Mučení v Asadových věznicích: Zabili nás dvakrát, říkají rodiny obětí. Objevily se nové fotky

Některé syrské rodiny by raději znaly pravdu a mohly truchlit. Jiné se pravdu dozvěděly a tvrdí, že je horší, než kdyby samy umíraly. Osudy stovek obětí mučíren režimu syrského prezidenta Bašára Asada vychází na povrch teprve teď, a to v důsledku nových snah identifikovat další těla z desítek tisíc fotografií, jež byly ze Sýrie tajně vyvezeny před sedmi lety, píše agentura Reuters.

Jediné, co rodiny těchto obětí na konci pátrání čeká, je snímek zlomeného těla s číslem. "Zemřeli vyhladovělí a nazí," říká umm Munzir Jasínová, která po probrání nespočtu fotografií vyzáblých těl konečně před měsícem našla snímek svého syna Džamíla.

' “They died starved and naked,” said Um Munzer Yaseen, 58, who, after sifting through countless photos of emaciated corpses, finally found her son, Jamil, last month.'https://t.co/ZdicJinCMq pic.twitter.com/FRHqUef4Xz

— Dick Gregory (@dickgregory2011) August 7, 2020

Syrská tajná policie jednoho letního večera v červnu 2011 programátora Džamíla odvezla z jejich bytu v Damašku. Od té doby se po něm slehla zem. Na fotce, kterou našla jeho matka, má vydloubnuté oči a zlomené nohy.

"Bylo by lepší dostat kulku, než prožít takové peklo," uvedla Jasínová v jordánském Ammánu, kde s manželem našla útočiště poté, co v roce 2013 uprchli ze Sýrie. "Zabili nás dvakrát: když ho zatkli a podruhé, když jsme viděli fotky," uvedl její manžel, který je lékař. "Copak nejsme lidé?" doplnil.

Džamílovo tělo je zachyceno na jedné z 53.275 fotografií, které se podařilo vyvézt ze země na digitálních úložištích bývalému fotografovi syrské vojenské policie, který měl po propuknutí bojů v roce 2011 za úkol fotografovat mrtvé v syrských věznicích. Fotograf známý pouze pod přezdívkou Caesar ze Sýrie sám uprchl v srpnu 2013. Podle jeho přátel se obává, že by se režim jemu i jeho rodině mstil, a tak drží v tajnosti, kde žije. Reuters se s ním nepodařilo spojit.

Jeho snímkům se nyní po několika letech dostává zvýšené pozornosti. V červnu vešly v platnost na základě zákona pojmenovaného po Caesarovi dosud nejtvrdší americké sankce vůči syrskému režimu za údajné válečné zločiny páchané na civilním obyvatelstvu.

Prezident Bašár Asad Caesarovy fotografie nekomentoval od rozhovoru v roce 2015, kdy je označil za "obvinění bez důkazů", píše Reuters. Syrské ministerstvo informací i syrská mise při OSN na žádost Reuters o komentář k snímkům nereagovaly.

Caesarovy fotografie podle organizací na ochranu lidských práv zahrnují snímky 6785 zadržovaných, z nichž naprostou většinu syrské úřady umučily k smrti v prvních měsících povstání, které se proměnilo v nyní již devátým rokem trvající občanskou válku.

Mnoho z těl bylo vyzáblých, mučených a znetvořených, což ztěžuje jejich identifikaci, uvádí předseda organizace Syrian Network for Human Rights, jež sídlí v Kataru, Fádil Abdal Ghaní. Dosud se organizaci podle něj podařilo identifikovat 900 obětí.

Snímky byly poprvé zveřejněny v roce 2014 po Caesarově útěku. Po zavedení nových sankcí je ale aktivisté opět zveřejnili na sociálních sítích, což dalo rodinám novou šanci najít své zmizelé blízké.

Pro syrskou umělkyni a učitelku Fidu Váirovou, jejíž 19letý bratr Muhammad Muchtar byl zadržen na checkpointu v Homsu v roce 2012, nalezení fotografie ukončilo naději rodiny, že ho ještě někdy uvidí živého. "Ve snech jsem ho viděla živého, jak se vrací," uvedla Váirová, která nyní žije v libanonském hlavním městě Bejrútu. "Truchlili jsme pořád dokola, když jsme fotku našli," dodala. Rodina mladého muže ho podle ní prosila, abych nechodil do části města, kde se demonstrovalo proti Asadovi a bezpečnostní složky tam namátkově u kontrolních stanovišť zatýkaly mladé Syřany. "Pro ně byl jen číslo. Číslo na čele. Jen číslo," řekla Váirová.

Po devíti letech války, v níž zemřelo více než půlmilionu lidí a více než milion se ocitl bez domova, dobyla Asadova armáda s podporou Ruska a Íránu zpět naprostou většinu území z rukou povstalců.

Syrský prezident a jeho spojenci tvrdí, že válka je skoro vyhraná a je čas na obnovu země. Nové americké sankce, které se vztahují na kterýkoliv stát, jenž obchoduje s Damaškem, to však významně komplikují, ne-li znemožňují.

Podle právničky z organizace na ochranu práv Human Rights Watch Sáry Kajálíové, která se zabývala uniklými snímky, nelze zpochybnit systematické mučení v syrských věznicích. "Ukázali nám nezpochybnitelné důkazy, že syrská vláda opravdu zatýkala a mučila tisíce lidí, kteří zmizeli. Popírala, že je umučila k smrti, a zpochybňovala jejich existenci," uvedla Kajálíová.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie mučení vězňů Bašár Asad lidská práva Human Rights Watch Věznice

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy