Rúhání: Írán a Evropa se za dva dny na záchraně dohody nedomluví

Je nepravděpodobné, že by Írán v nadcházejících dnech uzavřel dohodu s evropskými lídry o zachování mezinárodní jaderné dohody z roku 2015. Ve vysílání íránské státní televize to dnes podle agentury Reuters řekl íránský prezident Hasan Rúhání.

Evropským signatářům dal Hasan Ruhání další dva měsíce, aby dodrželi své závazky, pohrozil ale zároveň, že Írán podnikne třetí krok ve vypovídání částí dohody. 

"Domnívám se, že není pravděpodobné, že bychom dnes či zítra dospěli s Evropou k výsledku," řekl Rúhání. "Evropa bude mít další dva měsíce na to, aby své závazky naplnila," doplnil.

Rúhání nicméně také pohrozil, že Írán podnikne třetí krok ve snižování svých závazků plynoucích z jaderné dohody. "Třetí krok bude nejdůležitější a bude mít zásadní dopady," řekl prezident bez dalších podrobností.

Írán zároveň odmítl nabídku půjčky od evropských států ve výši 15 miliard dolarů, jejímž cílem bylo chránit íránskou ekonomiku před dopadem amerických sankcí, informovala íránská státní televize. Ještě krátce předtím vysoce postavený íránský činitel naznačil, že Írán by podobnou dohodu s EU mohl uzavřít.

Za iniciativou kolem půjčky stojí Francie, podle tamních médií se na věci měly podílet také Británie a Německo. Francouzská diplomacie podle listu Financial Times uvedla, že s plánem by musely také souhlasit Spojené státy. K takovému kroku se ale americký prezident Donald Trump staví chladně, jelikož by představoval oslabení jeho přístupu.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian poznamenal, že půjčku by Írán dostal, pokud by opět začal dodržovat veškeré závazky plynoucí z jaderné dohody, pomohl by zajistit bezpečnost v Perském zálivu, jednal o bezpečnosti na Blízkém východě a přistoupil by na vyjednávání nové jaderné dohody, když části té současné po roce 2025 vyprší.

Napětí kolem Íránu se stupňuje od loňského roku, kdy Trump oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, jejímiž dalšími stranami jsou Německo, Francie, Británie, Rusko, Čína a Evropská unie. Washington po vypovězení dohody uvalil na Teherán nové sankce, které mimo jiné omezují možnosti Íránu obchodovat s ropou. Evropské státy se snaží i po americkém kroku dohodu udržet při životě zmírňováním dopadu amerických sankcí na íránskou ekonomiku.

Smyslem jaderné dohody bylo zbrzdit íránský jaderný program, zamezit tak Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mírové využívání jaderných technologií. Trump nicméně od odstoupení od jaderné dohody proti Íránu vede politiku takzvaného "maximálního tlaku", čímž se snaží Teherán přimět k jednáním o omezení balistického programu a změně přístupu ke konfliktům na Blízkém východě.

Írán od května postupně přestal dodržovat několik bodů jaderné dohody a pohrozil, že 5. září podnikne další takový krok s cílem přimět evropské signatáře dohody, aby zmírnili dopad amerických sankcí.

Související

Hasan Rúhání, íránský prezident

Írán začne naplňovat jadernou dohodu po ukončení amerických sankcí

Írán začne znovu plnit závazky jaderné dohody z roku 2015, pokud Spojené státy zruší sankce proti jeho zemi. Řekl to prezident Hasan Rúhání, který se dnes setkal s irským ministrem zahraničí Simonem Coveneyem, uvedla agentura AP. Conveney působí jako zprostředkovatel pro jadernou dohodu. Sankce proti Íránu obnovila administrativa Donalda Trumpa, která se v roce 2018 z dohody stáhla.

Více souvisejících

Hasan Rúhání Írán jaderná dohoda s Íránem EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy