Nyní přijde na řadu Krym? Ruský diplomat mluví o důležitém precedentu

NÁZOR - Plán administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa na urovnání izraelsko-palestinského konfliktu - tzv. dohoda století - nastoluje jednostranně ponižující podmínky míru pro Palestince, deklaruje politický analytik Vladimir Frolov v komentáři pro server Moscow Times. Bývalý ruský diplomat dodává, že přesně o to dlouhodobě usilovala izraelská pravice.

Nový apartheid

Ačkoliv plán ostentativně volá pro vytvoření nezávislého palestinského státu dle rezoluce OSN č. 242, v praxi nenabízí žádné garance a naopak požaduje, aby Palestinci splnili množství podmínek v bezpečnostní oblasti, přičemž rozhodující silou má zůstat Izrael, konstatuje Frolov. Očekává, že z Trumpova plánu bude těžit Moskva.

Důvodem není to, že dojde k posílení míru na Blízkém východě, ale skutečnost, že plán vytváří precedent pro diktát velmocí slabším, tvrdí bývalý diplomat. Vysvětluje, že pokud by byl plán - jehož autorem je krom Trumpa také jeho zeť Jared Kushner - skutečně naplněn, palestinský stát by byl obklopen územím kontrolovaným Izraelem a zbavený vnějších hranic, podobně jako území Bantustan v Jihoafrické republice během apartheidu.

Trumpův plán předně neposkytuje žádné garance spojení mezi navrhovanými palestinskými enklávami, které by byly izolované a odříznuté izraelskou bezpečnostní zdí, upozorňuje analytik. Podotýká, že plán navrhuje "rozšíření" palestinských území vytvořením dvou "oáz" v Negevské poušti na hranicích s Egyptem, které by byly silnicí spojeny s Pásmem Gazy.

Gaza by měla být se zbytkem palestinských území na Západním břehu Jordánu spojena devadesátikilometrovým tunelem, uvádí Frolov. Považuje ovšem za jisté, že ten nikdy nevznikne.

"V rámci plánu by Izrael také získal nejlepší části půdy na Západním břehu," pokračuje bývalý diplomat. Doplňuje, že by došlo k předání několika osad, které jsou většinově arabské, "palestinskému státu", ale jejich obyvatelé by přišli o izraelské občanství, tudíž jde v podstatě o etnickou čistku.      

Palestinci by neměli právo kontrolovat svůj vzdušný prostor, výsostné vody či telekomunikační frekvence, navíc by byl palestinský stát demilitarizovaný a bez izraelského souhlasu by nesměl uzavírat spojenectví či vstupovat do mezinárodní organizací, nastiňuje Frolov. Upozorňuje, že toto připomíná "omezenou suverenitu", kterou kdysi Moskva poskytovala sovětským republikám.  

Nový stát by také bez izraelského souhlasu nesměl repatriovat palestinské uprchlíky žijící v sousedních státech - primárně Jordánsku a Libanonu, poukazuje analytik. Dodává, že statut "palestinský uprchlík" by byl ovšem zrušen, stejně jako od 50. let působící Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě.

"Zřejmě jediným praktickým dopadem americké iniciativy by byla faktická izraelské anexe zhruba 30 % palestinských území na Západním břehu," konstatuje vysloužilý diplomat. Zdůrazňuje, že krom tohoto kroku, o kterém měl v neděli rozhodnout izraelský kabinet, by se rozšířila izraelská kontrola na celé údolí Jordánu, což by umožnilo využít řeku jako širokou přírodní bariéru na východní hranici země a přesně o to Izrael usiluje od roku 1967.

Krym: ruský Západní břeh

Moskva po oznámení plánu ukázala trpělivou zdrženlivost, deklarovala připravenost jeho obsah prostudovat a vyzvala, aby byly nejprve vyslechnuty názory zainteresovaných stran, uvádí Frolov. Upozorňuje, že Kremlu jde více o vztahy s Izraelem a arabskými monarchiemi v Perském zálivu než o symbolickou solidaritu s Palestinci, a proto bude kopírovat postup těchto partnerů a celý proces nebude narušovat.

Dávno minula doba, kdy Sovětský svaz, resp. Rusko, spolupracovalo se Spojenými státy jako "partner" v izraelskou-palestinském urovnání, a učinilo správně, když tento "fetiš" opustilo, soudí bývalý diplomat. Dodává, že Moskvě rozhodně nekazí spánek skutečnost, že se již nemluví o "blízkovýchodním kvartetu" v podobě USA, Ruska, EU a OSN.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Když byl Trumpův plán loni stále utvářen, Rusko učinilo několik pokusů, aby se do procesu zapojilo - dokonce se pokusilo zorganizovat summit v Moskvě mezi (izraelským premiérem Banjaminem) Netanjahuem a (předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem) Abbásem, který se nikdy neuskutečnil," píše Frolov. Očekává, že Netanjahuova návštěva Moskvy, která měla plán potvrdí, bude Kremlem prezentována jako důkaz zásadní role Ruska na Blízkém východě a jeho velmocenského postavení.

Kreml má dobrý důvod hrát dle Trumpových not a nezapojit se do mezinárodní kampaně proti Spojenými státy zaštítěnému urovnání, míní analytik. Vysvětluje, že americký plán v zásadě tlačí na mezinárodní uznání anexe území okupovaných po vojenské operaci, což jinými slovy zakládá důležitý precedent pro legitimizaci ruských nároků na Krym, který Moskva dle své interpretace "opětovně spojila s Ruskem" v roce 2014.

To dává ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi skvělou možnost požadovat na nadcházejícím jednání pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN od Trumpa a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona "něco za něco", uzavírá vysloužilý diplomat.   

Související

Eva Taterová

Začalo příměří mezi Izraelem a Hizballáhem. Expertka vidí riziko, roli může sehrát Írán

Od noci na středu zavládlo nad Libanonem příměří mezi Izraelem a militantním palestinským hnutím Hizballáh. Jestli příměří bude permanentní, to se teprve ukáže. „Alespoň oficiálně je toto příměří uzavřené na 60 dní s vizí, že povede k deeskalaci napětí a snad i trvalejšímu míru v oblasti,“ říká Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR pro EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

palestina Izrael USA (Spojené státy americké) Rusko Krym

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy