NÁZOR - Libye, kde od roku 2011 zuří občanská válka, je kousek od toho, aby se podobně jako Sýrie stala dějištěm velkého mezinárodního konfliktu, varuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník poukazuje, že Spojené státy sice stojí opodál, ale angažují se Rusko, Turecko a další země.
Důsledky? Uprchlíci a Islámský stát
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan minulý čtvrtek oznámil, že tento týden požádá parlament o souhlas s nasazením tureckých jednotek k obraně libyjské vlády sídlící v Tripolisu, připomíná editorial. Soudí, že jde o reakci na více než tisícovku ruských žoldáků, kteří bojují po boku povstaleckých sil obléhajících metropoli, přičemž právě jejich nasazení vedlo poprvé po čtyřech měsících k posunu frontové linie.
Poslední zpráva OSN hovoří o tom, že také Egypt, Spojené arabské emiráty, Francie a Jordánsko dodávají zdroje libyjským povstalcům vedeným Chalífou Haftarem, upozorňuje prestižní deník. Doplňuje, že Katar se naopak připojil k Turecku a podporuje vládu národní shody, kterou uznává mezinárodní společenství.
"Obě strany jsou nyní vybaveny letkami dronů, které působí masivní civilní ztráty," pokračuje renomovaný server. Obává se, že eskalace bojů může rozpoutat novou uprchlickou vlnu do Evropy a umožnit libyjské odnoži organizace Islámský stát, aby konsolidovala své pozice.
To vše se podle amerického deníku ději částečně proto, že Spojené státy neuplatňují svůj vliv na bojující strany a jejich zahraniční spojence. "Trumpova administrativa místo toho vysílá smíšené signály," uvádí editorial. Nastiňuje, že Washington oficiálně podporuje vládu v Tripolisu, ale prezident Donald Trump v dubnu po telefonu mluvil s Haftarem, který žil dříve v USA, a naznačil, že s jeho záměry souhlasí.
Trumpova administrativa v poslední době protestuje proti ruské intervenci a snaží se přesvědčit Haftara i ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přistoupili na dojednané urovnání, připouští prestižní Washington Post. Podotýká, že minulý čtvrtek Trump přesto jednal o Libyi s egyptským diktátorem Abd Fattáhem as-Sísím, jedním z nejsilnějších spojenců Haftara.
Nejednoznačná stanoviska
Nejednoznačné stanovisko Bílého domu tvrdí, že obě strany odmítly zahraniční vměšování a shodly se na tom, že bojující tábory v Libyi musí naléhavě podniknout kroky k vyřešení konfliktu, dříve než Libyjci přestanou určovat dění ve své zemi a hybatelem se stanou zahraniční aktéři, poukazuje renomovaný deník. Dodává, že není pochyb o tom, že "zahraniční aktér", který je Egyptu trnem v oku, je Turecko.
Erdoğanova islamistická vláda je v Káhiře považována za podporovatele libyjských islamistických sil, zatímco Haftar má ambici stát se sekulárním diktátorem jako Sísí, konstatuje vlivný server. Zdůrazňuje, že islamisté ve skutečnosti bojují na obou stranách, ale jejich vliv je omezený.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Libyjský chaos začal poté, co se Spojené státy v roce 2011 přidaly k evropským spojencům, aby pomohly svrhnout diktaturu Muammara Kaddáfího a následně nevynaložily žádné skutečné úsilí k další stabilizaci země," deklaruje washingtonský deník. Připomíná, že roky zdlouhavých jednání pod patronátem OSN nakonec vedly ke vzniku vlády národní shody, která je slepencem soupeřících skupin.
Haftar ovšem začal ze základen na východě země hrát podvratnou roli, za pomoci zahraničních spojenců, upozorňuje vlivný server. Konstatuje, že mimořádně zhoubnou úlohu hraje v Libyi Rusko, jehož prezident tvrdě odmítal svržení Kaddáfího režimu a nyní by rád obnovil vliv Moskvy v zemi, podobně jak dříve učinil v Sýrii.
Žoldáci bojující na Haftarově straně technicky náleží k soukromé společnosti, Wagnerově skupině, ale jednají ve prospěch Kremlu, tvrdí Washington Post. Podotýká, že v americkém Kongresu vzniká legislativa, která by Rusko za jeho zásahy v Libyi potrestala sankcemi, a Trumpova administrativa ji bude potřebovat, pokud chce skutečně prosadit diplomatické urovnání konfliktu.
Související
Kolik je v Libyi vlastně mrtvých? Vychází najevo, že to nikdo neví
Chcete pomoct lidem postiženým katastrofou? Posílejte raději peníze než dary, tvrdí server a vysvětluje proč
Libye , Chalífa Haftar , USA (Spojené státy americké) , Rusko , Turecko
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák