Syrští migranti nemají kam jít, útočiště našli v ruinách antického chrámu

Staleté opracované kameny a zřícené sloupy obklopují stan Abdalazíze Hasana a jeho rodiny, která dala přednost byzantským a římským rozvalinám před přeplněnými tábory pro běžence na severozápadě Sýrie, píše agentura AFP. Společně s Abdalazízem žije již několik měsíců ve vesnici Bákirhá zařazené na seznamu světového dědictví UNESCO desítka dalších rodin.

Dnešní obyvatelé starověké vesnice uprchli před ofenzivou v Idlibu, jejímž cílem bylo dobytí této poslední velké bašty islámských radikálů a kterou v roce 2019 zahájil syrský režim společně se svým spojencem Ruskem. V časech pandemie se běženci vyhýbají stísněným podmínkám neoficiálních táborů rozkládajících se, kam jen oko dohlédne, při hranicích s Tureckem.

"Tohle místo jsem si vybral, protože je tu klid a je daleko od přelidněných míst, kde bují nemoci," říká Abdalazíz, třicátník a otec tří dětí. Za ním se tyčí pouhé tři stěny z bílého kamene, poslední, které se ještě nesesunuly. Mezi nimi je natažená prádelní šňůra. Kolem leží kusy zborcených sloupů, korintská hlavice a zdobný podstavec.

Stan postavený z plachtoviny je umístěn mezi zdmi bývalého římského chrámu, jemuž chybí střecha. Poutní chrám nazývaný Zeus Bomos pochází podle historiků z 2. století našeho letopočtu. Stojí v oblasti, která vzkvétala díky výrobě olivového oleje. Dnes je tu k vidění solární panel podložený velkými kameny, který umožňuje zásobování elektřinou, a vařič na dřevo.

Na severozápadě Sýrie se rozkládá asi čtyřicítka vesnic z prvního až čtvrtého století, které jsou na seznamu památek UNESCO a podle organizace jsou "pozoruhodným svědectvím o životě v pozdní antice a období Byzantské říše". Zbytky chrámů dokládají přechod od pohanství starověkého Říma k byzantskému křesťanství. V oblasti jsou i pozůstatky lázní a nádrží. Sýrie, na jejímž území se vystřídalo mnoho civilizací od Kanaánu po Osmanskou říši, oplývá nespočtem archeologických klenotů včetně mešit, kostelů a křižáckých hradů.

Abdalazíz pochází z jihu provincie Idlib a v rozvalinách prastaré vesnice žije se svými příbuznými bezmála rok. Jeho rodina a rodina jeho švagra uprchly před bombardováním režimu a ruských sil. Vojenské operace, které byly po příměří dohodnutém mezi Moskvou a Ankarou v březnu roku 2020 přerušeny, stačily vyhnat z domovů přes milion lidí. Uprchlíci často našli útočiště v neoficiálních táborech severně od Idlibu, v nichž žijí ve velké bídě.

Přestože pobytem ve vesnici rodina uniká stísněným podmínkám táborů, místo má své nevýhody. Oblast je například plná zmijí a škorpionů. "Co dva dny zabiju škorpiona," říká pro AFP Abdalazíz. Škola, do níž děti docházejí, je od místa vzdálená 1,5 kilometru.

Švagr Abdalazíze ztratil při bombardování jednoho ze synů. "Tohle místo jsem si vybral, protože je blízko tureckých hranic. Pokud se něco stane, tak se přes ně dá pěšky přejít," říká. Lidé střežící archeologickou památku její nové obyvatele požádali, aby odešli. Ti to však odmítli. "Už jsme si tady zvykli," vysvětluje Abdalazíz. "A kam bychom šli? Na ulici?" dodává.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Sýrie památky UNESCO

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 5 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 5 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy