V Bagdádu dnes pokračovaly protivládní protesty a policisté při nich tři lidi zabili a 25 zranili. Demonstrace trvají od října a provází je násilí. Ve čtvrtek přišlo o život podle nové bilance deset lidí. Informovala o tom agentura AP. Dnes se policii po několikadenní blokádě demonstrantů podařilo otevřít vjezd do hlavního iráckého přístavu Umm Kasr.
Od počátku října, kdy protivládní demonstrace v Iráku začaly, při nich zemřelo přes 300 lidí.
Ve čtvrtek bezpečnostní složky proti demonstrantům na bagdádském mostě Sinak, který vede k takzvané Zelené zóně, kde sídlí irácká vláda, použily dýmovnice. V uplynulých dnech demonstranti zablokovali části tří bagdádských mostů, které vedou ke čtvrti s vládními budovami. Policisté se na mostech s nespokojenci opakovaně střetli. Agentura AP s odkazem na nejmenované oficiální zdroje uvedla, že kromě osmi mrtvých bylo ve čtvrtek při protestech zraněno nejméně 90 lidí.
Demonstranti v centru hlavního města přebývají ve stanech a protestují denně. AP napsala, že dnes jednoho z účastníků zabila ostrá střelba a další dva zemřeli po zásahu slzným plynem. Lidé dnes také pálili íránskou vlajku, protože v Teheránu spatřují tvůrce zkorumpovaného politického systému ve své zemi. Většinově šíitský Irák se po svržení bývalého prezidenta Saddáma Husajna v roce 2003 začal orientovat na Írán. Nové blokády silnic jsou dnes hlášeny z oblastí jižně od metropole, z měst Hilla, Násiríja. Nadžaf, Karbalá a Díváníja. "Jsme odhodláni se dále mobilizovat, dokud vláda neodstoupí a nerozpustí se parlament," řekl jeden z účastníků protestu v Kútu.
Vláda už oznámila, že připravuje sociální reformy i změnu ústavy, ale demonstrantům to nestačí. Přejí si ústavu novou stejně jako nové politické vedení.
Protestující požadují odstoupení politiků, které viní z korupce a špatné ekonomické situace v zemi. Ačkoli je Irák významný vývozce ropy, jeho občané se potýkají s vysokou mírou nezaměstnanosti a vadí jim také špatné služby. Bezpečnostní složky při protestech opakovaně použily ostrou munici, gumové projektily, slzný plyn a zábleskové granáty.
Protesty se kromě Bagdádu odehrávají i u průmyslových objektů jižně od metropole. Lidé blokují rafinérie i přístavy. Jedním z nich byl také Umm Kasr, který dnes policisté znovu otevřeli, když demonstranty přinutili odejít. Zablokován byl od pondělka, zaměstnanci dnes mohli znovu přijít do práce, provoz ale zatím obnoven nebyl, napsala agentura Reuters.
Umm Kasr byl zablokován poprvé od 29. října do 9. listopadu a po třídenním přerušení blokáda začala znovu. Přijímá zásilky obilí, oleje i cukru, což jsou pro Irák, silně závislý na dovozu potravin, základní komodity. První blokáda znamenala podle vládního mluvčího pro zemi ztráty v hodnotě šesti miliard dolarů (138 miliard korun).
Vlivný šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání u příležitosti dnešních svátečních modliteb vyzval politiky, aby urychleně přijali nový volení zákon a ukončili tak nepokoje. Sistáního zástupce řekl ajatolláhovým jménem při dnešní modlitbě v Karbale, že je třeba urychlit prosazení volebního zákona a zákona o volební komisi, aby se země mohla dostat z nynější závažné krize. Sistání se většinou vyjadřuje v době politických potíží a jeho slovo má mezi iráckými šíity velkou váhu.
Související
V Iráku stále zuří protesty. Policie nasadila ostrou munici a slzný plyn
Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 1 hodinou
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 2 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 3 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu.
Zdroj: Jan Hrabě