Nyní přijde na řadu Krym? Ruský diplomat mluví o důležitém precedentu

NÁZOR - Plán administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa na urovnání izraelsko-palestinského konfliktu - tzv. dohoda století - nastoluje jednostranně ponižující podmínky míru pro Palestince, deklaruje politický analytik Vladimir Frolov v komentáři pro server Moscow Times. Bývalý ruský diplomat dodává, že přesně o to dlouhodobě usilovala izraelská pravice.

Nový apartheid

Ačkoliv plán ostentativně volá pro vytvoření nezávislého palestinského státu dle rezoluce OSN č. 242, v praxi nenabízí žádné garance a naopak požaduje, aby Palestinci splnili množství podmínek v bezpečnostní oblasti, přičemž rozhodující silou má zůstat Izrael, konstatuje Frolov. Očekává, že z Trumpova plánu bude těžit Moskva.

Důvodem není to, že dojde k posílení míru na Blízkém východě, ale skutečnost, že plán vytváří precedent pro diktát velmocí slabším, tvrdí bývalý diplomat. Vysvětluje, že pokud by byl plán - jehož autorem je krom Trumpa také jeho zeť Jared Kushner - skutečně naplněn, palestinský stát by byl obklopen územím kontrolovaným Izraelem a zbavený vnějších hranic, podobně jako území Bantustan v Jihoafrické republice během apartheidu.

Trumpův plán předně neposkytuje žádné garance spojení mezi navrhovanými palestinskými enklávami, které by byly izolované a odříznuté izraelskou bezpečnostní zdí, upozorňuje analytik. Podotýká, že plán navrhuje "rozšíření" palestinských území vytvořením dvou "oáz" v Negevské poušti na hranicích s Egyptem, které by byly silnicí spojeny s Pásmem Gazy.

Gaza by měla být se zbytkem palestinských území na Západním břehu Jordánu spojena devadesátikilometrovým tunelem, uvádí Frolov. Považuje ovšem za jisté, že ten nikdy nevznikne.

"V rámci plánu by Izrael také získal nejlepší části půdy na Západním břehu," pokračuje bývalý diplomat. Doplňuje, že by došlo k předání několika osad, které jsou většinově arabské, "palestinskému státu", ale jejich obyvatelé by přišli o izraelské občanství, tudíž jde v podstatě o etnickou čistku.      

Palestinci by neměli právo kontrolovat svůj vzdušný prostor, výsostné vody či telekomunikační frekvence, navíc by byl palestinský stát demilitarizovaný a bez izraelského souhlasu by nesměl uzavírat spojenectví či vstupovat do mezinárodní organizací, nastiňuje Frolov. Upozorňuje, že toto připomíná "omezenou suverenitu", kterou kdysi Moskva poskytovala sovětským republikám.  

Nový stát by také bez izraelského souhlasu nesměl repatriovat palestinské uprchlíky žijící v sousedních státech - primárně Jordánsku a Libanonu, poukazuje analytik. Dodává, že statut "palestinský uprchlík" by byl ovšem zrušen, stejně jako od 50. let působící Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě.

"Zřejmě jediným praktickým dopadem americké iniciativy by byla faktická izraelské anexe zhruba 30 % palestinských území na Západním břehu," konstatuje vysloužilý diplomat. Zdůrazňuje, že krom tohoto kroku, o kterém měl v neděli rozhodnout izraelský kabinet, by se rozšířila izraelská kontrola na celé údolí Jordánu, což by umožnilo využít řeku jako širokou přírodní bariéru na východní hranici země a přesně o to Izrael usiluje od roku 1967.

Krym: ruský Západní břeh

Moskva po oznámení plánu ukázala trpělivou zdrženlivost, deklarovala připravenost jeho obsah prostudovat a vyzvala, aby byly nejprve vyslechnuty názory zainteresovaných stran, uvádí Frolov. Upozorňuje, že Kremlu jde více o vztahy s Izraelem a arabskými monarchiemi v Perském zálivu než o symbolickou solidaritu s Palestinci, a proto bude kopírovat postup těchto partnerů a celý proces nebude narušovat.

Dávno minula doba, kdy Sovětský svaz, resp. Rusko, spolupracovalo se Spojenými státy jako "partner" v izraelskou-palestinském urovnání, a učinilo správně, když tento "fetiš" opustilo, soudí bývalý diplomat. Dodává, že Moskvě rozhodně nekazí spánek skutečnost, že se již nemluví o "blízkovýchodním kvartetu" v podobě USA, Ruska, EU a OSN.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Když byl Trumpův plán loni stále utvářen, Rusko učinilo několik pokusů, aby se do procesu zapojilo - dokonce se pokusilo zorganizovat summit v Moskvě mezi (izraelským premiérem Banjaminem) Netanjahuem a (předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem) Abbásem, který se nikdy neuskutečnil," píše Frolov. Očekává, že Netanjahuova návštěva Moskvy, která měla plán potvrdí, bude Kremlem prezentována jako důkaz zásadní role Ruska na Blízkém východě a jeho velmocenského postavení.

Kreml má dobrý důvod hrát dle Trumpových not a nezapojit se do mezinárodní kampaně proti Spojenými státy zaštítěnému urovnání, míní analytik. Vysvětluje, že americký plán v zásadě tlačí na mezinárodní uznání anexe území okupovaných po vojenské operaci, což jinými slovy zakládá důležitý precedent pro legitimizaci ruských nároků na Krym, který Moskva dle své interpretace "opětovně spojila s Ruskem" v roce 2014.

To dává ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi skvělou možnost požadovat na nadcházejícím jednání pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN od Trumpa a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona "něco za něco", uzavírá vysloužilý diplomat.   

Související

Válka v Izraeli Původní zpráva

Co bude s Gazou? Dva plány, z nich jeden od Trumpa. Expertka naznačila, o co mu jde

Příměří mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy skončilo a situace se stává mimořádně napjatou. Americký prezident Donald Trump varoval Hamás, že pokud nepropustí všechna rukojmí, čeká ho peklo. Zároveň se rýsují dva odlišné plány na obnovu Gazy – umírněnější arabská varianta, která sází na investice a technokratickou vládu, a Trumpova vize, jež počítá s vystěhováním Palestinců a přeměnou oblasti v luxusní „riviéru“. Celou situaci pro EuroZprávy.cz okomentovala expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.

Více souvisejících

palestina Izrael USA (Spojené státy americké) Rusko Krym

Aktuálně se děje

před 5 minutami

J.D. Vance, Marco Rubio

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA

Americký viceprezident JD Vance ostře kritizoval dlouhodobou závislost Evropy na vojenské ochraně Spojených států. V rozhovoru pro britský server UnHerd uvedl, že Evropa se musí stát vojensky soběstačnou a nemůže být „permanentním bezpečnostním vazalem“ USA. Podle něj by to nebylo výhodné ani pro Spojené státy, ani pro Evropu samotnou.

před 52 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů

Čínští výzkumníci získali přístup k rozsáhlé databázi zdravotních údajů více než 500 tisíc britských dobrovolníků, přestože západní zpravodajské služby opakovaně varují před možným zneužitím těchto dat autoritářským režimem v Pekingu. Vyplývá to z investigativního článku deníku The Guardian, který přináší nové informace o spolupráci mezi britským výzkumným centrem UK Biobank a čínskými institucemi.

před 2 hodinami

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem

Americký prezident Donald Trump ostře zareagoval na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o nákup deseti baterií protiraketového systému Patriot za zhruba 15 miliard dolarů. V projevu během tiskové konference s prezidentem Salvadoru Nayibem Bukelem dal Trump najevo, že návrh považuje za nesmyslný a naznačil, že Zelenskyj podceňuje realitu války. „Pořád žádá rakety, ale když začínáte válku, musíte vědět, že ji můžete vyhrát,“ uvedl prezident s narážkou na výraznou převahu Ruska.

před 3 hodinami

Súdán, ilustrační fotografie (Photo by Yusuf Yassir)

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu

Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Mark Zuckerberg

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Šéf technologického giganta Meta Mark Zuckerberg v pondělí osobně vystoupil před federálním soudem ve Washingtonu, kde začal dlouho očekávaný antimonopolní proces. Společnost Meta, pod kterou spadají Facebook, Instagram a WhatsApp, čelí obvinění ze strany Federální obchodní komise (FTC), že nezákonně buduje monopol na poli sociálních sítí.

včera

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení

Obyvatelé jižní Kalifornie zažili v pondělí dopoledne silné otřesy poté, co oblast kolem San Diega zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle údajů americké geologické služby USGS mělo epicentrum otřesů horské městečko Julian v okrese San Diego, přibližně 55 kilometrů severovýchodně od San Diega a zhruba 190 kilometrů jižně od Los Angeles.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

včera

včera

včera

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že se vysmívá prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi prostřednictvím pokračujících útoků na civilisty na Ukrajině. Uvedl to po krvavém raketovém útoku na město Sumy, kde zahynuly desítky nevinných lidí.

Aktualizováno včera

včera

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Útok na dům pensylvánského guvernéra Joshe Shapira není ojedinělým případem násilí v americké politice. Promyšlený žhářský čin zapadá do širšího vzorce extremistických útoků, často spojených s hnutím MAGA a rétorikou Donalda Trumpa. Násilí motivované ideologií čím dál víc ohrožuje demokratické instituce i veřejné činitele.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy