Katarský politik přivezl do Pásma Gazy miliony dolarů, chce tak zmírnit nový konflikt s Izraelem

Do palestinské Gazy přicestoval katarský zástupce Muhammad Amádí s 30 miliony dolarů v hotovosti (665 milionů korun) určených na pomoc tamní ekonomice. Informovaly o tom dnes izraelské sdělovací prostředky, podle nichž krok Kataru má pomoci zmírnit obnovené napětí mezi Izraelem a palestinským územím. Vyvolaly ho nové žhářské útoky vedené proti Izraeli z pásma a izraelské vojenské odvetné akce.

V Pásmu Gazy žijí dva miliony lidí, z nichž polovina pod hranicí bídy, píše agentura AFP. Míra nezaměstnanosti dosahuje 60 procent.

Amádí dorazil do Gazy v úterý večer a měl se sejít s vedením radikálního Hamásu, který pásmu vládne od roku 2007.

VIDEO showing the arrival of Qatari envoy with the aid money in Gaza. pic.twitter.com/KEpq9VtK4s

— FJ (@Natsecjeff) August 25, 2020

Arabský list Aš-Šark al-Avsat napsal, že tento týden v Kataru jednal o příměří s Hamásem velitel jižního okruhu izraelské armády Herci Halevi. Na zastavení protiizraelských akcí naléhají na Hamás kromě Kataru také Egypt a zmocněnec OSN Nikolaj Mladenov.

Klid by podle listu Times of Israel uvítali také Gazané, kteří mají kvůli zpřísněné izraelské uzávěře pásma k dispozici elektřinu jenom tři až čtyři hodiny denně. Izrael kvůli útokům vedeným většinou zápalnými balony posílanými přes hranici uzavřel hraniční přechod, kudy do pásma proudilo zboží a také pohonné hmoty.

Izrael několik nocí po sobě včetně té na dnešek reagoval na žhářské útoky bombardováním cílů palestinských radikálů v Pásmu Gazy, jako jsou dílny na výrobu zbraní a podzemní infrastruktura. Jeden z představitelů Hamásu Ismáíl Radván prohlásil v televizi, že násilí bude pokračovat, dokud Izrael nesplní požadavky Hamásu na uvolnění blokády. Izrael ji zavedl v roce 2007, kdy se Hamás ujal moci. "Prolomit to obléhání je naše právo," řekl Radván.

Smyslem blokády je podle Izraele zabránit Hamásu v dovozu zbraní a materiálu použitelného k výstavbě tunelů pod hranicí. Izrael nyní do pásma pouští pouze dodávky potravin, léků a humanitárních potřeb. Nově kvůli útokům uzavřel námořní pásmo určené pro rybolov.

Podle katarských zdrojů nyní Izraelci chtějí dovolit dovoz pohonných hmot, aby mohla obnovit provoz elektrárna, ale požadují za to klid a ukončení žhářských útoků.

Izraelská záchranná a hasičská služba v úterý večer oznámila, že jenom za úterek balony vyslané z pásma na jihu Izraele zažehly 29 požárů. Většina z nich ale nebyla rozsáhlá a Izraelce neohrozila. K jednomu balonu byla přivázána nálož, která vybuchla na basketbalovém hřišti v Netivotu a poškodila ho. Od soboty v jižním Izraeli napočítali, že balony zažehly téměř 100 požárů.

Související

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

Více souvisejících

Pásmo Gazy Katar Izrael Hamás OSN

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy