Konec 19letého konfliktu? Delegace Tálibánu dorazila do Dauhá, má jednat s afghánskou vládou

Do katarského Dauhá dnes dorazila delegace afghánského radikálního hnutí Tálibán k rozhovorům se zástupci afghánské vlády. Rozhovory se původně měly konat na jaře, ale kvůli sporům o propuštění vězňů se odkládaly. Kdy přesně se začne jednat, však stále není jasné. Mluvčí Tálibánu Suhajl Šahín pouze oznámil, že rozhovory začnou, jakmile se vyřeší "malé technické problémy".

Jednání mezi vládou v Kábulu a Tálibánem jsou součástí dohody, již v únoru s radikální skupinou uzavřely Spojené státy. Podle ní se do 14 měsíců stáhnou z afghánského území všichni zahraniční vojáci a Tálibán pak má zabránit tomu, aby se Afghánistán stal základnou pro přípravy útoků na USA a jejich spojence. Ve vnitroafghánských rozhovorech se má rozhodnout o ukončení 19letého konfliktu a o budoucí podobě země. Američané podle stanice Al-Džazíra vyvíjejí tlak na Pákistán, kde mnozí představitelé Tálibánu žijí, aby pomohl hnutí dostat k jednacímu stolu.

Na začátku září afghánská vláda propustila na svobodu další skupinu vězněných radikálů a Tálibán zase několik členů afghánských zvláštních sil. Výměna vězňů je tak podle všeho téměř dokončena, uvádí agentura AFP.

The Taliban's negotiating team has arrived in Qatar, a spokesman said Saturday, in a sign that long-delayed peace talks with the Afghan government are inching closer to startinghttps://t.co/p9CayYYzFB

— AFP news agency (@AFP) September 5, 2020

Podle Al-Džazíry navštívil Pákistán koncem srpna Abdul Ghání Baradar, který vedl delegaci Tálibánu při jednání s USA. Islámábád podle katarské stanice zřejmě na Baradara naléhá, aby zahájil rozhovory s Kábulem. Ještě jednou v pátek se pákistánští přestavitelé sešli s Baradarem před jeho odjezdem do Dauhá.

Podle AFP jsou afghánští vládní vyjednávači stále v Kábulu, ale už od začátku týdne je v Dauhá delegace odpovědná za logistiku rozhovorů. Mluvčí afghánské rady pro národní usmíření Farajdún Chvazún prohlásil, že afghánská delegace je připravena jednat. "Propuštění vězňů bylo dokončeno, pro další odklady není omluva. Tálibán ale nevypadá, že je připraven," napsal na twitteru.

Katarská vláda kvůli epidemii covidu-19 požaduje sedmidenní karanténu pro všechny, kdo přicestují do země. Pro diplomaty ale platí výjimky.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Tálibán Afghanistán Katar USA (Spojené státy americké) Pákistán

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy