MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou výzvu k mezinárodní spolupráci v boji proti klimatické změně a koronavirové pandemii, kterou doplnil vítaným příslibem americké kooperace, připomíná editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník dodává, že v souvislosti s afghánskou válkou, která minulý měsíc skončila vítězstvím Tálibánu a překotnými evakuacemi z Kábulu pod americkým vedením, pak Biden hovořil o "nové éře tvrdé diplomacie".

Nutný je opatrný postup

Bidenův projev poslouchal i představitel svržené, Spojenými státy podporované Afghánské republiky, který v jednacím sále působil jako připomínka špatného svědomí, konstatuje vlivný server. Ztělesňoval podle něj krutý příklad nedotažených politických a diplomatických snah dvacetiletého konfliktu a vyvolával otázku, zda a kdy by měl Washington uznat nový režim Tálibánu.

"Biden musí v této záležitosti postupovat opatrně, vést s Tálibánem nejtvrdší možná jednání, aby neutrpěly zájmy Spojených států a afghánského lidu," pokračuje prestižní deník. Poukazuje, že Tálibán se zjevně hodlal jednání účastnit a požádal, aby OSN na Valném shromáždění umožnila vystoupit jeho zástupci Suhajlu Šahínovi.  

To podle washingtonského serveru naznačuje blížící se spor o zastoupení Afghánistánu v OSN. Editorial poukazuje, že současný představitel země Ghulam Isačaj má přednést svůj projev v pondělí, zatímco žádost Tálibánu zřejmě neschválí Pověřovací výbor OSN, v němž zasedají i Spojené státy a který se má formálně sejít až později na podzim.

Žádost přesto signalizuje, že Tálibán hodlá pozvednout svůj mezinárodní status poté, co rozdrtil poslední zbytky ozbrojeného odporu v zemi a představil novou faktickou vládu, upozorňuje editorial. Dodává, že americké ministerstvo zahraničí podalo protest, což je správný postup, jelikož Tálibán stěží splňuje podmínky pro mezinárodní uznání a už vůbec ne pro uvolnění zahraničních peněž a majetků v řádu miliard dolarů, které Spojené státy Afghánistánu zmrazily

Jednání s Tálibánem je nevyhnutelné

Tálibán slíbil otevřenou vládu, ta však zahrnuje i paštunské radikály, z nichž někteří jsou na sankční listině OSN a americkém seznamu teroristů, jako například Siradžuddín Hakkání, nastiňuje renomovaný server. Vyzdvihuje, že v kabinetu nezasedají žádné ženy, byť do něj Tálibán v úterý zapojil alespoň jednoho zástupce ší'itské menšiny.

"Jedna z cest k nastolení otevřené vlády by pochopitelně vedla skrze svobodné a spravedlivé volby pod mezinárodním dohledem, ale Tálibán již deklaroval svůj odpor k demokracii," pokračuje Washington Post. Doplňuje, že hnutí také zavedlo omezení vzdělávání žen, včetně jeho faktické restrikce na prvních šest tříd.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Situace ale hraje ve prospěch Tálibánu, varuje vlivný deník. Zdůrazňuje, že bez ohledu na to, zda má, či nemá podporu obyvatel, hnutí ovládá zemi, což znamená, že svět - Spojené státy nevyjímaje - s ním budou muset v jistý moment začít jednat.

Tálibánský islámský emirát zatím žádná země neuznala, částečně kvůli tomu, že i státy, které se příliš nezajímají o stav lidských práv v Afghánistánu, jako Rusko, Čína či největší sponzor Tálibánu Pákistán, nejsou přesvědčené, že hnutí nakonec nebude poskytovat útočiště teroristům, konstatuje editorial. To je podle něj společný postoj zmíněných aktérů a Spojených států, který by mohl představovat vzácné východisko pro spolupráci.

Spojeným státům se mezitím daří prostřednictvím Kataru pracovat na klíčových cílech, například evakuaci posledních amerických občanů z Afghánistánu, uvádí washingtonský deník. Z toho vyvozuje, že americká diplomacie musí být nejen tvrdá, ale také trpělivá, pokud chce Bidenova administrativa přimět Tálibán k dodržování mezinárodních standardů i jeho vlastních slibů.

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 
Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán USA (Spojené státy americké) OSN

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše

Prezident Petr Pavel oznámil, že podepíše státní rozpočet na příští rok, jak ho sestavila vláda Petra Fialy (ODS). Podle Pavla bylo důležité upozornit na jeho nedostatky. Prezident si však uvědomuje, že případné veto by poslanci jednoduše přehlasovali. 

před 43 minutami

Očkovací kampaň v metropoli Demokratické republiky Kongo

Lékaři identifikovali záhadnou nemoc, která zabíjí v Kongu

Ministerstvo zdravotnictví Demokratické republiky Kongo oznámilo, že dříve neznámá nemoc, která se šíří v oblasti Panzi, je těžkou formou malárie. Tato nemoc, která vyvolává respirační potíže a je zhoršována podvýživou, již v listopadu ve jihozápadní provincii Kwango zabila 143 lidí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bundeswehr, němečtí mariňáci

Rusko vs. NATO: Kdo by zvítězil, pokud by vypukla válka?

Napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) zůstává i nadále jedním z hlavních bezpečnostních rizik současného světa. Navzdory rétorice a konfrontačním krokům ze strany Moskvy je však přímý konflikt mezi oběma stranami považován za krajně nepravděpodobný, především kvůli jeho katastrofickým důsledkům. Magazín The Week se přesto zamyslel nad tím, kdo by v případném konfliktu vyhrál.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Mateřské drony a lasery. Ukrajina představila průlomové zbraně v boji s Ruskem

Velitel Sil bezpilotních systémů Ozbrojených sil Ukrajiny, plukovník Vadym Sucharevskyj, oznámil, že Ukrajina vyvinula laserovou zbraň nazvanou „Trojzubec“. Na konferenci „Evropský obranný průmysl: Perspektivy spolupráce s ukrajinským obranným průmyslem“, kterou pořádalo analytické centrum We Build Ukraine, také představil projekt tzv. mateřských dronů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Pro mnoho Syřanů znamená pád Asada naději na lepší budoucnost, říká pro EZ Velíšková. Obnova ale potrvá mnoho let

Kateřina Velíšková, regionální manažerka pro Blízký východ v Charitě České republiky, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsala humanitární situaci v Sýrii po pádu diktátorského režimu Bašára Asada. „Ačkoli pro mnoho Syřanů znamená pád Asada naději na lepší budoucnost, neznamená to, že by najednou nebyla humanitární pomoc potřebná,“ řekla.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Válka v Evropě do deseti let? Západ se jí obává, Rusko se na ni chystá

Ruský ministr obrany Andrej Belousov oznámil, že Rusko se musí připravit na vojenský konflikt s NATO, mezi tím co pokračuje ve své válce proti Ukrajině. Na společném jednání s prezidentem Vladimirem Putinem zdůraznil, že ruské ministerstvo obrany musí počítat s možným konfliktem s NATO v Evropě během příští dekády. Tento výrok přichází v době, kdy podpora Západu pro Ukrajinu podle Ruska dosahuje „červené linie“.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump: Umožnit Ukrajině používat zbraně dlouhého doletu je hloupé. Německo chce hrát klíčovou roli v příměří

Válka na Ukrajině trvá už více než 1000 dní a den za dnem přináší zásadní politické, vojenské i diplomatické zvraty. Mezi ty dnešní patří kritika amerického prezidenta Joea Bidena ze strany nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, zapojení severokorejských vojáků do bojů na straně Ruska a environmentální katastrofa způsobená potopením ruského tankeru v Černém moři.

před 7 hodinami

Igor Kirillov

Ukrajinci v Moskvě zabili ruského generála Kirillova

Generálporučík Igor Kirillov, vysoce postavený ruský důstojník, byl zabit při explozi v Moskvě. Incident se odehrál v úterý ráno, kdy Kirillov opouštěl obytnou budovu. Zabilo ho výbušné zařízení ukryté v motorce odpálené na dálku. Spolu s ním zahynul také jeho asistent. Kirillov byl velitelem ruských jednotek chemické, biologické a jaderné ochrany (NBC) a zastával tuto funkci od roku 2017. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 

před 10 hodinami

včera

Nad USA se objevují záhadné objekty, podle úřadů drony. Komu patří nikdo neví, lidé je chtějí sestřelit

V posledních týdnech se nad různými oblastmi Spojených států objevily neidentifikované létající objekty, které mezi lidmi vyvolaly zmatek a obavy. Tyto objekty, údajně drony, byly spatřeny nad obytnými čtvrtěmi, strategickými vojenskými základnami i klíčovou infrastrukturou. Upozornil na to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy