Milice unáší a zabíjí irácké demonstranty, tvrdí OSN

Neznámé skupiny pokračují v únosech, náhodném zadržování a cíleném zabíjení iráckých protivládních demonstrantů. Uvádí to dnes zveřejněná zpráva mise OSN pro Irák (UNAMI). V uplynulých dnech se v Iráku uskutečnila série atentátů na prominentní občanské aktivisty, což budí mezi demonstranty strach, napsala agentura AP.

V centrálním Bagdádu i dnes pokračovalo násilí. Bezpečnostní složky rozháněly slzným plynem účastníky protestů. Agentura AP s odkazem na nejmenované zdravotníky a příslušníky pořádkových sil uvedla, že 31 lidí bylo zraněno.

Zpráva mise OSN pro Irák vyzvala iráckou vládu, aby identifikovala skupiny, jež páchají násilí na demonstrantech, a potrestala je. Dokument UNAMI se opírá o 183 rozhovorů z období mezi 5. listopadem a 5. prosincem letošního roku.

"UNAMI nadále dostává věrohodné výpovědi o cíleném zabíjení, únosech a náhodném zadržování, kterého se dopouští neznámí ozbrojenci označovaní za ‘milice’, ‘neznámé třetí strany ‘, ‘ozbrojené entity ‘, ‘psance ‘ a "ničemy ‘," stojí ve zprávě. "Vláda musí neprodleně identifikovat odpovědné skupiny a postavit pachatele před spravedlnost," pokračuje zpráva s tím, že irácký stát má povinnost pokojné demonstranty před ozbrojenci chránit.

UNAMI prý má důvěryhodné informace o tom, že milice a bezpečnostní složky zatýkaly významné občanské aktivisty a novináře. Nejméně pět prominentních aktivistů je podle zprávy dál pohřešováno.

"Víme, že mimo náměstí Tahrír nejsme v bezpečí," řekl demonstrant Ahmad, který nechtěl uvést své celé jméno kvůli obavám z odvety. "Víme, že za zabíjením a únosy stojí milice, které nás chtějí zastrašit a přimět, abychom odešli," dodal.

Zpráva vyšla den po atentátu na aktivistu Alího Naíma Lamího, který byl unesen z náměstí Tahrír, jež je epicentrem současných protestů, a následně zavražděn v severovýchodním Bagdádu, kde bylo také nalezeno jeho tělo s prostřelenou hlavou.

Kdo jej zabil, dosud není jasné. Dvaadvacetiletý fotograf Zaíd Chafádží, který dokumentoval protesty, byl mezitím unesen ze svého domova v severovýchodním Bagdádu poté, co se vrátil z demonstrace na náměstí Tahrír. Podle svědků pro něj přijelo černé auto se čtyřmi muži.

Iráčané pokračují v protestech, které vypukly začátkem října. Požadují výměnu celého vedení země, podle nich zkorumpovaného, a chtějí svobodné volby. Demonstranti kritizují vládu i za neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví v zemi, která je ropnou velmocí. Z toho ale podle účastníků protestů profituje hlavně zkorumpovaná politická garnitura. Infrastruktura je zničená letitými ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s radikály z teroristické organizace Islámský stát. O život dosud při nynějších demonstracích přišlo více než 400 lidí.

Související

Irák, centrum Bagdádu

Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů v Iráku. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Policisté se snažili vytlačit demonstranty z jejich tábořišť v několika městech včetně Bagdádu. Mrtví jsou hlášeni z metropole i z jihoirácké Násiríje. Podle agentury Reuters utrpělo zranění asi 30 lidí.

Více souvisejících

demonstrace v Iráku Irák OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy