NÁZOR – Írán již mnohokrát představil „zázračné zbraně“, které ve skutečnosti příliš zázračné nejsou, konstatuje vojenský publicista a politolog Michael Peck. Situaci rozebral v komentáři pro server National Interest.
Nafouknutá bublina
„Pokročilé“ bojové letouny Íránu jsou v reálu kopie amerických letadel ze 70. let, vysvětluje Peck. Připouští, že Írán dokáže vyrábět rakety, ale dodává, že jeho nejnovější modely jsou spíše nafouknutou bublinou než skutečností.
Na ruském zbrojařském veletrhu MAKS 2019 byla představena nejnovější íránská zbraň, raketa s plochou dráhou letu Mobin, poukazuje politolog. Nastiňuje, že podle íránské tiskové agentury má dolet 450 kilometrů, rychlost 900 km/h a dostup 15 tisíc metrů, přičemž může nést bojovou hlavici o váze 120 kg, má malý radarový průřez a značnou schopnost se radarům vyhnout.
V únoru Írán představil střelu s plochou dráhou letu dlouhého dosahu Hoveizeh, která má podle vyjádření íránského ministra obrany Amíra Hatámího dosah přes 1.350 kilometrů a hodí se k úderům na pozemní cíle, uvádí publicista. Dodává, že podle ministrových slov dokázala zbraň při testu přesně zasáhnout cíl na vzdálenost 1.200 kilometrů.
Hatámí hovořil o rychlých reakcích, nízké letové hladině, vysoké přesnosti v navigaci a značné ničivé síle coby hlavních přednostech zbraně, připomíná Peck. Podotýká, že podle nedávného prohlášení Hatámího náměstka Kásima Taqizadíha jsou íránské rakety s plochou dráhou letu dokonce přesnější než ty americké.
„Vyrobili jsme balistické a křižující rakety úměrné rádiu hrozeb, kterým čelíme v okruhu 1.800 kilometrů, a střely s plochou dráhou letu produkované Íránem jsou přesnější než jejich americké protějšky,“ cituje politolog Taqizadíha.
Střela Tomahawk Block IV využívaná americkým námořnictvem proti pozemním cílům váží 1.500 kg, letí rychlostí 880 km/h v hodině a dosah 1.600 kilometrů, konstatuje Peck. Vysvětluje, že Tomahawk je naváděn přes GPS či autonomní systém, nese konvenční hlavici o váze až 450 kg, případně několik menších náloží, a během letu dokáže přijímat satelitní data a zaměřit se na jiný cíl.
Prověřeno v boji
Za důležitější skutečnost Peck považuje to, že Tomahawk své kvality prokázal v boji a jak uvádí jeho výrobce, společnost Raytheon, Spojené státy a jejich spojenci prověřili přesnost této přes GPS naváděné zbraně při 2.300 bojových odpalech a 550 testech.
Naposledy americké Tomahawky udeřily na cíle v Sýrii v roce 2017, připomíná politolog. Přiznává, že ne všechny střely tehdy zasáhly cíle, zdůrazňuje však, že prokázaly vysokou účinnost při uplatňování americké palebné síly na dlouhou vzdálenost, aniž by byli na životě ohroženi piloti a vojáci.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.„To vznáší určité otázky o íránských střelách s plochou drahou letu,“ pokračuje Peck. Poukazuje, že co se vyzkoušení v boji týká, jemenští Húsiové minimálně ve dvou případech odpálili tyto střely na Saúdskou Arábii a je zřejmé, že Írán věnuje na vývoj raket nezanedbatelné zdroje, ať už jde o balistické, křižující či protiletadlové střely.
Co se pokročilých technologií týká, Hoveizeh vychází ze starších střel s plochou dráhou letu Soumar, které jsou odvozeny ze starých sovětských verzí z počátku 70. let, vysvětluje publicista. Podotýká, že konkrétně Soumar je kopií z letounů odpalované křižující střely Kh-55, která byla modifikována pro odpaly ze země skrze přidání startovacího raketového stupně na pevné palivo, který doplňuje proudový motor pro pozdější fázi letu.
Střely Kh-55 jsou stále ve službě, naposledy je nasadily ruské bombardéry proti syrským povstalcům v roce 2017, konstatuje Peck. Deklaruje, že zároveň neexistuje důvod pro předpoklad, že by Kh-55 či íránský Hoveizeh byly přesnější než americké zbraně jako Tomahawk či nové střely s plochou, které Spojené státy začaly vyvíjet poté, co odstoupily od smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího dosahu.
Související
Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ
Válka gangů přerůstá Švédsku přes hlavu. Za nitky zřejmě tahá i Teherán
Írán , zbraně , Rakety , střela s plochou dráhou letu Tomahawk
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
před 3 hodinami
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
před 4 hodinami
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
před 5 hodinami
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
před 6 hodinami
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
před 6 hodinami
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
před 7 hodinami
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
před 8 hodinami
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
před 8 hodinami
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
před 9 hodinami
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
před 10 hodinami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 11 hodinami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 11 hodinami
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 11 hodinami
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 12 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 12 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 13 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 13 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 14 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 14 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák