Írán pohrozil odstoupením od smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), pokud stížnost tří evropských zemí kvůli íránskému porušování mezinárodní jaderné dohody z roku 2015 bude řešit Rada bezpečnosti OSN. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Předtím dnes mluvčí jeho ministerstva uvedl, že Írán je stále otevřen jednáním o mezinárodní jaderné dohodě světových mocností s Teheránem.
"Pokud budou Evropané pokračovat ve svém nevhodném chování nebo pošlou stížnost na Írán do Rady bezpečnosti, stáhneme se z (dohody) NPT," citovala dnes íránská tisková agentura IRNA Zarífa. NPT zavazuje jaderné mocnosti k nešíření jaderných zbraní a státy bez těchto zbraní se podpisem dokumentu zavázaly, že se vzdají snah o získání jaderného arzenálu.
Írán se k NPT z roku 1968 připojil v 70. letech. Poté, co USA odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Teheránem z roku 2015, se z íránských vysokých politických kruhů začaly ozývat hlasy, že by Teherán mohl odstoupit od NPT. Írán nicméně oficiálně tvrdí, že nechce získat jadernou zbraň a že jeho jaderný program má sloužit mírovému využití jaderných technologií.
Zaríf a před ním dnes mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví reagovali na krok Francie, Británie a Německa, které minulý týden podaly na Teherán stížnost kvůli porušování jeho jaderných závazků. Cílem tohoto kroku je podle trojice evropských zemí záchrana dohody z roku 2015, od níž Spojené státy odstoupily v roce 2018, neboť podle prezidenta Donalda Trumpa byl dokument neúčinný. Írán reagoval tím, že postupně přestal dodržovat řadu závazků obsažených v dohodě.
"Teherán stále zůstává v dohodě...Stížnost evropských mocností na Írán ohledně porušování dohody je neopodstatněná," uvedl dnes mluvčí íránského ministerstva zahraničí. Dodal, že "dveře k jednání jsou stále otevřené". "To, zda bude Írán dále snižovat své jaderné závazky, bude záležet na ostatních stranách (dohody) a na tom, zda budou zajištěna práva Íránu z této dohody vyplývající," řekl Musáví.
Dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, podepsalo v roce 2015 s Íránem šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA. Smyslem bylo zbrzdit íránský jaderný program a zamezit tak Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mu mírové využívání jaderných technologií.
V roce 2018 americký prezident Donald Trump označil dohodu za neúčinnou a oznámil, že Spojené státy od ní odstupují. USA poté obnovily vůči Teheránu sankce. Teherán pak postupně přestal plnit některé podmínky dohody a začátkem tohoto měsíce v reakci na zabití svého generála Kásema Solejmáního Američany oznámil, že se již nebude řídit stanovenými limity pro obohacování uranu.
Londýn, Paříž a Berlín podaly minulý týden v souladu s pravidly dohody stížnost na Írán ke společné komisi, v níž zasedají zástupci Íránu, Ruska, Číny, tří evropských mocností a EU. Pokud komise neshodu nevyřeší, postupuje záležitost Radě bezpečnosti OSN. Pokud by ani ta spor do 30 dní nevyřešila, vstoupí znovu v platnost sankce uvalené OSN na Írán, které dohoda původně uvolnila.
Související

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
Írán , jaderná dohoda s Íránem , Jaderné zbraně , Donald Trump , Muhammad Džavad Zaríf , OSN , NPT (Smlouva o nešíření jaderných zbraní)
Aktuálně se děje
před 22 minutami

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
před 56 minutami

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
před 1 hodinou

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
před 2 hodinami

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
před 2 hodinami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 3 hodinami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 3 hodinami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 4 hodinami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 4 hodinami

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
před 4 hodinami

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony
před 5 hodinami

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza
před 6 hodinami

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem
před 7 hodinami

Počasí: V Česku dnes naprší, do konce týdne se deště vrátí
před 8 hodinami

Hvězda Dua Lipa rozbrečela O2 arenu: Zazpívala česky hit Ewy Farne a způsobila senzaci
včera

Izraelští vojáci stříleli poblíž centra humanitární pomoci, nově zvolená nadace situaci nezvládla
včera

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí
včera

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu
včera

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže
včera

Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát
včera
Skandál ve Francii: Země utratila 90 000 eur za diskreditaci výzkumu dopadu jaderných testů
Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) investovala více než 90 000 eur do kampaně zaměřené na diskreditaci výzkumu, který odhalil, že dopady francouzských jaderných testů v Polynésii byly mnohem vážnější, než se oficiálně přiznávalo.
Zdroj: Libor Novák