Írán přiznal 16 obětí koronaviru, nemocný je i náměstek ministra

Írán dnes ohlásil další tři úmrtí na nový koronavirus. V zemi od minulého týdne zemřelo podle agentury Reuters 16 lidí a úřady potvrdily 95 případů nákazy. Je to ale oficiální údaj, neoficiální zdroje hovoří až o pěti desítkách obětí. V Turecku dnes odklonili letadlo z Teheránu a umístili 132 lidí z jeho paluby do 14denní karantény.

Sousední Irák a další země v oblasti rozšířily bezpečnostní opatření, jež mají zabránit šíření viru z Íránu. Případy nákazy jsou v šesti arabských státech, píše Reuters. 

Nové oběti v Íránu jsou dvě starší ženy ze středoíránské provincie Markazí a třetí pochází z Alborzu na severu země, oznámila agentura IRNA. Nakaženo je 95 lidí, ale podezření na infekci je u 900 dalších.

IRNA dnes oznámila, že k nakaženým patří i náměstek ministra zdravotnictví Íradž Harírší. Jeho úřad to potvrdil. Podle tohoto zdroje je náměstek nyní v karanténě. "Testy pana Haríršího, který byl v první linii v boji proti koronaviru, byly pozitivní," sdělil zástupce tiskového oddělení ministerstva. Harírší prý kašle a potí se. V minulosti se vyjádřil ke zprávě o 50 obětech a řekl, že odstoupí, pokud se prokáže čtvrtina z tohoto údaje. Jako první tuto zprávu zveřejnil poslanec za město Kom Ahmad Amírabádí Farahání. Harírší se dožadoval zveřejnění jmen údajných mrtvých. Farahání řekl, že jména byla zveřejněna a že nyní očekává Haríršího rezignaci.

Deputy Health Minister of #Iran Harirchi who has been briefing officials & journalists in the past couple of days has been confirmed to be infected with #CoronaVirus. He said in a video message that “we will defeat Corona”.#COVID19 pic.twitter.com/sgtMiDMbcC

— Abas Aslani (@AbasAslani) February 25, 2020

Mezi nakaženými je také poslanec za Teherán Mahmúd Sádeghí. "Mám pozitivní test na koronavirus... Nezbylo mi moc naděje, že můj život na tomto světě bude pokračovat," napsal na twitteru. Zároveň vyzval šéfa íránské justice, aby propustil politické vězně a zabránil tak, že se nakazí. Během trvání nákazy by podle něho měli dostat možnost být se svými rodinami.

Neshodu mezi oficiálními a neoficiálními údaji o počtu zemřelých dnes kritizoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Teherán vyzval, aby ohledně stavu nákazy říkal pravdu. "Spojené státy jsou hluboce znepokojeny informacemi, které naznačují, že íránský režim tají zásadní podrobnosti ohledně epidemie v této zemi," prohlásil Pompeo a dodal, že všechny země by měly naplno spolupracovat s mezinárodními organizacemi.

Íránská státní televize původně oznámila, že má dnes do země přicestovat delegace Světové zdravotnické organizace (WHO), cesta však byla bez sdělení nového termínu odložena. Z íránských zdrojů není jasné, kolik lidí Írán umístil do karantény, agentura Mehr ale oznámila, že jen v Komu bylo hospitalizováno 320 lidí. Íránské úřady zakázaly koncerty, fotbalová utkání a v několika provinciích jsou z preventivních důvodů zavřené školy a univerzity.

Některé sousední země uzavřely hranici s Íránem, další zrušily letecké spoje. Přibývá nakažených v Kuvajtu, Bahrajn potvrdil koronavirus u dalších šesti lidí, kteří z Íránu nedávno přicestovali. Celkový počet nakažených tam vystoupal na 23.

Irák, který má s Íránem rozsáhlé kontakty, zavádí nová ochranná opatření. Zakázal na neurčito vstup cestujícím z Íránu i z Číny a vydal přísná omezení pro cestující z Thajska, Jižní Koreje, Japonska, Itálie a Singapuru. Zákaz se týká lidí, kteří z těchto zemí cestují přímo i s přestupy, ale neplatí pro irácké občany, diplomaty a oficiální delegace.

V Nadžafu, kam směřují často šíitští poutníci a kde byl první případ nákazy v Iráku ohlášen v pondělí, jsou na deset dní zavřené školy, úřady lidem doporučují do města necestovat. Nové čtyři případy dnes Irák ohlásil z Kirkúku na východě země. V Iráku se konají od loňska masové protivládní demonstrace, ale vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr dnes svým stoupencům doporučil, aby z obav před šířením viru od dalších protestů upustili.

Letiště v Dubaji, jedno z nejfrekventovanějších na světě, omezuje lety do Íránu. Spoje do Teheránu ale zatím budou pokračovat. Úřad civilního letectví Spojených arabských emirátů později ale oznámil, že se na týden ruší všechny lety. Dubaj je častou přestupní zastávkou cestujících do okolních zemí.

Vláda v Libanonu se rozhodla omezit lety do zemí zasažených koronavirem a zcela zastavila lety pro poutníky. Libanonští muslimové létají na náboženské poutě do Íránu, Iráku a Saúdské Arábie.

Turecké úřady dnes odklonily civilní letadlo se 140 lidmi na palubě na lince Teherán-Istanbul. Stroj nasměrovaly do Ankary, kde jej po přistání obklopily sanitky a zdravotníci v ochranných oblecích. Turecký ministr zdravotnictví pak oznámil, že lékaři zatím u nikoho na palubě koronavirus neprokázali. Později mají úřady zveřejnit úplné výsledky testů všech pasažérů, z nichž někteří cestovali z nejhůře zasaženého íránského města Kom. Turecko zavřelo hranici s Íránem a omezilo s ním letecký provoz už v neděli, zachovalo však spoje z Teheránu.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Irák Dubaj Turecko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy