"Řezníci" před soud. Asad musí být potrestán za plynové útoky, zní z Británie

NÁZOR - Existuje svůdná představa, ke které se upínají některé evropské vlády a někteří evropští politici, že syrská občanská válka je u konce, konstatuje editorial serveru The Observer. Renomovaný týdeník deklaruje, že to by bylo politicky žádoucí, pokud by se miliony syrských uprchlíků v Turecku a Jordánsku mohly vrátit domů a nesloužily jako připomínka chronického strachu EU z migrantů.

Tyran zatím nezvítězil

Konec syrské války by odstranil hlavní příčinu nestability v Levantě a ve východním středomoří, připouští britský server. Nastiňuje, že Rusko a Írán by hůře hledaly výmluvy pro své geopolitické hry s životy civilistů a prchlivý turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan by měl o důvod méně si stěžovat.

To platilo zhruba 18 měsíců zpět, kdy se schylovalo k vítězství syrského diktátora Bašára Asada, přiznává The Observer. Dodává, že Spojené státy a země Perského zálivu tehdy opustily syrské opoziční síly, které se vydaly na chaotický ústup na sever země a některé země, například Itálie, zvažovaly obnovu diplomatických styků s Damaškem.

"Namísto očekávané rozhodující ofenzivy ale Rusko uzavřelo s Erdoğanem dohodu o vytvoření demilitarizované zóny v severozápadní provincii Idlib," pokračuje editorial. Připomíná, že do oblasti se uchýlily stovky tisíc uprchlíků a když bylo loni obnoveno násilí, provincie se stala symbolem odporu i extrémní brutality Asadova režimu.

V Idlibu má platit další příměří, ale provincie je tentokrát v sevření režimních sil, rekapituluje prestižní server. Podotýká, že "tyran z Damašku" zatím nezvítězil, což je důležité pro další vývoj, navíc za situace, kdy události z minulého týdne silně připomněly, proč se svět nesmí smířit s vítězstvím, po kterém Asad baží.

Poprvé od začátku války v roce 2011 mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která dohlíží na dodržování úmluvy o chemických zbraních z roku 1997, přímo obvinila "vysoká patra" syrské armády - a tím pádem i samotného Asada - z nařízení nelegálních chemických útoků, poukazuje The Observer. Vysvětluje, že se jednalo o úder na povstalci drženou vesnici Latámina na severu země z března 2017.

Syrská bojová letadla na vesnici dvakrát svrhla sarin, nervový plyn, který zranil desítky lidí, konstatuje editorial. Dodává, že při jiném útoku byl z helikoptéry svržen kanystr s chlórem, který se propadl srze střechu nemocnice.  

Vina se konečně prokázala

"OPCW opakovaně zaznamenala nelegální použití chemických zbraní v Sýrii, ale nikdy nikoho neobvinila, ani nejmenovala pachatele," píše britský týdeník. Upozorňuje, že podrobná zpráva z minulého týdne se zakládá na výpovědi očitých svědků, lékařských záznamech a satelitních snímcích.   

Zpráva byla sepsána navzdory syrskému režimu, který odmítl spolupracovat a zakázal vyšetřovatelům zasaženou vesnici navštívit, uvádí renomovaný server. Dodává, že práci OPCW komplikovalo také Rusko, například opakovanými vety v Radě bezpečnosti OSN a cynickými dezinformačními kampaněmi.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jen pár dní po útocích v Latámině zabil režimní chemický útok na nedaleké město Chán Šajchún 89 lidí, připomíná editorial. Poukazuje, že toto zvěrstvo přimělo Spojené státy k vypálení střel s plochou dráhou letu na syrské vojenské cíle, ale ani to Asada neodradilo do dalšího nasazení chemických zbraní.

Detailní, faktografické důkazy OPCW konečně ukázaly Asadovu vinu, tvrdí The Observer. Vyzdvihuje, že probíhají další vyšetřování, ale i aktuální zpráva stačí jako základ pro akci OSN a 193 signatářů úmluvy o chemických zbraních, která by předvedla obviněné k soudu a spravedlivě potrestala jejich zločiny.

"S ohledem na zkušenost minulosti jsou šance, že se tak brzy stane, slabé," přiznává britský týdeník. Dodává, že Washington dle předpokladů využil zprávy především ke kritice Moskvy a Teheránu, EU hovoří pouze o zvážení nových sankcí, zatímco Asadův režim zjištění plošně odmítá a označuje je za "zfalšovaná a vykonstruovaná".

I když by bylo dobré se mýlit, nic se nezměnilo, zoufá si The Observer. Doufá, že mezinárodní společenství, které tak dlouhou dobu rezignovalo na své povinnosti, nakonec přece jen ukáže vůli hnát "řezníky" syrského režimu k soudu - třeba v nepřítomnosti - za Latáminu a další válečné zločiny, které spáchali. "Asadovi se nesmí dovolit vyhrát," apeluje editorial.   

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.
Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

Více souvisejících

Sýrie Bašár Asad Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Chemické zbraně

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Donald Trump

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026

Donald Trump představil návrh rozpočtu na fiskální rok 2026, takzvaný „skinny budget“, který počítá s výrazným omezením federálních výdajů. Podle Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) by mělo dojít k redukci nevojenských výdajů mimo povinné programy o 163 miliard dolarů, což představuje více než pětinu této kategorie.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal

Na snímcích pořízených během středečního zasedání kabinetu Donalda Trumpa bylo odhaleno, že nejvyšší představitelé Bílého domu používají upravenou a méně bezpečnou verzi šifrované komunikační aplikace Signal. Jde o novou kontroverzi poté, co už minulý měsíc vyvolalo pozdvižení odhalení, že v obdobné skupinové konverzaci byly nechtěně sdíleny citlivé informace o vojenských operacích.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

před 9 hodinami

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy