"Řezníci" před soud. Asad musí být potrestán za plynové útoky, zní z Británie

NÁZOR - Existuje svůdná představa, ke které se upínají některé evropské vlády a někteří evropští politici, že syrská občanská válka je u konce, konstatuje editorial serveru The Observer. Renomovaný týdeník deklaruje, že to by bylo politicky žádoucí, pokud by se miliony syrských uprchlíků v Turecku a Jordánsku mohly vrátit domů a nesloužily jako připomínka chronického strachu EU z migrantů.

Tyran zatím nezvítězil

Konec syrské války by odstranil hlavní příčinu nestability v Levantě a ve východním středomoří, připouští britský server. Nastiňuje, že Rusko a Írán by hůře hledaly výmluvy pro své geopolitické hry s životy civilistů a prchlivý turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan by měl o důvod méně si stěžovat.

To platilo zhruba 18 měsíců zpět, kdy se schylovalo k vítězství syrského diktátora Bašára Asada, přiznává The Observer. Dodává, že Spojené státy a země Perského zálivu tehdy opustily syrské opoziční síly, které se vydaly na chaotický ústup na sever země a některé země, například Itálie, zvažovaly obnovu diplomatických styků s Damaškem.

"Namísto očekávané rozhodující ofenzivy ale Rusko uzavřelo s Erdoğanem dohodu o vytvoření demilitarizované zóny v severozápadní provincii Idlib," pokračuje editorial. Připomíná, že do oblasti se uchýlily stovky tisíc uprchlíků a když bylo loni obnoveno násilí, provincie se stala symbolem odporu i extrémní brutality Asadova režimu.

V Idlibu má platit další příměří, ale provincie je tentokrát v sevření režimních sil, rekapituluje prestižní server. Podotýká, že "tyran z Damašku" zatím nezvítězil, což je důležité pro další vývoj, navíc za situace, kdy události z minulého týdne silně připomněly, proč se svět nesmí smířit s vítězstvím, po kterém Asad baží.

Poprvé od začátku války v roce 2011 mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která dohlíží na dodržování úmluvy o chemických zbraních z roku 1997, přímo obvinila "vysoká patra" syrské armády - a tím pádem i samotného Asada - z nařízení nelegálních chemických útoků, poukazuje The Observer. Vysvětluje, že se jednalo o úder na povstalci drženou vesnici Latámina na severu země z března 2017.

Syrská bojová letadla na vesnici dvakrát svrhla sarin, nervový plyn, který zranil desítky lidí, konstatuje editorial. Dodává, že při jiném útoku byl z helikoptéry svržen kanystr s chlórem, který se propadl srze střechu nemocnice.  

Vina se konečně prokázala

"OPCW opakovaně zaznamenala nelegální použití chemických zbraní v Sýrii, ale nikdy nikoho neobvinila, ani nejmenovala pachatele," píše britský týdeník. Upozorňuje, že podrobná zpráva z minulého týdne se zakládá na výpovědi očitých svědků, lékařských záznamech a satelitních snímcích.   

Zpráva byla sepsána navzdory syrskému režimu, který odmítl spolupracovat a zakázal vyšetřovatelům zasaženou vesnici navštívit, uvádí renomovaný server. Dodává, že práci OPCW komplikovalo také Rusko, například opakovanými vety v Radě bezpečnosti OSN a cynickými dezinformačními kampaněmi.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jen pár dní po útocích v Latámině zabil režimní chemický útok na nedaleké město Chán Šajchún 89 lidí, připomíná editorial. Poukazuje, že toto zvěrstvo přimělo Spojené státy k vypálení střel s plochou dráhou letu na syrské vojenské cíle, ale ani to Asada neodradilo do dalšího nasazení chemických zbraní.

Detailní, faktografické důkazy OPCW konečně ukázaly Asadovu vinu, tvrdí The Observer. Vyzdvihuje, že probíhají další vyšetřování, ale i aktuální zpráva stačí jako základ pro akci OSN a 193 signatářů úmluvy o chemických zbraních, která by předvedla obviněné k soudu a spravedlivě potrestala jejich zločiny.

"S ohledem na zkušenost minulosti jsou šance, že se tak brzy stane, slabé," přiznává britský týdeník. Dodává, že Washington dle předpokladů využil zprávy především ke kritice Moskvy a Teheránu, EU hovoří pouze o zvážení nových sankcí, zatímco Asadův režim zjištění plošně odmítá a označuje je za "zfalšovaná a vykonstruovaná".

I když by bylo dobré se mýlit, nic se nezměnilo, zoufá si The Observer. Doufá, že mezinárodní společenství, které tak dlouhou dobu rezignovalo na své povinnosti, nakonec přece jen ukáže vůli hnát "řezníky" syrského režimu k soudu - třeba v nepřítomnosti - za Latáminu a další válečné zločiny, které spáchali. "Asadovi se nesmí dovolit vyhrát," apeluje editorial.   

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie Bašár Asad Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Chemické zbraně

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy