Tálibán nesplnil slib, dívky se na střední školy nevrátí

Afghánské vládnoucí hnutí Tálibán nesplnilo slib, podle nějž se dnes měly vrátit do tříd studentky středních škol. Střední školy zůstanou pro dívky uzavřené, dokud nebude vypracován plán výuky, který bude v souladu s islámským právem, uvedl Tálibán.

Učitelé a studentky tří středních škol v oblasti afghánské metropole Kábulu se dnes ráno podle agentury Reuters nadšeně vydaly na vyučování, bylo jim ale nařízeno vrátit se domů. Mnohé žákyně prý odcházely v slzách.

"Byly jsme všechny zklamané a zoufalé, když nám to ředitelka oznámila. I ona plakala," prohlásila jedna ze studentek.

Při předchozí vládě Tálibánu v letech 1996 až 2001 měly dívky a ženy zakázáno navštěvovat školy i vykonávat většinu profesí. Od návratu Tálibánu k moci v srpnu loňského roku se do škol mohly vrátit žákyně prvních až šestých tříd a také studentky vysokých škol, pokud tyto školy zajistí, že budou ženy při výuce oddělené od mužů.

Minulý týden ministerstvo školství oznámilo, že 23. března se po celé zemi otevřou pro dívky i střední školy. Dnes ale ministerstvo uvedlo, že školy zůstanou i dál pro studentky zavřené, dokud nebude vypracován plán na vzdělávání dívek v souladu s islámským právem a afghánskou kulturou.

Krok Tálibánu odsoudila Organizace spojených národů i USA. "Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) odsuzuje dnešní oznámení Tálibánu, že se dále prodlužuje zákaz pro studentky sedmých a vyšších tříd navštěvovat školy," uvedla UNAMA v prohlášení.

Americký chargé d’affaires pro Afghánistán Ian McCary na twitteru napsal, že ho tato zpráva hluboce znepokojila. "Znamená to velké zklamání a odporuje to mnoha slibům a tvrzením Tálibánu," konstatoval McCary.

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 
Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Sýrie, ilustrační foto

Pro mnoho Syřanů znamená pád Asada naději na lepší budoucnost, říká pro EZ Velíšková. Obnova ale potrvá mnoho let

Kateřina Velíšková, regionální manažerka pro Blízký východ v Charitě České republiky, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsala humanitární situaci v Sýrii po pádu diktátorského režimu Bašára Asada. „Ačkoli pro mnoho Syřanů znamená pád Asada naději na lepší budoucnost, neznamená to, že by najednou nebyla humanitární pomoc potřebná,“ řekla.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Válka v Evropě do deseti let? Západ se jí obává, Rusko se na ni chystá

Ruský ministr obrany Andrej Belousov oznámil, že Rusko se musí připravit na vojenský konflikt s NATO, mezi tím co pokračuje ve své válce proti Ukrajině. Na společném jednání s prezidentem Vladimirem Putinem zdůraznil, že ruské ministerstvo obrany musí počítat s možným konfliktem s NATO v Evropě během příští dekády. Tento výrok přichází v době, kdy podpora Západu pro Ukrajinu podle Ruska dosahuje „červené linie“.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump: Umožnit Ukrajině používat zbraně dlouhého doletu je hloupé. Německo chce hrát klíčovou roli v příměří

Válka na Ukrajině trvá už více než 1000 dní a den za dnem přináší zásadní politické, vojenské i diplomatické zvraty. Mezi ty dnešní patří kritika amerického prezidenta Joea Bidena ze strany nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, zapojení severokorejských vojáků do bojů na straně Ruska a environmentální katastrofa způsobená potopením ruského tankeru v Černém moři.

před 3 hodinami

Igor Kirillov

Ukrajinci v Moskvě zabili ruského generála Kirillova

Generálporučík Igor Kirillov, vysoce postavený ruský důstojník, byl zabit při explozi v Moskvě. Incident se odehrál v úterý ráno, kdy Kirillov opouštěl obytnou budovu. Zabilo ho výbušné zařízení ukryté v motorce odpálené na dálku. Spolu s ním zahynul také jeho asistent. Kirillov byl velitelem ruských jednotek chemické, biologické a jaderné ochrany (NBC) a zastával tuto funkci od roku 2017. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Asad vydal první prohlášení od svého útěků ze Sýrie

Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad prohlásil, že nikdy neplánoval opustit Sýrii ani se vzdát vlády, než byl evakuován ruskou armádou poté, co se její základna v západní Sýrii ocitla pod útokem. Uvedl to server The Guaurdian.

včera

včera

včera

Mayotte zasáhl o víkendu ničivý cyklón Chido

Lidé na Mayotte začali umírat hlady a žízní. Situace je kritická

Ostrov Mayotte, který je zámořským územím Francie, byl zasažen ničivým cyklonem Chido, jenž za sebou zanechal spoušť, narušenou infrastrukturu a akutní humanitární potřeby. Místní obyvatelé i zdravotníci popisují situaci jako chaotickou a zoufalou, zatímco francouzská vláda se snaží organizovat pomoc na dálku. Podle serveru BBC začali lidé na místě umírat hlady a žízní.

včera

včera

Život v KLDR

Severokorejští vojáci na bojišti zabíjejí ruské jednotky. Nerozumí si ani slovo

Ukrajinská vojenská zpravodajská služba (HUR) zachytila incident přátelské palby, během kterého severokorejští vojáci bojující na straně Ruska v Kurské oblasti údajně zastřelili osm členů čečenské jednotky Achmat. Důvodem incidentu měly být jazykové bariéry mezi ruskými a severokorejskými jednotkami, což podle HUR zůstává „vážnou překážkou“ na bojišti.

včera

Ve válce Izraele proti Hamásu v palestinském Pásmu Gazy zemřelo přes 45 000 lidí

Ministerstvo zdravotnictví Gazy uvedlo, že izraelská ofenzíva proti militantům Hamásu v palestinském Pásmu Gazy si vyžádaly více než 45 000 obětí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy