Jako španělská chřipka? Expert varuje před šíření koronaviru na Blízkém východě

NÁZOR - Vypadalo to jako černá satira, ale naneštěstí nešlo o vtip, konstatuje Michael Rubin v komentáři pro server National Interest. Expert na Blízký východ z think tanku American Enterprise Institute takto popisuje situaci, kdy tajemník íránského ministra zdravotnictví Iradž Harírči vystoupil na tiskové konferenci, aby ujistil veřejnost, že vláda má epidemii koronaviru pod kontrolou, ale sám se silně potil a zjevně se necítil dobře.

Zapírat a zakrývat

Jak íránská vláda později přiznala, Harírči se skutečně nakazil koronavirem a skončil v karanténě, připomíná Rubin. Upozorňuje, že Írán má zatím největší počet obětí nemoci mimo Čínu, a to známe jen údaje, které tamní režim přiznává.

"Rozsáhlá epidemie v Íránu nemá jiný důvod než neschopnost a prodejnost (tamního) režimu," kritizuje odborník. Podotýká, že stejně jako v Číně se Írán snažil nejprve zapírat a zakrývat, což je automatická reakce tamního režimu, která se ostatně plně ukázala při nedávném sestřelu ukrajinského dopravního letadla.

Je ironií, že právě nekompetentnost íránského režimu šáha Pahlavího konfrontovaná s efektivitou náboženské charity po ničivém zemětřesení u Tabasu v roce 1978 přispěla k následné islámské revoluci, upozorňuje expert.

Aktuální obětí "prohnilosti a neprůhlednosti" teheránského režimu jsou Íránci, ale v delším časovém horizontu jí budou Iráčané, obává se Rubin. Vysvětluje, že washingtonští diplomaté se zaměřují na terorismus a podvratné aktivity Íránem kontrolovaných ší'itských milicí v Iráku, ale návštěva letišť v Bagdádu, Basře či Nadžafu nebo autobusového nádraží v Karbale odhalí průřez íránskou společnosti, protože Irák každoročně navštíví miliony íránských poutníků.   

Většinu iráckého rozpočtu sice tvoří příjmy z ropy, ale mnoho obyvatel země to nevidí, nastiňuje odborník. Připomíná, že irácký ropný průmysl patří k nejvíce automatizovaným sektorům v zemi, a tak je dopad náboženských poutí enormní, protože na přílivu poutníků z Íránu závisí restaurace, hotely a obchody.

"Írán je také irácký největší obchodní partner a íránští obchodníci jsou častou klientelou v iráckých čtyř a pětihvězdičkových hotelech, z nichž některé vznikly díky íránským investicím," pokračuje odborník. Dodává, že irácká vláda se snaží být v případě koronaviru proaktivní, ale krize nemohla přijít v horší chvíli, na pozadí politické krize, kdy země nemá potvrzeného premiéra.

Íránská chamtivost ohrožuje tisíce lidí

Spojené státy se sice zaměřují na Íránem podporované ší'itské milice v Iráku, ale především na jejich roli v uplatňování íránského vlivu v zemi, uvádí Rubin. Vysvětluje, že tyto milice však plní ještě další dynamický úkol a na pozadí ekonomické recese v Íránu, která postihla i tamní Revoluční gardy a jejich společnosti, se snaží využívat vlastních obchodních zájmů v Iráku a finančně podporovat své íránské patrony.     

To ve výsledku znamená, že je v maximálním zájmu Teheránu i iráckých skupin operujících ve jménu Íránu udržet hranici obou zemí otevřenou a íránské Revoluční gardy spolu se svými klienty již využívají své moci k ignorování a porušování pravidel a opatření irácké vlády, konstatuje expert. Připomíná, že Revolučními gardami provozované aerolinky Mahan například pokračují v letech do Iráku, ačkoliv tam v souvislosti s koronavirem platí zákaz přistávání íránských letadel.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stejná korupce umožňuje pokračování letů z Číny, což podtrhuje, jak chamtivost a nekompetence íránského režimu ohrožuje celý region, tvrdí Rubin. Dodává, že problém prohlubuje íránská kultura nepotismu, jelikož Íránci využívají osobní kontakty k obcházejí proaktivních opatření.  

Iráckou a íránskou populaci v letech 1917 a 1918 zdecimovala španělská chřipka, připomíná odborník. Obává se, že prodejnost, zkorumpovanost a zapírání mohou nyní odsoudit ke stejnému osudu tisíce Íránců a Iráčanů.  

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Irák Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy