Egejské moře se hemží uprchlíky. Turecko jich letos zadrželo přes 38 tisíc

Turecká pobřežní stráž letos do konce září ve svých výsostných vodách zadržela přes 38.000 migrantů a zatkla při tom 56 lidí podezřelých z převaděčství. Informovala o tom agentura Anadolu.

Počet uprchlíků zadržených Turky je tak v podstatě stejný jako počet lidí, kterým se z Turecka podařilo dostat na řecké ostrovy v Egejském moři. Těch bylo letos podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přes 39.000.

Podle tureckých úřadů pobřežní stráž letos řešila na moři 1115 případů nelegální migrace, vůbec nejvíc jich bylo v září. V porovnání s loňským rokem je to dvojnásobek.

Turecko je pro migranty z Blízkého východu a Asie klíčovou tranzitní zemí při jejich cestě do Evropy a letos jejich počet setrvale roste. Zatímco loni do konce září připlulo do Řecka necelých 24.000 lidí, letos jich je o 60 procent více.

Naproti tomu výrazně poklesl počet migrantů, kteří připlouvají do Itálie a Španělska. V Itálii letos napočítali asi 8000 migrantů, což je třikrát méně než loni, ve Španělsku je to letos kolem 17.000 lidí, tedy dvakrát méně než loni.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

uprchlíci Turecko Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Řecko

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Proč USA odkládaly pomoc pro Ukrajinu? Jeden z politiků konečně prozradil důvod

Hakeem Jeffries, vůdce demokratické menšiny v americké Sněmovně reprezentantů, v neděli zdůraznil, že USA musí nadále podporovat Ukrajinu, aby zabránily rozsáhlejší válce. Za zdržení dodávek pomoci pro Ukrajinu obvinil frakci v řadách Republikánské strany, která je nakloněna Rusku, informuje stanice CBS News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy