V Bagdádu dnes pokračovaly protivládní protesty a policisté při nich tři lidi zabili a 25 zranili. Demonstrace trvají od října a provází je násilí. Ve čtvrtek přišlo o život podle nové bilance deset lidí. Informovala o tom agentura AP. Dnes se policii po několikadenní blokádě demonstrantů podařilo otevřít vjezd do hlavního iráckého přístavu Umm Kasr.
Od počátku října, kdy protivládní demonstrace v Iráku začaly, při nich zemřelo přes 300 lidí.
Ve čtvrtek bezpečnostní složky proti demonstrantům na bagdádském mostě Sinak, který vede k takzvané Zelené zóně, kde sídlí irácká vláda, použily dýmovnice. V uplynulých dnech demonstranti zablokovali části tří bagdádských mostů, které vedou ke čtvrti s vládními budovami. Policisté se na mostech s nespokojenci opakovaně střetli. Agentura AP s odkazem na nejmenované oficiální zdroje uvedla, že kromě osmi mrtvých bylo ve čtvrtek při protestech zraněno nejméně 90 lidí.
Demonstranti v centru hlavního města přebývají ve stanech a protestují denně. AP napsala, že dnes jednoho z účastníků zabila ostrá střelba a další dva zemřeli po zásahu slzným plynem. Lidé dnes také pálili íránskou vlajku, protože v Teheránu spatřují tvůrce zkorumpovaného politického systému ve své zemi. Většinově šíitský Irák se po svržení bývalého prezidenta Saddáma Husajna v roce 2003 začal orientovat na Írán. Nové blokády silnic jsou dnes hlášeny z oblastí jižně od metropole, z měst Hilla, Násiríja. Nadžaf, Karbalá a Díváníja. "Jsme odhodláni se dále mobilizovat, dokud vláda neodstoupí a nerozpustí se parlament," řekl jeden z účastníků protestu v Kútu.
Vláda už oznámila, že připravuje sociální reformy i změnu ústavy, ale demonstrantům to nestačí. Přejí si ústavu novou stejně jako nové politické vedení.
Protestující požadují odstoupení politiků, které viní z korupce a špatné ekonomické situace v zemi. Ačkoli je Irák významný vývozce ropy, jeho občané se potýkají s vysokou mírou nezaměstnanosti a vadí jim také špatné služby. Bezpečnostní složky při protestech opakovaně použily ostrou munici, gumové projektily, slzný plyn a zábleskové granáty.
Protesty se kromě Bagdádu odehrávají i u průmyslových objektů jižně od metropole. Lidé blokují rafinérie i přístavy. Jedním z nich byl také Umm Kasr, který dnes policisté znovu otevřeli, když demonstranty přinutili odejít. Zablokován byl od pondělka, zaměstnanci dnes mohli znovu přijít do práce, provoz ale zatím obnoven nebyl, napsala agentura Reuters.
Umm Kasr byl zablokován poprvé od 29. října do 9. listopadu a po třídenním přerušení blokáda začala znovu. Přijímá zásilky obilí, oleje i cukru, což jsou pro Irák, silně závislý na dovozu potravin, základní komodity. První blokáda znamenala podle vládního mluvčího pro zemi ztráty v hodnotě šesti miliard dolarů (138 miliard korun).
Vlivný šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání u příležitosti dnešních svátečních modliteb vyzval politiky, aby urychleně přijali nový volení zákon a ukončili tak nepokoje. Sistáního zástupce řekl ajatolláhovým jménem při dnešní modlitbě v Karbale, že je třeba urychlit prosazení volebního zákona a zákona o volební komisi, aby se země mohla dostat z nynější závažné krize. Sistání se většinou vyjadřuje v době politických potíží a jeho slovo má mezi iráckými šíity velkou váhu.
Související
V Iráku stále zuří protesty. Policie nasadila ostrou munici a slzný plyn
Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák