Írán porušuje jadernou dohodu. Podle MAAE zprovozňuje pokročilé centrifugy

Írán začal v podzemním komplexu v Natanzu plnit pokročilé centrifugy na obohacování uranu hexafuloridem uranu, který je meziproduktem při výrobě jaderného paliva. Informovala o tom dnes Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která je pověřená dohledem nad íránským jaderným programem.

Írán tímto krokem porušuje dohodu z roku 2015, v níž se zavázal omezit aktivity ve svých jaderných provozech.

Podle agentury Reuters nejde o první porušení dohody z íránské strany. Teherán začal jednotlivé body vypovídat kvůli postupu USA, které jednostranně od dohody v roce 2018 odstoupily a obnovily protiíránské sankce.

Podle nového sdělení MAAE zprovozňuje Írán centrifugy IR-2m, i když dohoda mu ukládá, aby využíval jenom méně výkonné centrifugy IR-1. MAAE už v minulosti upozornila, že Íránci v Natanzu instalují kaskádu centrifug IR-2m.

"Agentura 14. listopadu ověřila, že Írán začal v továrně na obohacování v Natanzu nedávno nainstalovanou kaskádu 174 centrifug IR-2m plnit UF6 (plynným hexafluoridem uranu)," uvádí nová zpráva MAAE datovaná 17. listopadem.

Smyslem dohody z roku 2015 bylo zpomalit íránský jaderný program a zabránit tak Teheránu získat případně jadernou zbraň, protože panovalo podezření, že o to usiluje. Teherán ale trvale popírá, že by jeho aktivity sledovaly vojenské cíle. Výměnou za podpis dlouho vyjednávané dohody získal zrušení mezinárodních sankcí. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa považuje dohodu za neúčinnou a chce Teherán přinutit znovu vyjednávat. Americké sankce závažně poškozují íránskou ekonomiku.

MAAE v předchozí listopadové zprávě konstatovala, že Írán pokračuje ve zvyšování zásob obohaceného uranu a obohacuje ho na vyšší než povolenou hodnotu. Inspektoři k 2. listopadu zjistili, že v íránských skladech dvanáctkrát více obohaceného uranu, než předpokládala dohoda. Dohoda z roku 2015 povolovala Íráncům držet zásoby necelých 203 kilogramů, teď má přes 2440 kilogramů. Obohacovat mohl jenom do 3,67 procenta, ale nyní má uran obohacený až na 4,5 procenta. Signatáři dokumentu byly kromě USA a Íránu Rusko, Čína, Francie, Británie a Německo.

Před uzavřením dohody v roce 2015 Írán ve výkonných odstředivkách obohacoval uran na 20 procent, vždy ale popíral, že usiluje o jadernou zbraň. Při obohacování se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, zatímco pro jaderné zbraně je zapotřebí obohacení nad 85 procent.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) jaderný výzkum jaderná dohoda s Íránem

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 23 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy