Ruské stíhačky opět udeřily v syrském Idlibu. Umírali civilisté včetně dětí

Při ruských náletech na vesnici v provincii Idlib na severozápadě Sýrie dnes zahynulo nejméně osm civilistů, včetně pěti dětí. S odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) o tom informovala agentura AFP. Z Ruska, kde jednala o situaci v Sýrii, se mezitím vrátila turecká delegace. Podle mluvčího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vyjednavači Moskvu vyzvali, aby vyvinula tlak na syrský režim prezidenta Bašára Asada a zajistila v provincii Idlib nové příměří.

Letecké údery zasáhly oblast na předměstí města Sarákib na jihu provincie Idlib, kde našlo přístřeší množství uprchlíků z jiných míst Sýrie. Schovávali se v místní škole i jejím okolí.

Idlib je poslední provincií, kde mají značnou část území pod kontrolou odpůrci vlády prezidenta Bašára Asada. Syrská armáda podporovaná ruským letectvem tam proti nim vede ofenzivu. 

December 23 is another day of misery and death that Syrians went through. Four people were killed and 5 others injured by Russian and Syrian regime air raids and artillery shelling which targeted more than 16 cities in northern #Syria. pic.twitter.com/wkZ2c4GPpm

— The White Helmets (@SyriaCivilDef) December 24, 2019

Syrští vojáci od minulého čtvrtka zintenzivnili své operace a získali kontrolu nad 46 vesnicemi v oblasti, uvedla organizace SOHR. Nyní se přibližují ke klíčovému městu na jihu Idlibu. "Syrští vojáci se nyní nacházejí čtyři kilometry od Maara an-Numán," řekl agentuře AFP šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

O situaci v provincii Idlib od pondělí jednala v Moskvě turecká delegace. "Bombardování musí okamžitě přestat, aby mohlo nastat nové příměří. To je to hlavní, co od ruské strany očekáváme," řekl dnes po návratu delegace do Ankary Ibrahim Kalin, mluvčí prezidenta Erdogana. "Očekávám, že (Rusko) vyvine v příštích 24 hodinách tlak na (syrský) režim, aby zanechal útoků v Idlibu," dodal Kalin. Poslední příměří v provincii na severozápadě Sýrie bylo sjednáno v srpnu. Navzdory němu ale v posledních týdnech boje opět zesílily.

V Idlibu, který je domovem tří milionů civilistů, dominují bojovníci napojení na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Syrská armáda a její spojenci o provincii začali bojovat v dubnu. Syrský režim nyní kontroluje asi 70 procent území Sýrie, uvedla AFP.

OSN varovala, že situace v blízkosti syrské hranice s Tureckem se může s pokračováním bojů proměnit v humanitární katastrofu. Právě přílivu uprchlíků z Idlibu se Turecko obává. V neděli prezident Erdogan prohlásil, že kvůli bojům v severosyrské provincii k turecké hranici nyní směřuje asi 80.000 lidí.

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize Ruské angažmá v Sýrii SOHR (Syrské organizace pro lidská práva) Recep Tayyip Erdogan Turecko Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Policie SR, ilustrační fotografie

Policie na Slovensku zmařila plánovaný teroristický útok na festival Pride

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) odhalila skupinu, jejíž členové komunikovali o plánování teroristického útoku na účastníky sobotního festivalu Duhový Pride v Bratislavě z komunity LGBTI+. Skupina podle policie šířila na internetu nenávistné projevy a výzvy k podněcování násilí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Josef Šlerka

Rating NFNŽ kritizuje stále více tuzemských médií

MediaRating z dílny analytika Josefa Šlerky spadající pod Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je v posledních dnech terčem sílící kritiky. Médií, která jej kritizují za jeho nesprávnost a nízkou kvalitu, přibývá, a vyhraňují se proti němu i největší čeští vydavatelé.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Předsedkyní Evropské komise byla opět zvolena von der Leyenová

Evropský parlament ve čtvrtek tajnou volbou rozhodl, že Ursula von der Leyenová zůstane předsedkyní Evropské komise i na další funkční období. Ze 707 hlasujících europoslanců získala 401 hlasů, 284 bylo proti a 15 se zdrželo hlasování. Ke zvolení jí stačilo 360 hlasů, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta krátce před startem ligy představila dvě posily. Přicházejí Dán a Španěl

Nadcházející ročník české nejvyšší fotbalové soutěže, která ponese nově název Chance ligy, začne v pátek večer soubojem mistrovské Sparty s Pardubicemi a bude v lecčems výjimečný. Především pak v tom, že ten, kdo ligu vyhraje, bude hrát v další sezóně automaticky v Lize mistrů. Proto bude fanoušky jistě čekat ještě zajímavější boj o nejvyšší příčku, neboť vlčáků prahnoucích po milionářské soutěži je více. Mezi nimi nechybí Sparta, která hrála LM naposledy v roce 2005. Proto posiluje kádr a na Letnou vábí hráče ze zahraničí. Od nové sezóny budou v jejím dresu k vidění dánský stoper Mathias Ross a další obránce, tentokrát Španěl Imanol García z Bilbaa.

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko nevylučuje použití jaderných zbraní

Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit americké střely dlouhého doletu v Německu. Ve čtvrtek to podle TASS uvedl náměstek tamního ministra zahraničí Sergej Riabkov.

před 10 hodinami

Datart, ilustrační fotografie

Oblíbený řetězec v Česku končí, přebírá ho Datart. Začíná velký výprodej

Zlínská skupina HP Tronic (DATART) a NAY (Electro World) zahajují po schválení fúze soutěžními úřady v České republice a na Slovensku realizaci plánované integrace. V České republice budou prodejny sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Podle tiskové zprávy poskytnuté redakci serveru EuroZprávy.cz probíhá aktuálně komunikace změn směrem k zákazníkům.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy