Írán má 26 úmrtí na koronavirus, Irák prvního nemocného v Bagdádu, Izrael zavírá hranice cizincům

V Íránu zemřelo na nákazu novým koronavirem 26 lidí. Novou bilanci dnes oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví s tím, že za den přibylo 106 nových případů, takže v Íránu je nyní 245 nakažených. Írán zůstává zemí s nejvyšším počtem úmrtí mimo Čínu. Sousední Irák má prvního nemocného v Bagdádu, jde o šestý případ v zemi. Izrael ohlásil první případ nákazy mimo osoby, jež jsou v karanténě po návratu z lodě Diamond Princess. Nakaženým je Izraelec, který se před čtyřmi dny vrátil z Itálie. Ministr zdravotnictví Arje Deri chce dnes podepsat zákaz vstupu cizinců přijíždějících z Itálie.

Z íránských oficiálních údajů podle agentury Reuters vyplývá, že v zemi přibývá případů ve srovnání s ostatními státy, kde se koronavirus vyskytuje, velmi pomalu. Ve středu Teherán hlásil 139 nakažených a 19 úmrtí.

Agentura Fars uvedla, že do nemocnice v Komu bylo přijato 434 lidí s podezřením na nákazu. Z těch, u nichž se potvrdila, bylo 30 po uzdravení propuštěno. Mluvčí ministerstva zdravotnictví dnes vyzval Íránce, aby se vyhnuli cestování v rámci země. Vláda rozšířila preventivní opatření na uzávěru kin a na týdenní zákaz pořádat kulturní akce a konference.

Iran: Fighting Coronavirus in Baqiyatallah Hospital [PHOTOS]https://t.co/tIWFsFvTFc pic.twitter.com/8HKGFRIYgG

— Fars News Agency (@EnglishFars) February 27, 2020

V Iráku se první pacient objevil začátkem týdne v Nadžafu, kam míří mnoho šíitských poutníků i ze sousedního Íránu. Prvním pacientem byl íránský student. V úterý se nákaza potvrdila u čtyřčlenné rodiny v Kirkúku a nově dnes u člověka v Bagdádu. Jde o muže, který podle ministerstva zdravotnictví onemocněl po cestě do Íránu.

Irák z preventivních důvodů ve středu zakázal shromažďování a vzhledem k tomu, že nových případů přibývá v okolních státech, zakázal cesty do devíti zemí regionu a nepřijímá ani cestující z nich. V celé zemi zůstanou do 7. března zavřené školy, univerzity, kina i kavárny.

Izrael dle Reuters doporučil všem, kdo byli v minulých 14 dnech v Itálii, aby zůstali v izolaci. Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo izolovat i ty, kdo byli s nemocným Izraelcem, který se v neděli vrátil z Itálie, v kontaktu v letadle. S výjimkou svých občanů Izrael nyní také nepovoluje vystoupit cestujícím, kteří přiletí z Itálie. Izraelští občané musí po návratu dodržet 14denní karanténu.

Izraelská letecká společnost El AL pozastavila veškeré lety do destinací v Itálii a slíbila klientům, že jim vrátí peníze, lety z a do Thajska společnost pozastaví 3. března a nové pravidelné letecké spojení do Tokia bude odloženo na 4. dubna. Lety do Pekingu a Hongkongu prozatím společnost pozastavila do 2. května. Zároveň Izrael už nepřijímá cizince, kteří byli v Číně, Hongkongu, Macau, Thajsku, Singapuru, Jižní Koreji a Japonsku. Izraelci, kteří byli v těchto zemích v minulosti, musí do karantény. Podle listu The Times of Israel je nyní nejméně 1700 Izraelců v izolaci, z nichž mnozí přišli do kontaktu s jihokorejskými turisty, u nichž se nákaza prokázala po návratu do vlasti.

Vystoupit budou moci jenom Izraelci a 119 ostatních, z nichž většina jsou Italové, se bude muset vrátit. Izrael už nepřijímá cizince, kteří byli v Číně, Hongkongu, Macau, Thajsku, Singapuru, Jižní Koreji a Japonsku. Izraelci, kteří byli v těchto zemích v minulosti, musí do karantény.

Ve středu vydalo ministerstvo zdravotnictví výzvu, aby se Izraelci vzdali cestování do ciziny. "Pokud nemusíte, neodlétejte," stojí ve výzvě. Jak upozorňují místní média, Izrael se stal první zemí, který občany odrazuje od všech zahraničních cest.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Irák Izrael Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy