Mučení v Asadových věznicích: Zabili nás dvakrát, říkají rodiny obětí. Objevily se nové fotky

Některé syrské rodiny by raději znaly pravdu a mohly truchlit. Jiné se pravdu dozvěděly a tvrdí, že je horší, než kdyby samy umíraly. Osudy stovek obětí mučíren režimu syrského prezidenta Bašára Asada vychází na povrch teprve teď, a to v důsledku nových snah identifikovat další těla z desítek tisíc fotografií, jež byly ze Sýrie tajně vyvezeny před sedmi lety, píše agentura Reuters.

Jediné, co rodiny těchto obětí na konci pátrání čeká, je snímek zlomeného těla s číslem. "Zemřeli vyhladovělí a nazí," říká umm Munzir Jasínová, která po probrání nespočtu fotografií vyzáblých těl konečně před měsícem našla snímek svého syna Džamíla.

' “They died starved and naked,” said Um Munzer Yaseen, 58, who, after sifting through countless photos of emaciated corpses, finally found her son, Jamil, last month.'https://t.co/ZdicJinCMq pic.twitter.com/FRHqUef4Xz

— Dick Gregory (@dickgregory2011) August 7, 2020

Syrská tajná policie jednoho letního večera v červnu 2011 programátora Džamíla odvezla z jejich bytu v Damašku. Od té doby se po něm slehla zem. Na fotce, kterou našla jeho matka, má vydloubnuté oči a zlomené nohy.

"Bylo by lepší dostat kulku, než prožít takové peklo," uvedla Jasínová v jordánském Ammánu, kde s manželem našla útočiště poté, co v roce 2013 uprchli ze Sýrie. "Zabili nás dvakrát: když ho zatkli a podruhé, když jsme viděli fotky," uvedl její manžel, který je lékař. "Copak nejsme lidé?" doplnil.

Džamílovo tělo je zachyceno na jedné z 53.275 fotografií, které se podařilo vyvézt ze země na digitálních úložištích bývalému fotografovi syrské vojenské policie, který měl po propuknutí bojů v roce 2011 za úkol fotografovat mrtvé v syrských věznicích. Fotograf známý pouze pod přezdívkou Caesar ze Sýrie sám uprchl v srpnu 2013. Podle jeho přátel se obává, že by se režim jemu i jeho rodině mstil, a tak drží v tajnosti, kde žije. Reuters se s ním nepodařilo spojit.

Jeho snímkům se nyní po několika letech dostává zvýšené pozornosti. V červnu vešly v platnost na základě zákona pojmenovaného po Caesarovi dosud nejtvrdší americké sankce vůči syrskému režimu za údajné válečné zločiny páchané na civilním obyvatelstvu.

Prezident Bašár Asad Caesarovy fotografie nekomentoval od rozhovoru v roce 2015, kdy je označil za "obvinění bez důkazů", píše Reuters. Syrské ministerstvo informací i syrská mise při OSN na žádost Reuters o komentář k snímkům nereagovaly.

Caesarovy fotografie podle organizací na ochranu lidských práv zahrnují snímky 6785 zadržovaných, z nichž naprostou většinu syrské úřady umučily k smrti v prvních měsících povstání, které se proměnilo v nyní již devátým rokem trvající občanskou válku.

Mnoho z těl bylo vyzáblých, mučených a znetvořených, což ztěžuje jejich identifikaci, uvádí předseda organizace Syrian Network for Human Rights, jež sídlí v Kataru, Fádil Abdal Ghaní. Dosud se organizaci podle něj podařilo identifikovat 900 obětí.

Snímky byly poprvé zveřejněny v roce 2014 po Caesarově útěku. Po zavedení nových sankcí je ale aktivisté opět zveřejnili na sociálních sítích, což dalo rodinám novou šanci najít své zmizelé blízké.

Pro syrskou umělkyni a učitelku Fidu Váirovou, jejíž 19letý bratr Muhammad Muchtar byl zadržen na checkpointu v Homsu v roce 2012, nalezení fotografie ukončilo naději rodiny, že ho ještě někdy uvidí živého. "Ve snech jsem ho viděla živého, jak se vrací," uvedla Váirová, která nyní žije v libanonském hlavním městě Bejrútu. "Truchlili jsme pořád dokola, když jsme fotku našli," dodala. Rodina mladého muže ho podle ní prosila, abych nechodil do části města, kde se demonstrovalo proti Asadovi a bezpečnostní složky tam namátkově u kontrolních stanovišť zatýkaly mladé Syřany. "Pro ně byl jen číslo. Číslo na čele. Jen číslo," řekla Váirová.

Po devíti letech války, v níž zemřelo více než půlmilionu lidí a více než milion se ocitl bez domova, dobyla Asadova armáda s podporou Ruska a Íránu zpět naprostou většinu území z rukou povstalců.

Syrský prezident a jeho spojenci tvrdí, že válka je skoro vyhraná a je čas na obnovu země. Nové americké sankce, které se vztahují na kterýkoliv stát, jenž obchoduje s Damaškem, to však významně komplikují, ne-li znemožňují.

Podle právničky z organizace na ochranu práv Human Rights Watch Sáry Kajálíové, která se zabývala uniklými snímky, nelze zpochybnit systematické mučení v syrských věznicích. "Ukázali nám nezpochybnitelné důkazy, že syrská vláda opravdu zatýkala a mučila tisíce lidí, kteří zmizeli. Popírala, že je umučila k smrti, a zpochybňovala jejich existenci," uvedla Kajálíová.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie mučení vězňů Bašár Asad lidská práva Human Rights Watch Věznice

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 23 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy