Katarský politik přivezl do Pásma Gazy miliony dolarů, chce tak zmírnit nový konflikt s Izraelem

Do palestinské Gazy přicestoval katarský zástupce Muhammad Amádí s 30 miliony dolarů v hotovosti (665 milionů korun) určených na pomoc tamní ekonomice. Informovaly o tom dnes izraelské sdělovací prostředky, podle nichž krok Kataru má pomoci zmírnit obnovené napětí mezi Izraelem a palestinským územím. Vyvolaly ho nové žhářské útoky vedené proti Izraeli z pásma a izraelské vojenské odvetné akce.

V Pásmu Gazy žijí dva miliony lidí, z nichž polovina pod hranicí bídy, píše agentura AFP. Míra nezaměstnanosti dosahuje 60 procent.

Amádí dorazil do Gazy v úterý večer a měl se sejít s vedením radikálního Hamásu, který pásmu vládne od roku 2007.

VIDEO showing the arrival of Qatari envoy with the aid money in Gaza. pic.twitter.com/KEpq9VtK4s

— FJ (@Natsecjeff) August 25, 2020

Arabský list Aš-Šark al-Avsat napsal, že tento týden v Kataru jednal o příměří s Hamásem velitel jižního okruhu izraelské armády Herci Halevi. Na zastavení protiizraelských akcí naléhají na Hamás kromě Kataru také Egypt a zmocněnec OSN Nikolaj Mladenov.

Klid by podle listu Times of Israel uvítali také Gazané, kteří mají kvůli zpřísněné izraelské uzávěře pásma k dispozici elektřinu jenom tři až čtyři hodiny denně. Izrael kvůli útokům vedeným většinou zápalnými balony posílanými přes hranici uzavřel hraniční přechod, kudy do pásma proudilo zboží a také pohonné hmoty.

Izrael několik nocí po sobě včetně té na dnešek reagoval na žhářské útoky bombardováním cílů palestinských radikálů v Pásmu Gazy, jako jsou dílny na výrobu zbraní a podzemní infrastruktura. Jeden z představitelů Hamásu Ismáíl Radván prohlásil v televizi, že násilí bude pokračovat, dokud Izrael nesplní požadavky Hamásu na uvolnění blokády. Izrael ji zavedl v roce 2007, kdy se Hamás ujal moci. "Prolomit to obléhání je naše právo," řekl Radván.

Smyslem blokády je podle Izraele zabránit Hamásu v dovozu zbraní a materiálu použitelného k výstavbě tunelů pod hranicí. Izrael nyní do pásma pouští pouze dodávky potravin, léků a humanitárních potřeb. Nově kvůli útokům uzavřel námořní pásmo určené pro rybolov.

Podle katarských zdrojů nyní Izraelci chtějí dovolit dovoz pohonných hmot, aby mohla obnovit provoz elektrárna, ale požadují za to klid a ukončení žhářských útoků.

Izraelská záchranná a hasičská služba v úterý večer oznámila, že jenom za úterek balony vyslané z pásma na jihu Izraele zažehly 29 požárů. Většina z nich ale nebyla rozsáhlá a Izraelce neohrozila. K jednomu balonu byla přivázána nálož, která vybuchla na basketbalovém hřišti v Netivotu a poškodila ho. Od soboty v jižním Izraeli napočítali, že balony zažehly téměř 100 požárů.

Související

Více souvisejících

Pásmo Gazy Katar Izrael Hamás OSN

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

V Německu chtěli útočit teenageři inspirovaní Islámským státem. Policie zakročila

Německá policie zadržela trojici teenagerů, které podezřívá z toho, že motivováni islámským extremismem plánovali teroristický útok. Dospívající děti měli glorifikovat organizaci Islámský stát, podle DW chtěli útočit na křesťany a strážce zákona. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy