Demise premiéra nestačila. V Iráku pokračují protesty, za dva měsíce mají přes 400 obětí

I po pátečním oznámení iráckého premiéra Ádila Abdal Mahdího, že podává parlamentu demisi, pokračovaly dnes v irácké metropoli Bagdádu a na jihu země protivládní protesty. Ty si za dva měsíce vyžádaly už přes 400 obětí. Podle některých demonstrantů, které dnes citovala televize Al-Džazíra, protesty neskončí, dokud neodstoupí celé "zkorumpované" vedení a nebudou vyhlášeny nové a svobodné volby.

Protesty dnes pokračovaly na třech mostech v Bagdádu, kde lidé opět zapalovali pneumatiky. Demonstranti podle svědka agentury Reuters také obklíčili policejní stanici v jihoirácké Násiríji, kde v pátek při policejním zákroku proti demonstrantům přišly o život přes dvě desítky lidí. Střety s bezpečnostními složkami pokračovaly v noci na dnešek i ve městě Karbalá a tisíce lidí demonstrovaly ráno za pád režimu také v Díváníji.

V jihoiráckém Nadžafu, kde ve středu demonstranti zapálili budovu íránského konzulátu, byl dnes zatím podle agentury AFP klid. Protesty v tomto městě ale obvykle začínají odpoledne či navečer, dodala AFP.

"Premiérova nabídka demise je velkým prvním krokem a jsme touto zprávou extrémně nadšeni," řekl televizi Al-Džazíra čtyřiadvacetiletý Mustafá na bagdádském náměstí Tahrír, baště nynějších protestů. "A i když jsme zaplatili vysokou cenu, nátlak na vládu se vyplatil," dodal Mustafá.

"I když Abdal Mahdí odejde, nahradí ho někdo jiný. Slavit budeme, až bude rozpuštěn parlament a uspořádány svobodné volby pod dohledem OSN," řekla Al-Džazíře devětadvacetiletá Zajnab. Podle ní ale nemůže za všechno premiér. "Abdal Mahdí je jen tváří organismu, za nímž se skrývají milice, politické strany a politici naslouchající Íránu," dodala Zajnab.

Demonstranti vidí v Teheránu původce zkorumpovaného systému v Iráku, kde se do mocenských orgánů dostalo po svržení diktátora Saddáma Husajna v roce 2003 mnoho šíitů orientovaných na Írán. Důvodem protestů, které trvají od začátku října, je i neschopnost vlády zlepšit sociální infrastrukturu v této ropné velmoci zničenou ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s radikály z teroristické organizace Islámský stát.

Irácký premiér Abdal Mahdí, který nastoupil do úřadu po loňských parlamentních volbách, v pátek oznámil demisi poté, co ho vlivný šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání varoval, že demonstrace mohou přerůst v občanskou válku.

Ve čtvrtek zažil Irák "nejkrvavější den" nynějších protestů, když při střetech s bezpečnostními složkami zemřelo přes 50 lidí. Postup bezpečnostních složek, které proti demonstrantům používají kromě slzného plynu i ostrou munici, kritizovaly jako nepřiměřený nevládní organizace či mezinárodní červený kříž.

Mahdího demisí se bude v neděli zabývat parlament. Podle televize Al-Džazíra ji zřejmě podpoří, protože k rezignaci premiéra kromě Sistáního vyzvalo i několik politických frakcí.

Související

Irák, centrum Bagdádu

Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů v Iráku. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Policisté se snažili vytlačit demonstranty z jejich tábořišť v několika městech včetně Bagdádu. Mrtví jsou hlášeni z metropole i z jihoirácké Násiríje. Podle agentury Reuters utrpělo zranění asi 30 lidí.

Více souvisejících

demonstrace v Iráku Irák Ádil Abdal Mahdí

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy