
Mají za sebou studium, kariéru i problémy se zákonem. Podívejte se na vizitky hlavních vůdců islamistického hnutí Tálibán, které v neděli vstoupilo do Kábulu a obsadilo prezidentský palác.
Hajbatulláh Achúndzáda - vůdce Tálibánu
Asi šedesátiletý mulla Hajbatulláh Achúndzáda je vůdcem Tálibánu od května 2016, kdy nahradil Muhammada Mansúra, který zahynul při útoku amerického bezpilotního letounu v Pákistánu.
Do té doby byl málo znám, podle některých zdrojů se spíše zabýval právními a náboženskými otázkami než vojenskými. Podle analytiků byla dříve jeho role v čele hnutí spíše symbolická, ale v posledních letech se mu podařilo sjednotit do té doby roztříštěné hnutí.
V neděli Achúndzáda zopakoval, že je "rozhodně pro politické urovnání" v Afghánistánu.
Syn muslimského učence a Paštun z jihoafghánského Kandaháru, kolébky Tálibánu v zemi, odešel s rodinou po sovětské invazi do Afghánistánu v roce 1979 do pákistánské Kvéty, kde se dál vzdělával. Později byl zapojen do odporu proti sovětské armádě v Afghánistánu a od roku 1996 se podílel na vládě Tálibánu v zemi. Působil například jako náboženský instruktor v muslimské škole v Kandaháru a později byl soudcem v tálibánských "šaríatských" soudech.
O náboženských otázkách se s ním radili i vůdci Tálibánu, mulla Umar i Mansúr.
Po americké invazi do země v roce 2001 žil údajně dál na jihu Afghánistánu.
Získal si přízeň šéfa teroristické islamistické Al-Káidy Egypťana Ajmána Zavahrího (nástupce Usámy bin Ládina), který Achúndzádu nazval "emírem věřících".
Napsal několik knih.
Abdal Ghání Baradar - jeden ze zakladatelů hnutí
Třiapadesátiletý mulla Baradar vedl loni mírová jednání Tálibánu a USA v Kataru, spekuluje se, že by se mohl stát novým lídrem Afghánistánu.
Na začátku 90. let stál u vzniku Tálibánu, důležitou roli ale zřejmě začal hrát až po jeho svržení americko-britskou invazí v roce 2001. Patřil k velitelům Tálibánu v oblasti Kábulu a působil také v Herátu na západě země. Jeho manželkou je údajně sestra bývalého tálibánského vůdce mully Umara, tato informace ale není jednoznačně potvrzená.
V roce 2009 poskytl přes e-mail rozhovor americkému týdeníku Newsweek. Uvedl v něm, že mír v Afghánistánu je možný, jen když odejdou všechna zahraniční vojska. O rok později ho pákistánská tajná služba ISI při operaci na svém území zajala. Baradar pak strávil osm let ve vězení, propuštěn byl na americkou žádost.
Později byl jmenován šéfem politického oddělení Tálibánu se sídlem v Kataru.
Při jednáních mezi USA a Tálibánem v Kataru loni v únoru vedl delegaci Tálibánu a podepsal za hnutí mírovou dohodu, která byla základem pro stažení vojsk USA a dalších zemí Severoatlantické aliance z Afghánistánu.
Život rodáku z jihoafghánské provincie Uzurgán, který vyrostl v Kandaháru, změnila sovětská invaze do Afghánistánu v roce 1979, zapojil se do bojů proti Sovětům, údajně bojoval po boku mully Umara, pozdějšího vůdce Tálibánu.
Siradžuddín Hakkání - šéf militantní sítě Hakkání
Islamistická síť Hakkání, kterou založil otec nynějšího šéfa sítě Džalaluddín Hakkání, známý již svým bojem proti sovětské okupaci, je na Tálibán napojena a po jeho boku v minulých letech bojovala proti vládním silám i vojákům Severoatlantické aliance. Siradžuddín Hakkání by měl být nyní zástupcem šéfa Tálibánu.
Síť Hakkání, která byla založena v 70. letech 20. století, má podle odhadů až 15.000 bojovníků a udržuje těsné vztahy s Tálibánem i Al-Káidou. V době sovětské okupace Afghánistánu se tento klan vyzbrojil s vydatnou podporou americké a pákistánské špionáže.
Síť je známá svou nezávislostí, Tálibán ji údajně pověřil boji v horách na východě země
Podle agentury Reuters se jedná o jednu z nejmocnějších a nejobávanějších povstaleckých skupin v Afghánistánu. Na svědomí má řadu pumových a dalších útoků na afghánské a zahraniční vojáky z posledních let. Podle USA se jedná o teroristické hnutí.
V roce 2014 například vyměnil Washington pětici vězňů z amerického Guantánama za vojáka Boweho Bergdahla, kterého unesla a věznila právě síť Hakkání. Bergdahl během svého nasazení v Afghánistánu navíc dezertoval.
Siradžuddín Hakkání, který se narodil v 70. letech v Afghánistánu či Pákistánu, je vůdcem sítě od roku 2018.
Muhammad Jakúb - syn zesnulého vůdce Tálibánu mully Muhammada Umara
Asi třicetiletý mulla Jakúb je šéfem mocné vojenské komise Tálibánu, která rozhoduje o strategii a taktice bojů proti vládním silám.
Kvůli svým vazbám na otce, který byl ikonickou postavou hnutí, si Jakúb zachovává značný vliv. Podle některých dalších zdrojů je ale jeho vliv spíše symbolický.
Paštun Jakúb studoval v pákistánském Karáčí, měl by být druhým zástupcem šéfa hnutí po Hakkáním.
Letos server International Business Times napsal, že hnutí Tálibán v roce 2020 získalo 1,6 miliardy dolarů, které podstatně přispěly k jeho válečnému úsilí v Afghánistánu. Měly pocházet zejména z obchodu s drogami, z těžby surovin i z darů. A zdroje příjmů Tálibánu měl odhalit právě mulla Jakúb.
Související

Tálibán nově pálí hudební nástroje. Nenáboženská hudba může podle úřadů zkazit Afghánce

Tálibán zabil lídra ISIS-K, strůjce útoku na kábulské letiště v době evakuace v roce 2021
Tálibán , Abdul Ghání Baradar (Tálibán)
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině
před 1 hodinou

Netanjahu mluvil s Bidenem o válce v Gaze. Naznačil mu, jak dlouho ještě potrvá
před 2 hodinami

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?
před 2 hodinami

Vlaky jezdí od neděle za nové ceny, které reflektují inflaci
před 3 hodinami

Extrémní počasí řádilo v USA. Tornáda připravila o život i dítě
před 4 hodinami

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková
před 4 hodinami

Předpověď počasí na příští víkend. Pod nulu neklesnou teploty ani v noci
Aktualizováno včera

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková
včera

Historický okamžik. Von der Leyenová ocenila dohodu na pravidlech pro AI
včera

Čaputová po smutečním obřadu řekla, co Schwarzenberg ukázal Slovensku
včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů
včera

Lyžař na Šumavě utrhl lavinu, zasahovala horská služba
Aktualizováno včera

Česko dalo sbohem Karlu Schwarzenbergovi. Odešla velká osobnost moderních dějin, řekl Pavel
včera

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc
včera

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let
včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan
včera

Izraelské tanky drtí Chan Júnis. Vojáci věří, že dopadnou člena vedení Hamásu
včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami
včera

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu
včera
Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu
Bývalý prezident Ruské federace a současný zástupce šéfa Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv opět upozornil na narůstající hrozbu konfliktu mezi Ruskem a NATO, varující před možností vypuknutí třetí světové války. Tato prohlášení učinil na platformě Telegram.
Zdroj: Radek Novotný