

NÁZOR - Pokud mluvíme o ruské politice v Sýrii, předně nesmíme zapomínat, že Sýrie není v ruské celkové zahraniční politice prioritou. S uvedeným tvrzením vystoupil v komentáři pro server Moscow Times politolog Ruslan Mamedov z Ruské rady pro mezinárodní vztahy.

Existují pochopitelně další problémy, které jsou pro Moskvu důležité, zdůrazňuje odborník. Připouští však, že Rusko má v Sýrii vojenskou základnu, velký počet pracovníků a syrská anabáze vedla k celkovému posílení role Ruska v regionu.

"Nyní jsme však v situaci, kdy se Rusko snaží změnit svou politiku z přístupu založeného na hrozbě v přistup založený na příležitostech," domnívá se Mamedov. Soudí, že jde především  o ekonomické zisky, kapitalizaci politického vývoje a rozšíření ekonomických otázek za hranice Sýrie.

Právě z tohoto důvodu Rusko využívá svůj vliv v regionu a pragmaticky zlepšuje vztahy s blízkovýchodními státy a vytváří si podmínky pro tamní ekonomickou expanzi, míní politolog. To je podle něj praktická realita dnešní ruské politiky v Sýrii.

Moskva a izraelsko-íránský konflikt v Sýrii

Rusku se pochopitelně daří udržovat funkční vztahy s Izraelem i Íránem zároveň, protože chápe zájmy obou zemí v regionu, vysvětluje Mamedov. Za největší problém považuje situaci, kdy se Írán a Izrael obracejí na Moskvu bilaterálně, protože pak přichází na řadu problém společného postupu a výsadního postavení na Blízkém východě.

Írán a Izrael nejsou arabské státy, ale musejí se do arabského regionu nějak zapojit, zatímco Rusko je cizí, vnější aktér, který se snaží zachovat vztahy s oběma zeměmi, poukazuje expert. Konstatuje, že Moskva se v tomto smyslu nesnaží o snižování napětí mezi oběma zeměmi, ale deeskalaci tensí v regionu a přilehlých oblastech.

"Některé maximalističtější pohledy Teheránu a Tel Avivu nejsou v Moskvě vítány," pokračuje politolog. Domnívá se, že Rusko chce, aby oba státy nakonec pochopily, že musejí nalézt nějaké řešení pro společný život v regionu.

To je hlavní ruský pohled, avšak pokud jde o Sýrii, byli jsme svědky mnoha případů, kdy se Moskva snažila držet Íránce či na Írán napojené milice dále od izraelsko-syrské hranice, připomíná Mamedov. Očekává, že tohoto přístupu se bude Kreml držet i nadále.

Je Bašár Asad postradatelný?

Ruský postoj vůči Sýrii vychází především z bilaterálních rusko-syrských vztahů, které se táhnou několik desetiletí nazpět, uvádí politolog. Vysvětluje, že vše začalo dobrými vztahy Sovětského svazu se Sýrii.

"Navíc, od samého začátku, i v roce 2015, kdy se Rusko začalo v Sýrii silně angažovat, bylo oznámeno (ruským) prezidentem Vladimirem Putinem a stále je oficiální politikou Ruska, že Rusko je tam na podporu syrských státních institucí," píše Mamedov. Dodává, že tento hlavní přístup byl Moskvou sledován vždy.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

I nyní vidíme, že Rusko dělá vše pro to, aby posílilo syrské státní instituce, deklaruje odborník. Zdůrazňuje, že zdaleka nejde pouze o zajištění pozice Bašára Asada coby syrského vůdce.

V oficiálním ruském pojetí je Asad prezident a především zvolený prezident, připomíná expert. Za pravděpodobnou považuje variantu, že v budoucnosti se na tom mnoho nezmění.

Ruský postoj k Sýrii je tedy především o vztazích mezi státy, nikoliv o klientelismu, soudí Mamedov. Domnívá se, že Moskva se snaží jednat s Damaškem na základě modelu interakce ruských státních institucí se syrskými státními institucemi.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel

Před pěti lety dopadlo na syrskou vojenskou základnu Šajrát téměř šest desítek amerických střel s plochou dráhou letu. Jednalo se o proklamovanou odvetu za chemický útok v Chán Šajchúnu, k němuž došlo 4. dubna 2017. Americká reakce však měla spíše symbolický než vojenský rozměr, domnívá se Jan Daniel, vedoucí Výzkumné skupiny pro Střední východ a severní Afriku na pražském Ústavu mezinárodních vztahů. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné přiblížil, proč se kolem zmíněných událostí vyrojilo velké množství konspiračních teorií, jaká byla role Ruska či jak křehká je v současnosti zdánlivá konsolidace syrského vládnoucího režimu.

Více souvisejících

Ruské angažmá v Sýrii Sýrie Rusko Bašár Asad Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 39 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 47 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy