Protesty v Iráku jsou krvavé. Další mrtví, policie uvolnila blokádu strategického přístavu

V Bagdádu dnes pokračovaly protivládní protesty a policisté při nich tři lidi zabili a 25 zranili. Demonstrace trvají od října a provází je násilí. Ve čtvrtek přišlo o život podle nové bilance deset lidí. Informovala o tom agentura AP. Dnes se policii po několikadenní blokádě demonstrantů podařilo otevřít vjezd do hlavního iráckého přístavu Umm Kasr.

Od počátku října, kdy protivládní demonstrace v Iráku začaly, při nich zemřelo přes 300 lidí.

Ve čtvrtek bezpečnostní složky proti demonstrantům na bagdádském mostě Sinak, který vede k takzvané Zelené zóně, kde sídlí irácká vláda, použily dýmovnice. V uplynulých dnech demonstranti zablokovali části tří bagdádských mostů, které vedou ke čtvrti s vládními budovami. Policisté se na mostech s nespokojenci opakovaně střetli. Agentura AP s odkazem na nejmenované oficiální zdroje uvedla, že kromě osmi mrtvých bylo ve čtvrtek při protestech zraněno nejméně 90 lidí.

Demonstranti v centru hlavního města přebývají ve stanech a protestují denně. AP napsala, že dnes jednoho z účastníků zabila ostrá střelba a další dva zemřeli po zásahu slzným plynem. Lidé dnes také pálili íránskou vlajku, protože v Teheránu spatřují tvůrce zkorumpovaného politického systému ve své zemi. Většinově šíitský Irák se po svržení bývalého prezidenta Saddáma Husajna v roce 2003 začal orientovat na Írán. Nové blokády silnic jsou dnes hlášeny z oblastí jižně od metropole, z měst Hilla, Násiríja. Nadžaf, Karbalá a Díváníja. "Jsme odhodláni se dále mobilizovat, dokud vláda neodstoupí a nerozpustí se parlament," řekl jeden z účastníků protestu v Kútu.

Vláda už oznámila, že připravuje sociální reformy i změnu ústavy, ale demonstrantům to nestačí. Přejí si ústavu novou stejně jako nové politické vedení.

Protestující požadují odstoupení politiků, které viní z korupce a špatné ekonomické situace v zemi. Ačkoli je Irák významný vývozce ropy, jeho občané se potýkají s vysokou mírou nezaměstnanosti a vadí jim také špatné služby. Bezpečnostní složky při protestech opakovaně použily ostrou munici, gumové projektily, slzný plyn a zábleskové granáty.

Protesty se kromě Bagdádu odehrávají i u průmyslových objektů jižně od metropole. Lidé blokují rafinérie i přístavy. Jedním z nich byl také Umm Kasr, který dnes policisté znovu otevřeli, když demonstranty přinutili odejít. Zablokován byl od pondělka, zaměstnanci dnes mohli znovu přijít do práce, provoz ale zatím obnoven nebyl, napsala agentura Reuters.

Umm Kasr byl zablokován poprvé od 29. října do 9. listopadu a po třídenním přerušení blokáda začala znovu. Přijímá zásilky obilí, oleje i cukru, což jsou pro Irák, silně závislý na dovozu potravin, základní komodity. První blokáda znamenala podle vládního mluvčího pro zemi ztráty v hodnotě šesti miliard dolarů (138 miliard korun).

Vlivný šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání u příležitosti dnešních svátečních modliteb vyzval politiky, aby urychleně přijali nový volení zákon a ukončili tak nepokoje. Sistáního zástupce řekl ajatolláhovým jménem při dnešní modlitbě v Karbale, že je třeba urychlit prosazení volebního zákona a zákona o volební komisi, aby se země mohla dostat z nynější závažné krize. Sistání se většinou vyjadřuje v době politických potíží a jeho slovo má mezi iráckými šíity velkou váhu.

Související

Irák, centrum Bagdádu

Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů v Iráku. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Policisté se snažili vytlačit demonstranty z jejich tábořišť v několika městech včetně Bagdádu. Mrtví jsou hlášeni z metropole i z jihoirácké Násiríje. Podle agentury Reuters utrpělo zranění asi 30 lidí.

Více souvisejících

demonstrace v Iráku Irák

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 2 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili

Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy