Podle kontroly Pentagonu smrtící útok dronu v Afghánistánu neprovázela nedbalost

Kontrola ministerstva obrany USA dospěla k závěru, že raketový útok z amerického dronu v Kábulu z 29. srpna neprovázela nedbalost ani žádná jiná pochybení. Dnes o tom informovala agentura AP. Při této bojové akci Američanů namířené proti údajným atentátníkům zemřeli civilisté.

Kontrolu provedl generálporučík Sami Said, který podle nejmenovaného zdroje AP zjistil, že přípravu útoku a určování cíle provázely určité nedostatky v komunikaci. Nicméně došel k závěru, že chyba se stala i přes opatření, která mají předcházet úmrtím civilistů. Said ve své zprávě uvedl, že útok je třeba chápat v kontextu situace, v jaké se odehrál. Připomněl, že americké jednotky byly ve stresu a že byly zahlceny informacemi o hrozbách, kterým čelí vojáci i civilisté na kábulském letišti. Tam jen o několik dní dříve při sebevražedném útoku přišlo o život 13 amerických vojáků a 169 Afghánců.

Při útoku na bílé osobní auto zemřel dlouholetý pracovník jedné americké humanitární organizace a devět jeho příbuzných, včetně sedmi dětí. Podle Saidovy zprávy se Američané skutečně domnívali, že auto, které sledují, představuje bezprostřední hrozbu a že na ně musejí zaútočit dříve, než se dostane blíž k letišti.

Ve dnech po tomto útoku zástupci amerického ministerstva obrany ujišťovali, že vše bylo v pořádku. Tvrdili to, přestože se hromadily informace o smrti civilistů, včetně dětí, a narůstaly pochybnosti ohledně toho, že v autě byly převáženy výbušniny. Said na základě své kontroly uvedl, že představitelé Pentagonu událost vyhodnotili příliš rychle a bez dostatečné analýzy. Said také neoznačil žádného konkrétního člověka, který by za tuto tragickou událost nesl odpovědnost, a není podle něho ani nutné podniknout žádné disciplinární kroky.

AP uvádí, že Spojené státy chtějí rodině vyplatit odškodné a případně ji odvézt z Afghánistánu.

Útok už v září označil za chybu americký generál Kenneth McKenzie a šéf Pentagonu Lloyd Austin se za něj omluvil.

USA po dvacetileté vojenské přítomnosti v zemi ukončily stažení z Afghánistánu v noci na 31. srpna. Od srpna se kontroly nad Afghánistánem ujalo radikální islamistické hnutí Tálibán, které zemi vládlo už v letech 1996 až 2001.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Pentagon

Pentagon: Do Kurské oblasti míří tisíce severokorejských vojáků

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že do Kurské oblasti na západě Ruska se přesouvá několik tisíc příslušníků severokorejské armády. Pentagon se obává, že tyto jednotky budou nasazeny proti ukrajinské armádě, která si v Kurské oblasti udržuje kontrolu nad významným územím od srpnové ofenzívy.  

Více souvisejících

Pentagon Afghanistán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy