Demise premiéra nestačila. V Iráku pokračují protesty, za dva měsíce mají přes 400 obětí

I po pátečním oznámení iráckého premiéra Ádila Abdal Mahdího, že podává parlamentu demisi, pokračovaly dnes v irácké metropoli Bagdádu a na jihu země protivládní protesty. Ty si za dva měsíce vyžádaly už přes 400 obětí. Podle některých demonstrantů, které dnes citovala televize Al-Džazíra, protesty neskončí, dokud neodstoupí celé "zkorumpované" vedení a nebudou vyhlášeny nové a svobodné volby.

Protesty dnes pokračovaly na třech mostech v Bagdádu, kde lidé opět zapalovali pneumatiky. Demonstranti podle svědka agentury Reuters také obklíčili policejní stanici v jihoirácké Násiríji, kde v pátek při policejním zákroku proti demonstrantům přišly o život přes dvě desítky lidí. Střety s bezpečnostními složkami pokračovaly v noci na dnešek i ve městě Karbalá a tisíce lidí demonstrovaly ráno za pád režimu také v Díváníji.

V jihoiráckém Nadžafu, kde ve středu demonstranti zapálili budovu íránského konzulátu, byl dnes zatím podle agentury AFP klid. Protesty v tomto městě ale obvykle začínají odpoledne či navečer, dodala AFP.

"Premiérova nabídka demise je velkým prvním krokem a jsme touto zprávou extrémně nadšeni," řekl televizi Al-Džazíra čtyřiadvacetiletý Mustafá na bagdádském náměstí Tahrír, baště nynějších protestů. "A i když jsme zaplatili vysokou cenu, nátlak na vládu se vyplatil," dodal Mustafá.

"I když Abdal Mahdí odejde, nahradí ho někdo jiný. Slavit budeme, až bude rozpuštěn parlament a uspořádány svobodné volby pod dohledem OSN," řekla Al-Džazíře devětadvacetiletá Zajnab. Podle ní ale nemůže za všechno premiér. "Abdal Mahdí je jen tváří organismu, za nímž se skrývají milice, politické strany a politici naslouchající Íránu," dodala Zajnab.

Demonstranti vidí v Teheránu původce zkorumpovaného systému v Iráku, kde se do mocenských orgánů dostalo po svržení diktátora Saddáma Husajna v roce 2003 mnoho šíitů orientovaných na Írán. Důvodem protestů, které trvají od začátku října, je i neschopnost vlády zlepšit sociální infrastrukturu v této ropné velmoci zničenou ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s radikály z teroristické organizace Islámský stát.

Irácký premiér Abdal Mahdí, který nastoupil do úřadu po loňských parlamentních volbách, v pátek oznámil demisi poté, co ho vlivný šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání varoval, že demonstrace mohou přerůst v občanskou válku.

Ve čtvrtek zažil Irák "nejkrvavější den" nynějších protestů, když při střetech s bezpečnostními složkami zemřelo přes 50 lidí. Postup bezpečnostních složek, které proti demonstrantům používají kromě slzného plynu i ostrou munici, kritizovaly jako nepřiměřený nevládní organizace či mezinárodní červený kříž.

Mahdího demisí se bude v neděli zabývat parlament. Podle televize Al-Džazíra ji zřejmě podpoří, protože k rezignaci premiéra kromě Sistáního vyzvalo i několik politických frakcí.

Související

Irák, centrum Bagdádu

Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů v Iráku. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Policisté se snažili vytlačit demonstranty z jejich tábořišť v několika městech včetně Bagdádu. Mrtví jsou hlášeni z metropole i z jihoirácké Násiríje. Podle agentury Reuters utrpělo zranění asi 30 lidí.

Více souvisejících

demonstrace v Iráku Irák Ádil Abdal Mahdí

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy