Podle kontroly Pentagonu smrtící útok dronu v Afghánistánu neprovázela nedbalost

Kontrola ministerstva obrany USA dospěla k závěru, že raketový útok z amerického dronu v Kábulu z 29. srpna neprovázela nedbalost ani žádná jiná pochybení. Dnes o tom informovala agentura AP. Při této bojové akci Američanů namířené proti údajným atentátníkům zemřeli civilisté.

Kontrolu provedl generálporučík Sami Said, který podle nejmenovaného zdroje AP zjistil, že přípravu útoku a určování cíle provázely určité nedostatky v komunikaci. Nicméně došel k závěru, že chyba se stala i přes opatření, která mají předcházet úmrtím civilistů. Said ve své zprávě uvedl, že útok je třeba chápat v kontextu situace, v jaké se odehrál. Připomněl, že americké jednotky byly ve stresu a že byly zahlceny informacemi o hrozbách, kterým čelí vojáci i civilisté na kábulském letišti. Tam jen o několik dní dříve při sebevražedném útoku přišlo o život 13 amerických vojáků a 169 Afghánců.

Při útoku na bílé osobní auto zemřel dlouholetý pracovník jedné americké humanitární organizace a devět jeho příbuzných, včetně sedmi dětí. Podle Saidovy zprávy se Američané skutečně domnívali, že auto, které sledují, představuje bezprostřední hrozbu a že na ně musejí zaútočit dříve, než se dostane blíž k letišti.

Ve dnech po tomto útoku zástupci amerického ministerstva obrany ujišťovali, že vše bylo v pořádku. Tvrdili to, přestože se hromadily informace o smrti civilistů, včetně dětí, a narůstaly pochybnosti ohledně toho, že v autě byly převáženy výbušniny. Said na základě své kontroly uvedl, že představitelé Pentagonu událost vyhodnotili příliš rychle a bez dostatečné analýzy. Said také neoznačil žádného konkrétního člověka, který by za tuto tragickou událost nesl odpovědnost, a není podle něho ani nutné podniknout žádné disciplinární kroky.

AP uvádí, že Spojené státy chtějí rodině vyplatit odškodné a případně ji odvézt z Afghánistánu.

Útok už v září označil za chybu americký generál Kenneth McKenzie a šéf Pentagonu Lloyd Austin se za něj omluvil.

USA po dvacetileté vojenské přítomnosti v zemi ukončily stažení z Afghánistánu v noci na 31. srpna. Od srpna se kontroly nad Afghánistánem ujalo radikální islamistické hnutí Tálibán, které zemi vládlo už v letech 1996 až 2001.

Související

Více souvisejících

Pentagon Afghanistán

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy