Konec 19letého konfliktu? Delegace Tálibánu dorazila do Dauhá, má jednat s afghánskou vládou

Do katarského Dauhá dnes dorazila delegace afghánského radikálního hnutí Tálibán k rozhovorům se zástupci afghánské vlády. Rozhovory se původně měly konat na jaře, ale kvůli sporům o propuštění vězňů se odkládaly. Kdy přesně se začne jednat, však stále není jasné. Mluvčí Tálibánu Suhajl Šahín pouze oznámil, že rozhovory začnou, jakmile se vyřeší "malé technické problémy".

Jednání mezi vládou v Kábulu a Tálibánem jsou součástí dohody, již v únoru s radikální skupinou uzavřely Spojené státy. Podle ní se do 14 měsíců stáhnou z afghánského území všichni zahraniční vojáci a Tálibán pak má zabránit tomu, aby se Afghánistán stal základnou pro přípravy útoků na USA a jejich spojence. Ve vnitroafghánských rozhovorech se má rozhodnout o ukončení 19letého konfliktu a o budoucí podobě země. Američané podle stanice Al-Džazíra vyvíjejí tlak na Pákistán, kde mnozí představitelé Tálibánu žijí, aby pomohl hnutí dostat k jednacímu stolu.

Na začátku září afghánská vláda propustila na svobodu další skupinu vězněných radikálů a Tálibán zase několik členů afghánských zvláštních sil. Výměna vězňů je tak podle všeho téměř dokončena, uvádí agentura AFP.

The Taliban's negotiating team has arrived in Qatar, a spokesman said Saturday, in a sign that long-delayed peace talks with the Afghan government are inching closer to startinghttps://t.co/p9CayYYzFB

— AFP news agency (@AFP) September 5, 2020

Podle Al-Džazíry navštívil Pákistán koncem srpna Abdul Ghání Baradar, který vedl delegaci Tálibánu při jednání s USA. Islámábád podle katarské stanice zřejmě na Baradara naléhá, aby zahájil rozhovory s Kábulem. Ještě jednou v pátek se pákistánští přestavitelé sešli s Baradarem před jeho odjezdem do Dauhá.

Podle AFP jsou afghánští vládní vyjednávači stále v Kábulu, ale už od začátku týdne je v Dauhá delegace odpovědná za logistiku rozhovorů. Mluvčí afghánské rady pro národní usmíření Farajdún Chvazún prohlásil, že afghánská delegace je připravena jednat. "Propuštění vězňů bylo dokončeno, pro další odklady není omluva. Tálibán ale nevypadá, že je připraven," napsal na twitteru.

Katarská vláda kvůli epidemii covidu-19 požaduje sedmidenní karanténu pro všechny, kdo přicestují do země. Pro diplomaty ale platí výjimky.

Související

Více souvisejících

Tálibán Afghanistán Katar USA (Spojené státy americké) Pákistán

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí aktuálně: Na západě bude sněžit i po poledni, v Krkonoších se tvoří závěje

Meteorologové před polednem varovali před vytrvalým sněžením na západě Čech. Výstraha nově platí kromě Karlovarského i pro severní oblasti Plzeňského kraje. Sněhové přeháňky tam mají pokračovat až do brzkých odpoledních hodin. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy