NÁZOR - Existuje svůdná představa, ke které se upínají některé evropské vlády a někteří evropští politici, že syrská občanská válka je u konce, konstatuje editorial serveru The Observer. Renomovaný týdeník deklaruje, že to by bylo politicky žádoucí, pokud by se miliony syrských uprchlíků v Turecku a Jordánsku mohly vrátit domů a nesloužily jako připomínka chronického strachu EU z migrantů.
Tyran zatím nezvítězil
Konec syrské války by odstranil hlavní příčinu nestability v Levantě a ve východním středomoří, připouští britský server. Nastiňuje, že Rusko a Írán by hůře hledaly výmluvy pro své geopolitické hry s životy civilistů a prchlivý turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan by měl o důvod méně si stěžovat.
To platilo zhruba 18 měsíců zpět, kdy se schylovalo k vítězství syrského diktátora Bašára Asada, přiznává The Observer. Dodává, že Spojené státy a země Perského zálivu tehdy opustily syrské opoziční síly, které se vydaly na chaotický ústup na sever země a některé země, například Itálie, zvažovaly obnovu diplomatických styků s Damaškem.
"Namísto očekávané rozhodující ofenzivy ale Rusko uzavřelo s Erdoğanem dohodu o vytvoření demilitarizované zóny v severozápadní provincii Idlib," pokračuje editorial. Připomíná, že do oblasti se uchýlily stovky tisíc uprchlíků a když bylo loni obnoveno násilí, provincie se stala symbolem odporu i extrémní brutality Asadova režimu.
V Idlibu má platit další příměří, ale provincie je tentokrát v sevření režimních sil, rekapituluje prestižní server. Podotýká, že "tyran z Damašku" zatím nezvítězil, což je důležité pro další vývoj, navíc za situace, kdy události z minulého týdne silně připomněly, proč se svět nesmí smířit s vítězstvím, po kterém Asad baží.
Poprvé od začátku války v roce 2011 mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která dohlíží na dodržování úmluvy o chemických zbraních z roku 1997, přímo obvinila "vysoká patra" syrské armády - a tím pádem i samotného Asada - z nařízení nelegálních chemických útoků, poukazuje The Observer. Vysvětluje, že se jednalo o úder na povstalci drženou vesnici Latámina na severu země z března 2017.
Syrská bojová letadla na vesnici dvakrát svrhla sarin, nervový plyn, který zranil desítky lidí, konstatuje editorial. Dodává, že při jiném útoku byl z helikoptéry svržen kanystr s chlórem, který se propadl srze střechu nemocnice.
Vina se konečně prokázala
"OPCW opakovaně zaznamenala nelegální použití chemických zbraní v Sýrii, ale nikdy nikoho neobvinila, ani nejmenovala pachatele," píše britský týdeník. Upozorňuje, že podrobná zpráva z minulého týdne se zakládá na výpovědi očitých svědků, lékařských záznamech a satelitních snímcích.
Zpráva byla sepsána navzdory syrskému režimu, který odmítl spolupracovat a zakázal vyšetřovatelům zasaženou vesnici navštívit, uvádí renomovaný server. Dodává, že práci OPCW komplikovalo také Rusko, například opakovanými vety v Radě bezpečnosti OSN a cynickými dezinformačními kampaněmi.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Jen pár dní po útocích v Latámině zabil režimní chemický útok na nedaleké město Chán Šajchún 89 lidí, připomíná editorial. Poukazuje, že toto zvěrstvo přimělo Spojené státy k vypálení střel s plochou dráhou letu na syrské vojenské cíle, ale ani to Asada neodradilo do dalšího nasazení chemických zbraní.
Detailní, faktografické důkazy OPCW konečně ukázaly Asadovu vinu, tvrdí The Observer. Vyzdvihuje, že probíhají další vyšetřování, ale i aktuální zpráva stačí jako základ pro akci OSN a 193 signatářů úmluvy o chemických zbraních, která by předvedla obviněné k soudu a spravedlivě potrestala jejich zločiny.
"S ohledem na zkušenost minulosti jsou šance, že se tak brzy stane, slabé," přiznává britský týdeník. Dodává, že Washington dle předpokladů využil zprávy především ke kritice Moskvy a Teheránu, EU hovoří pouze o zvážení nových sankcí, zatímco Asadův režim zjištění plošně odmítá a označuje je za "zfalšovaná a vykonstruovaná".
I když by bylo dobré se mýlit, nic se nezměnilo, zoufá si The Observer. Doufá, že mezinárodní společenství, které tak dlouhou dobu rezignovalo na své povinnosti, nakonec přece jen ukáže vůli hnát "řezníky" syrského režimu k soudu - třeba v nepřítomnosti - za Latáminu a další válečné zločiny, které spáchali. "Asadovi se nesmí dovolit vyhrát," apeluje editorial.
Související
Izrael zřejmě neomezil odvetu jen na Írán. Útočil i v další zemi
Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu
Sýrie , Bašár Asad , Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) , Chemické zbraně
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 40 minutami
Čtvrtý taneční večer StarDance začal. Soutěž dnes opustí další pár
před 2 hodinami
Izraelské buldozery údajně zničily sídlo agentury OSN
před 3 hodinami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 3 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 4 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 5 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 6 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 6 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 7 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 7 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 8 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 9 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 10 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 11 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 12 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 12 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 14 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou.
Zdroj: Jan Hrabě