Občanská válka v Sýrii si vyžádala již 387 tisíc mrtvých, mezi oběťmi je mnoho dětí

Ve válce v Sýrii zemřelo již 387.000 lidí. Letos přitom přibylo nejméně smrtelných obětí od začátku konfliktu před více než devíti lety. V dnes zveřejněné zprávě to uvádí exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a válku v Sýrii monitoruje prostřednictvím svých kontaktů na místě.

V konfliktu podle SOHR od jeho propuknutí přišlo o život skoro 117.000 civilistů, včetně více než 22.000 dětí. Zabito bylo zároveň na 130.500 prorežimních bojovníků, přičemž více než polovinu z nich tvořili syrští vojáci a 1703 bojovníci libanonského šíitského hnutí Hizballáh, které se do války zapojilo od roku 2013.

Ve válce také zemřelo více než 57.000 rebelů, včetně islamistů, a přes 67.500 džihádistů, zejména z teroristických skupin Islámský stát (IS) a Haját Tahrír aš-Šám (HTS), někdejší syrské odnože Al-Káidy.

V bojích s IS a tureckými silami podle SOHR zemřelo přes 12.500 příslušníků Kurdy vedených Syrských demokratických sil (SDF).

Obětí je však letos nejméně od začátku konfliktu. Přispěly k tomu klid zbraní na severozápadě země a snahy zpomalit šíření pandemie. K letošnímu lednu SOHR evidovala 380.636 smrtelných obětí války.

Nejnovější bilance SOHR nicméně nezahrnuje přibližně 88.000 lidí, kteří zemřeli následkem mučení v syrských věznicích, ani tisíce pohřešovaných, uvedla organizace.

Vláda syrského prezidenta Bašára Asada na začátku konfliktu přišla o kontrolu nad značnou částí syrského území. Většinu se jí však s podporou Ruska a Íránu podařilo dobýt zpět. Nyní vládní vojska kontrolují zhruba 70 procent Sýrie. Kontrolu Damašek zatím plně neobnovil v provincii Idlib na severozápadě, kde působí rebelové a islamističtí radikálové, v oblastech ovládaných Tureckem na severní hranici a v regionech kontrolovaných Kurdy na severovýchodě.

Válka přiměla více než polovinu předválečné populace země opustit domov. Podle OSN bylo vnitřně vysídleno 6,7 milionu Syřanů a dalších 5,5 milionu uprchlo do zahraničí.

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize Sýrie SOHR (Syrské organizace pro lidská práva) Bašár Asad

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy