Tálibán představí novou vládu do dvou dnů. Ženy v ní nebudou

Islamistické hnutí Tálibán podle televize BBC slíbilo, že do dvou dnů oznámí složení nové afghánské vlády. Nebudou do ní zahrnuti politici, kteří sloužili v kabinetech v uplynulých 20 letech.

Ženy budou hrát jistou roli, ale neobsadí žádné vysoké funkce, například ty ministerské, prohlásil dnes zástupce šéfa politické kanceláře Tálibánu v Kataru Šer Muhammad Stanikzáí.

O budoucím uspořádání Afghánistánu jednalo vedení Tálibánu od soboty do pondělí v provincii Kandahár. Tálibán, který vládl v letech 1996 až 2001 v Afghánistánu autokraticky, tentokrát uvedl, že do vlády přizve více stran. Hnutí se také snaží vystupovat umírněněji než dřív, mnozí Afghánci mu ale nevěří.

V pondělí skončily na kábulském letišti evakuace cizinců a jejich afghánských spolupracovníků a ze země se stáhli poslední američtí vojáci. Během dvou týdnů po nástupu Tálibánu k moci v polovině srpna se podařilo z Afghánistánu evakuovat 123.000 lidí, tisíce dalších ale v zemi zůstaly.

Británie oznámila, že zahájila v katarské metropoli Dauhá přímá jednání s Tálibánem o bezpečném odchodu zbývajících britských státních příslušníků a Afghánců. Britské ministerstvo obrany sdělilo, že dokumenty potřebné k odchodu z Afghánistánu má asi 150 až 250 dalších lidí a jejich rodiny. "Zvláštní představitel pro Afghánistán Simon Grass odcestoval do Dauhá a jedná s vysokými představiteli Tálibánu, aby zdůraznil důležitost bezpečného odchodu britských státních příslušníků a Afghánců, kteří pro nás pracovali posledních 20 let," řekl mluvčí úřadu britského premiéra Borise Johnsona.

Tálibán dnes ve druhém největším afghánském městě Kandaháru uspořádal přehlídku americké vojenské techniky, kterou bojovníci hnutí ukořistili afghánské armádě, když se její vojáci postupně Tálibánu vzdávali. Nad městem proletěl nejméně jeden americký vrtulník Black Hawk a k vidění byla také obrněná vozidla Humvee a další víceúčelové stroje. Na některých vozidlech Humvee vlály bílé vlajky Tálibánu, sdělil z místa novinář agentury AFP.

Mnozí Afghánci, kteří mají strach z budoucnosti pod vládou Tálibánu, se nyní přesouvají k hranicím se sousedními státy, aby se pokusili Afghánistán opustit pozemní cestou. Uprchlíci využívají k odchodu z Afghánistánu do Pákistánu hraniční přechod Spínbuldak a davy lidí jsou vidět také u uzavřeného přechodu Torcham. "Velké množství lidí čeká na afghánské straně na otevření brány," řekl jeden z pákistánských činitelů. Podle svědků se tisíce běženců shromáždily rovněž u hraničního přechodu Islám Kala v provincii Herát, což je nejdůležitější post na afghánské hranici s Íránem.

Tálibán jedná s Katarem a Tureckem o obnově provozu kábulského letiště, podle agentury Reuters by ale rozhovory o zajištění technické a logistické podpory mohly trvat několik dnů až týdnů. Tálibán již dříve prohlásil, že nebude pronásledovat ty, kdo spolupracovali se zahraničními jednotkami, bude dodržovat lidská práva a nebude bránit lidem v odchodu ze země. Podobné sliby dalo hnutí i po převzetí vlády v roce 1996, vzápětí ale nechalo popravit bývalého prezidenta, ženám zakázalo pracovat a studovat a začalo uplatňovat přísné islámské právo šaría, napsala agentura Reuters.

Tálibán se nyní potýká také se zhoršující se ekonomickou situací. Řada organizací přerušila humanitární pomoc, na níž byl Afghánistán jako jedna z nejchudších zemí světa značně závislý. Vyplácení peněz na své operace v Afghánistánu zastavila kromě jiného Světová banka či Mezinárodní měnový fond. Před afghánskými bankami se nadále tvoří dlouhé fronty, píše agentura Reuters.

Související

Více souvisejících

Tálibán Afghanistán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

Izraelský tank střílel po vlastních vojácích. Pět jich zemřelo

Na severu palestinského Pásma Gazy zahynulo pět vojáků, které zasáhla palba z jednoho z tanků izraelské armády. Incident se odehrál ve středu večer v blízkosti města Džabalíja, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy