NÁZOR - Bašár Asad je válečný zločinec, intrikán, kleptokrat, elitář zavřený v bublině v Damašku a egomaniak, deklaruje Daniel R. DePetris v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Defense Priorities dodává, že není přehnané přestavit si psychologa, který po pouhé hodině klasifikuje syrského diktátora jako sociopata.
Na cestě k vítězství
Asad je možná jedna z nejodpornějších lidských bytostí na zemi, ale navzdory uvedeným osobním rysům jde o člověka, který je na cestě k vítězství v syrské občanské válce, 9 let trvajícím cyklu všeobecného násilí, který změnil kdysi soběstačný arabský stát v hřiště džihádistických skupin, zahraničních milicí a cizích mocností, deklaruje DePetris. Podotýká, že Asad, o kterém si mnozí v USA, Evropě i arabském světě mysleli, že bude druhým Muammarem Kaddáfím, nakonec přemohl mnoho nepřátel skrze vyčerpání, velkou pomoc svých ruských a íránských přátel, čirou brutalitu i chytré machinace.
Syrská a ruská letadla momentálně drtí provincii Idlib, poslední území, kde po boku milionů zoufalých syrských uprchlíků přežívají povstalecké skupiny, v čele s al-Káidou a Haját Tahrír aš-Šám, připomíná analytik. Odkazuje na tvrzení zvláštního zmocněnce USA pro Sýrii Jamese Jeffreyho, který médiím sdělil, že režimní a ruské letouny v posledních třech lednových dnech provedly na 200 náletů.
"Otázka se již nesoustředí kolem toho, zda Asadův režim přežije," píše DePetris. Konstatuje, že Asad je ve všech směrech na cestě k vítězství ve válce, a to od chvíle, kdy jeho síly v roce 2016 po letech bojů znovudobyly město Aleppo. To bylo potvrzeno v dubnu 2018, kdy se stovky rebelů rozhodly nastoupit do autobusů a odcestovat na sever země, než aby čelily dalším útokům chlórem a barelovými bombami, soudí analytik.
Momentálně otázka zní, zda Washington spolkne svou pýchu a přizná mrazivou realitu, že Asad nejenže válku vojensky vyhrál, ale zůstane u moci do konce svého života, tvrdí DePetris. Otázku podle něj lze formulovat i tak, zda americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa stále věří, že může syrského diktátora vyhnat z Damašku.
Momentálně Trumpova administrativa preferuje druhou možnost a zákon z prosince loňského roku fakticky garantuje americké sankce vůči každé firmě, soukromé osobě či finanční instituci, která by se snažila podpořit syrskou poválečnou rekonstrukci, připomíná analytik. Domnívá se, že americkou strategií je izolovat ropná pole na východě Sýrie a odstrašovat potenciální investory od příchodu na syrský trh, dokud Asad nezasedne k jednacímu stolu a nesvolí k tomu, co odmítl na bojišti - k svobodným, spravedlivým volbám.
"Protože to se jednoduše nestane, americká politika vůči Sýrii zůstane politikou diplomatické izolace a ekonomického udušení po několik dalších desetiletí," očekává DePetris. Podotýká, že je těžké představit si, jak by trvalý americký sankční režim mohl usnadnit životy Syřanů.
Problém sankcí
Sýrie v letech 2011-2016 přišla na HDP o 226 miliard dolarů (téměř 5 bilionů korun) - bezpochyby z velké části kvůli vojenské strategii Asadova režimu - a UNICEF hlásí, že dvě z pěti škol v zemi byly zničeny či poškozeny a polovina zdravotnických zařízení funguje buď nedostatečně, případně vůbec, upozorňuje analytik. Doplňuje, že Sýrie dříve dokázala pokrýt 90 % poptávky po léčivech z domácích zdrojů, ale dnes je musí kompletně dovážet.
Jelikož je import produktů obtížný, obchodníci musí spoléhat na černý trh a zvyšovat ceny, aby generovali zisk, nastiňuje DePetris. Podotýká, že Asadův režim zoufale potřebuje peníze a pokouší se zachránit situaci zavedením přídělů na paliva, potraviny nebo potravinářské oleje.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Většina politiků, právníků a analytiků ve Washingtonu nemá problém s udržováním sankčního režimu, případně s jeho utužováním, varuje DePetris. Přiznává, že sankce vůči "darebákům" jsou obecně správným opatřením, ale dodává, že problém opatření, která zbaví Asada financí a učiní mu ze života peklo, spočívá v tom, že přivodí utrpení také syrskému obyvatelstvu.
Aktuální strategií Washingtonu je čistě trestat a upínat se k fantaskním politickým cílům, kritizuje analytik. Odkazuje na názor experta na Blízký východ Arona Lunda, že od roku 2011 prosazovaná myšlenka počítá s tím, že o něco větší tlak přiměje Asada k rozumu, zahájení demokratizace nebo propuštění politických vězňů, ale ve skutečnosti k žádné takové změně v jeho chování nedošlo.
"Válka v Sýrii zatím neskončila, ale přiblížila se k bodu, kdy zabíjení alespoň ustává," pokračuje DePetris. Budoucnost země ovšem vidí pochmurně a soudí, že Sýrie zůstane místem, kde budou dění určovat násilnosti a diktát velmocí. Washington tak bude muset rozhodnout, zda jeho zájmy lépe naplňuje trestání syrské vlády za válečné zločiny - a spolu s ní i syrských obyvatel -, nebo cílenější přístup k sankčnímu režimu.
Související
Asadovo setkání s Putinem: Rozvoj vztahů přispívá k posílení míru a stability, zní z Kremlu
Rusko chce zlepšit vztahy mezi Tureckem a Sýrií. Erdogan se s Asadem mohou setkat v Moskvě
Bašár Asad , Sýrie , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 21 minutami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 29 minutami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 33 minutami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 1 hodinou
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 1 hodinou
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 1 hodinou
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 1 hodinou
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 2 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 2 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 3 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 3 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 4 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 4 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 5 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 5 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 5 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 5 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 6 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 7 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění.
Zdroj: Jan Hrabě