NÁZOR - Existuje svůdná představa, ke které se upínají některé evropské vlády a někteří evropští politici, že syrská občanská válka je u konce, konstatuje editorial serveru The Observer. Renomovaný týdeník deklaruje, že to by bylo politicky žádoucí, pokud by se miliony syrských uprchlíků v Turecku a Jordánsku mohly vrátit domů a nesloužily jako připomínka chronického strachu EU z migrantů.
Tyran zatím nezvítězil
Konec syrské války by odstranil hlavní příčinu nestability v Levantě a ve východním středomoří, připouští britský server. Nastiňuje, že Rusko a Írán by hůře hledaly výmluvy pro své geopolitické hry s životy civilistů a prchlivý turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan by měl o důvod méně si stěžovat.
To platilo zhruba 18 měsíců zpět, kdy se schylovalo k vítězství syrského diktátora Bašára Asada, přiznává The Observer. Dodává, že Spojené státy a země Perského zálivu tehdy opustily syrské opoziční síly, které se vydaly na chaotický ústup na sever země a některé země, například Itálie, zvažovaly obnovu diplomatických styků s Damaškem.
"Namísto očekávané rozhodující ofenzivy ale Rusko uzavřelo s Erdoğanem dohodu o vytvoření demilitarizované zóny v severozápadní provincii Idlib," pokračuje editorial. Připomíná, že do oblasti se uchýlily stovky tisíc uprchlíků a když bylo loni obnoveno násilí, provincie se stala symbolem odporu i extrémní brutality Asadova režimu.
V Idlibu má platit další příměří, ale provincie je tentokrát v sevření režimních sil, rekapituluje prestižní server. Podotýká, že "tyran z Damašku" zatím nezvítězil, což je důležité pro další vývoj, navíc za situace, kdy události z minulého týdne silně připomněly, proč se svět nesmí smířit s vítězstvím, po kterém Asad baží.
Poprvé od začátku války v roce 2011 mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která dohlíží na dodržování úmluvy o chemických zbraních z roku 1997, přímo obvinila "vysoká patra" syrské armády - a tím pádem i samotného Asada - z nařízení nelegálních chemických útoků, poukazuje The Observer. Vysvětluje, že se jednalo o úder na povstalci drženou vesnici Latámina na severu země z března 2017.
Syrská bojová letadla na vesnici dvakrát svrhla sarin, nervový plyn, který zranil desítky lidí, konstatuje editorial. Dodává, že při jiném útoku byl z helikoptéry svržen kanystr s chlórem, který se propadl srze střechu nemocnice.
Vina se konečně prokázala
"OPCW opakovaně zaznamenala nelegální použití chemických zbraní v Sýrii, ale nikdy nikoho neobvinila, ani nejmenovala pachatele," píše britský týdeník. Upozorňuje, že podrobná zpráva z minulého týdne se zakládá na výpovědi očitých svědků, lékařských záznamech a satelitních snímcích.
Zpráva byla sepsána navzdory syrskému režimu, který odmítl spolupracovat a zakázal vyšetřovatelům zasaženou vesnici navštívit, uvádí renomovaný server. Dodává, že práci OPCW komplikovalo také Rusko, například opakovanými vety v Radě bezpečnosti OSN a cynickými dezinformačními kampaněmi.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Jen pár dní po útocích v Latámině zabil režimní chemický útok na nedaleké město Chán Šajchún 89 lidí, připomíná editorial. Poukazuje, že toto zvěrstvo přimělo Spojené státy k vypálení střel s plochou dráhou letu na syrské vojenské cíle, ale ani to Asada neodradilo do dalšího nasazení chemických zbraní.
Detailní, faktografické důkazy OPCW konečně ukázaly Asadovu vinu, tvrdí The Observer. Vyzdvihuje, že probíhají další vyšetřování, ale i aktuální zpráva stačí jako základ pro akci OSN a 193 signatářů úmluvy o chemických zbraních, která by předvedla obviněné k soudu a spravedlivě potrestala jejich zločiny.
"S ohledem na zkušenost minulosti jsou šance, že se tak brzy stane, slabé," přiznává britský týdeník. Dodává, že Washington dle předpokladů využil zprávy především ke kritice Moskvy a Teheránu, EU hovoří pouze o zvážení nových sankcí, zatímco Asadův režim zjištění plošně odmítá a označuje je za "zfalšovaná a vykonstruovaná".
I když by bylo dobré se mýlit, nic se nezměnilo, zoufá si The Observer. Doufá, že mezinárodní společenství, které tak dlouhou dobu rezignovalo na své povinnosti, nakonec přece jen ukáže vůli hnát "řezníky" syrského režimu k soudu - třeba v nepřítomnosti - za Latáminu a další válečné zločiny, které spáchali. "Asadovi se nesmí dovolit vyhrát," apeluje editorial.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Izrael zřejmě neomezil odvetu jen na Írán. Útočil i v další zemi
Sýrie , Bašár Asad , Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) , Chemické zbraně
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 38 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 3 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák