Tálibán tvrdí, že jeho vláda neměla žádné informace o přítomnosti lídra Al-Káida Zavahrího

Afghánské hnutí Tálibán tvrdí, že jeho vláda neměla žádné informace o přítomnosti lídra teroristické skupiny Al-Káida Ajmána Zavahrího v Kábulu. Tálibán zároveň varoval Spojené státy, aby nikdy neopakovaly útok na afghánském území. Spojené státy podle amerických činitelů Zavahrího zabily o víkendu střelou odpálenou z dronu.

Terorista v tu chvíli stál na balkóně domu v Kábulu. Podle představitelů Washingtonu se jednalo o největší akci proti teroristické skupině od roku 2011, kdy americké speciální síly v Pákistánu zabily předchozího vůdce Usámu bin Ládina.

"Vláda a vedení nevěděly o tom, co se tvrdí, ani o žádné stopě," uvedl Suhajl Šahín, jmenovaný zástupce Tálibánu při OSN, který sídlí v Dauhá. "Nyní probíhá vyšetřování, abychom zjistili pravdivost tohoto tvrzení," dodal s tím, že výsledky vyšetřování budou oznámeny veřejně.

Vystudovaný egyptský lékař Zavahrí pomohl koordinovat útoky z 11. září 2001 na New York a Washington a patřil mezi nejhledanější teroristy světa. Klíčový podíl měl zřejmě také na atentátu na americký torpédoborec Cole v jemenském Adenu v říjnu 2000 a útocích na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v srpnu 1998. USA na jeho hlavu vypsaly odměnu 25 milionů dolarů.

Agentura AP s odkazem na nejmenované americké představitele napsala, že dům, kde byl terorista zabit, patřil významnému poradci Sirádžuddína Hakkáního. Ten je zástupcem šéfa Tálibánu a v jeho vládě vede ministerstvo vnitra. Zároveň stojí v čele mocné skupiny známé jako síť Hakkání.

Síť Hakkání je afghánská islamistická povstalecká skupina, jejíž název je odvozen od rodiny téhož jména. V 80. letech 20. století skupina bojovala proti Sovětům a v poledních 20 letech proti Spojenými státy vedeným silám NATO a bývalé afghánské vládě. Americká vláda vypsala za dopadení Sirádžuddína Hakkáního, kterého viní z útoků na americké vojáky a afghánské civilisty, odměnu ve výši deseti milionů dolarů.

Vedoucí představitelé Tálibánu o nedělním úderu bezpilotního letounu povětšinou mlčí a nepotvrdili přítomnost ani smrt Zavahrího v Kábulu, píše Reuters.

Tálibán se s odkazem na útok dronem nechal slyšet, že "Spojené státy budou nést odpovědnost za jakékoliv následky, pokud se budou takovéto incidenty opakovat a pokud bude narušeno území Afghánistánu".

Vedoucí představitelé Tálibánu podle tří nejmenovaných zdrojů z této skupiny jednají o tom, jak na útok amerického bezpilotního letounu reagovat. Reakce Tálibánu by mohla mít významný dopad, neboť hnutí usiluje o mezinárodní uznání a přístup k miliardám dolarů ze zmrazených afghánských finančních prostředků.

Zavahrího smrt v Kábulu vyvolává otázky ohledně toho, zda mu Tálibán poskytl útočiště. V rámci dohody o odchodu amerických sil a jejich spojenců z Afghánistánu se totiž Tálibán v roce 2020 zavázal, že Afghánistán nebude útočištěm pro teroristy. Šahín prohlásil, že Islámský emirát Afghánistán, což je název který Tálibán pro zemi používá, dohodu podepsanou v katarské metropoli Dauhá ctí.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v úterý prohlásil, že Tálibán dohodu z Dauhá hrubě porušil právě tím, že v Afghánistánu Zavahrímu útočiště poskytl.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Tálibán Ajmán Zavahrí

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy