Ruské stíhačky opět udeřily v syrském Idlibu. Umírali civilisté včetně dětí

Při ruských náletech na vesnici v provincii Idlib na severozápadě Sýrie dnes zahynulo nejméně osm civilistů, včetně pěti dětí. S odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) o tom informovala agentura AFP. Z Ruska, kde jednala o situaci v Sýrii, se mezitím vrátila turecká delegace. Podle mluvčího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vyjednavači Moskvu vyzvali, aby vyvinula tlak na syrský režim prezidenta Bašára Asada a zajistila v provincii Idlib nové příměří.

Letecké údery zasáhly oblast na předměstí města Sarákib na jihu provincie Idlib, kde našlo přístřeší množství uprchlíků z jiných míst Sýrie. Schovávali se v místní škole i jejím okolí.

Idlib je poslední provincií, kde mají značnou část území pod kontrolou odpůrci vlády prezidenta Bašára Asada. Syrská armáda podporovaná ruským letectvem tam proti nim vede ofenzivu. 

December 23 is another day of misery and death that Syrians went through. Four people were killed and 5 others injured by Russian and Syrian regime air raids and artillery shelling which targeted more than 16 cities in northern #Syria. pic.twitter.com/wkZ2c4GPpm

— The White Helmets (@SyriaCivilDef) December 24, 2019

Syrští vojáci od minulého čtvrtka zintenzivnili své operace a získali kontrolu nad 46 vesnicemi v oblasti, uvedla organizace SOHR. Nyní se přibližují ke klíčovému městu na jihu Idlibu. "Syrští vojáci se nyní nacházejí čtyři kilometry od Maara an-Numán," řekl agentuře AFP šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

O situaci v provincii Idlib od pondělí jednala v Moskvě turecká delegace. "Bombardování musí okamžitě přestat, aby mohlo nastat nové příměří. To je to hlavní, co od ruské strany očekáváme," řekl dnes po návratu delegace do Ankary Ibrahim Kalin, mluvčí prezidenta Erdogana. "Očekávám, že (Rusko) vyvine v příštích 24 hodinách tlak na (syrský) režim, aby zanechal útoků v Idlibu," dodal Kalin. Poslední příměří v provincii na severozápadě Sýrie bylo sjednáno v srpnu. Navzdory němu ale v posledních týdnech boje opět zesílily.

V Idlibu, který je domovem tří milionů civilistů, dominují bojovníci napojení na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Syrská armáda a její spojenci o provincii začali bojovat v dubnu. Syrský režim nyní kontroluje asi 70 procent území Sýrie, uvedla AFP.

OSN varovala, že situace v blízkosti syrské hranice s Tureckem se může s pokračováním bojů proměnit v humanitární katastrofu. Právě přílivu uprchlíků z Idlibu se Turecko obává. V neděli prezident Erdogan prohlásil, že kvůli bojům v severosyrské provincii k turecké hranici nyní směřuje asi 80.000 lidí.

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize Ruské angažmá v Sýrii SOHR (Syrské organizace pro lidská práva) Recep Tayyip Erdogan Turecko Rusko

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 6 minutami

před 16 minutami

před 34 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy