Írán nedokáže řešit množící se problémy. Obrací se na Čínu, píše The Washington Post

Znehodnocená íránská měna, koronavirus zabíjející denně stále více lidí, výbuchy, považované za izraelskou operaci proti íránské infrastruktuře. To vše odhaluje neschopnost íránského vedení chránit to nejcitlivější, co Írán má. Ukrajina zemi navíc hrozí žalobou za sestřelené civilní letadlo letos v lednu.

Íránští politici pociťují velký tlak, ale místo toho, aby napřeli síly a řešili konkrétní problémy, hádají se mezi sebou. V krizích se většinou semkli k boji proti tomu, co označili za vnější hrozbu, avšak tentokrát se to nestalo, napsal k situaci v Íránu deník The Washington Post.

Jedním důvodem je možná to, že Íránci právě jednají o masivní smlouvě s Čínou, která může znamenat miliardy dolarů investic do íránské infrastruktury. Pokud se Teherán s Pekingem dohodne, bude to další z proher administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, která vyvíjí na Írán mimořádný tlak. Cílem jejích nepřetržitých sankcí je odstřihnout Teherán od přístupu na světové trhy a přinutit ho vyjednávat.

Íránci ale nevypadají moc znepokojení. Ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se sice snažil svým kritikům připomenout, kdo je společný nepřítel, ale nikdo ho moc neposlouchal. "Amerika neuznává liberály, reformisty, konzervativce, revolucionáře ani nerevolucionáře. Všichni jsme na stejné lodi," hřímal v parlamentu před těmi, kdo ho kritizují za špatné řízení zahraniční politiky.

V USA někteří tento vnitroíránský souboj považují za úspěch americké politiky a připravují se slavit pád íránského režimu. Více na omylu být nemohou. Trhliny politiky nátlaku se každým dnem rozšiřují, jak ukazuje jednání Íránců s Čínou.

Trumpova administrativa neudělala nic, aby podpořila ty, kdo mohou íránský režim nahradit. Íránci, kteří s vedením nesouhlasí, a soudě podle minulých protestů jsou jich miliony, íránské elity nyní nijak neohrožují. Tvůrci Trumpovy íránské politiky nemají důvěryhodnou alternativu ani mezi bohatými a vzdělanými členy íránské diaspory. Jediné, co se Washingtonu povedlo, je zpustošit už tak slabou íránskou ekonomiku. Sankce ničí život všem, kdo v sankcionované zemi žijí, avšak nemohou nastartovat zásadní změnu, pouze ještě násobí špatné počínání politických elit. Dá se namítat, že právě k tomu jsou určeny - mají život obyčejným lidem natolik znepříjemnit, že se občané nakonec obrátí proti svým politikům. Sankce život lidem opravdu zhoršují, ale nikdo za to nenabízí žádnou náhradu.

Nedá se říci, že íránský režim bude věčný. Změna přijde, ale nikdo ji neřídí. Osobnosti, které by toho byly schopné, očividně chybí. Proč? protože režim udělal vše pro to, aby je zlikvidoval. Režimy, které v minulosti stály na špatné straně dějin - Sovětský svaz nebo Jihoafrická republika za apartheidu - neměly moc na vybranou. Buď se podrobit vůli občanů, nebo se nechat násilně svrhnout.

V Íránu stojí lidem v cestě k osudovému setkání s historií dvě věci. Zaprvé, USA v Íránu nemají žádnou morální autoritu. Jejich politika, ať sankce nebo zákazy cestování, pouze trestají a nenabízí nic pozitivního. Maximální tlak ano, ale to je pouze bič, a kde je cukr? Zadruhé - Číně špatné zacházení s Íránci ze strany Teheránu na srdci neleží. Peking je připraven íránskému vedení pomoci udržet se v dohledné budoucnosti u moci. Veškerý vliv, který chtěl Washington uplatnit na Írán, přebrala Čína.

Neústupná politika připravila USA o příležitost ovlivnit běh věcí v Íránu nejen v krátkodobé perspektivě, ale možná v mnoha příštích desetiletích. Po všech těch opatřeních zaměřených na to odstřihnout íránský režim od všech jeho šancí, nemůže překvapit, že je íránský režim připraven přijmout to, co nabízí Čína. Copak si to Trumpova vláda neuvědomuje?

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Čína Muhammad Džavad Zaríf USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy