Tálibán vede tajnou válku proti teroristické organizaci Islámský stát

Každých několik dní se na předměstí východoafghánského města Dželálábád objeví vyhozená těla mrtvých mužů. Někteří byli zastřeleni, jiní oběšeni, dalším někdo sťal hlavu. Mnozí mají v kapse ručně psané vzkazy, které je obviňují z členství v afghánské odnoži teroristické organizace Islámský stát (IS).

K odpovědnosti za tyto hrůzné vraždy ve stylu popravy se nikdo nehlásí, ale všeobecně se předpokládá, že je za ně odpovědný Tálibán, napsal zpravodajský server BBC News.

Islámský stát byl zodpovědný za srpnový sebevražedný atentát u kábulského letiště, při kterém zahynulo více než 150 lidí, a je urputným soupeřem Tálibánu. Obě tyto radikální islámské skupiny teď vedou pochmurnou a krvavou bitvu - a Dželálábád je její frontovou linií.

Po pádu prozápadního kabinetu, který nahradila vláda Tálibánu, je teď Afghánistán klidnější. Ovšem v Dželálábádu čelí jednotky Tálibánu téměř každodenním útokům. Islámský stát, místně známý pod arabskou zkratkou DAIŠ, využívá některé ze stejných taktik, které Tálibán tak úspěšně používal proti předchozí vládě - včetně náloží nastražených na silnicích a cílených útoků.

IS obviňuje Tálibán z toho, že je odpadlíkem, protože není dostatečně radikální. Tálibán odmítá IS jako kacířské extremisty. Šéfem rozvědky Tálibánu v provincii Nangarhár, jejíž metropolí je Dželálábád, je muž známý jako "doktor Bašír", kterého provází pověst zuřivého bojovníka. V minulosti se mu podařilo zahnat IS z malé pevnosti, kterou si vybudoval v sousední provincii Kunar.

Doktor Bašír popírá, že by měl Tálibán jakékoli spojení s mrtvolami, které někdo pravidelně nechává vystavené na odiv u silnice. Hrdě ale prohlašuje, že jeho muži zatkli desítky členů IS. Mnoho bojovníků takzvaného Islámského státu, kteří byli uvězněni za předchozí vlády, uprchlo z vězení během chaosu, jenž provázel převzetí moci Tálibánem.

Na veřejnosti doktor Bašír a ostatní představitelé Tálibánu hrozbu IS zlehčují. Tvrdí, že válka v Afghánistánu konečně skončila a že oni přinášejí Afghánistánu mír a bezpečnost. Cokoli, co tento příběh narušuje, je nežádoucí.

Doktor Bašír jde dokonce tak daleko, že navzdory všem důkazům o opaku tvrdí, že IS v Afghánistánu formálně ani neexistuje. "Název DAIŠ se vztahuje k Sýrii a Iráku," říká. "Tady v Afghánistánu žádná ničemná skupina s názvem DAIŠ není."

Ve skutečnosti je samozvaný Islámský stát v Afghánistánu nejen formálně přítomen, ale dokonce ustavil svou speciální odnož v oblasti zahrnující území Afghánistánu, kterou nazval "IS-Chorásán". Chorásán bývalo historické území ve Střední Asii s rozlohou 268.000 čtverečních kilometrů, které dnes leží na území Íránu, Afghánistánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu a Turkmenistánu.

Samozvaný Islámský stát se v Afghánistánu poprvé etabloval v roce 2015 a v následujících letech provedl řadu krvavých útoků. Od převzetí moci Tálibánem však IS podniká sebevražedné atentáty i v těch oblastech země, kde se bojovníci IS dříve nevyskytovali. Začátkem tohoto měsíce IS zaútočil na mešity šíitské menšiny ve městě Kunduz na severu země a na baštu Tálibánu Kandahár.

Obavy z rozmachu IS v Afghánistánu sdílejí jak obyvatelé této země, tak sousední státy a západní představitelé. Spojené státy už varovaly, že by IS v Afghánistánu mohl během šesti měsíců až jednoho roku dosáhnout bodu, kdy bude schopen podnikat útoky v zahraničí.

IS v současnosti v Afghánistánu neovládá žádné území. V dřívějších letech se mu podařilo vybudovat základny v provinciích Nangarhár a Kunar, než ho vytlačily útoky Tálibánu a jednotek afghánské armády podporovaných americkými nálety.

Islámský stát má jen několik tisíc bojovníků ve srovnání s přibližně 70.000 příslušníky Tálibánu, kteří jsou nyní vybaveni americkými zbraněmi. Existují však obavy, že by IS mohl postupně verbovat bojovníky z dalších zemí Střední Asie a Pákistánu, a také rozčarované příslušníky Tálibánu, pokud se tato skupina v budoucnu rozpadne na soupeřící frakce, jak předpovídají někteří odborníci.

Mnozí Afghánci, unavení po desítkách let občanské války v zemi, označují rostoucí počet útoků IS za začátek "nové hry".

V Dželálábádu se terčem útoků nestává jen Tálibán. Aktivista místní občanské společnosti Abdar Rahmán Mavín se začátkem října vracel domů ze svatby, když na jeho vozidlo začali střílet neznámí ozbrojenci. Zabili ho, zatímco se na zadních sedadlech krčili jeho dva synové ve věku deset a 12 let. K odpovědnosti za útok se v krátkém prohlášení přihlásil IS.

Mavínův bratr Šad Núr je zoufalý. "Když se Tálibán dostal k moci, byli jsme všichni nesmírně šťastní a plní optimismu, že skončí všechny ty vraždy, pumové útoky, korupce a další nešvary," řekl. "Ale teď si uvědomujeme, že se nám vnucuje nový fenomén - a jmenuje se DAIŠ."

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Tálibán Islámský stát (IS) Afghanistán

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Sýrie, ilustrační foto

Pro mnoho Syřanů znamená pád Asada naději na lepší budoucnost, říká pro EZ Velíšková. Obnova ale potrvá mnoho let

Kateřina Velíšková, regionální manažerka pro Blízký východ v Charitě České republiky, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsala humanitární situaci v Sýrii po pádu diktátorského režimu Bašára Asada. „Ačkoli pro mnoho Syřanů znamená pád Asada naději na lepší budoucnost, neznamená to, že by najednou nebyla humanitární pomoc potřebná,“ řekla.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Válka v Evropě do deseti let? Západ se jí obává, Rusko se na ni chystá

Ruský ministr obrany Andrej Belousov oznámil, že Rusko se musí připravit na vojenský konflikt s NATO, mezi tím co pokračuje ve své válce proti Ukrajině. Na společném jednání s prezidentem Vladimirem Putinem zdůraznil, že ruské ministerstvo obrany musí počítat s možným konfliktem s NATO v Evropě během příští dekády. Tento výrok přichází v době, kdy podpora Západu pro Ukrajinu podle Ruska dosahuje „červené linie“.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump: Umožnit Ukrajině používat zbraně dlouhého doletu je hloupé. Německo chce hrát klíčovou roli v příměří

Válka na Ukrajině trvá už více než 1000 dní a den za dnem přináší zásadní politické, vojenské i diplomatické zvraty. Mezi ty dnešní patří kritika amerického prezidenta Joea Bidena ze strany nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, zapojení severokorejských vojáků do bojů na straně Ruska a environmentální katastrofa způsobená potopením ruského tankeru v Černém moři.

před 3 hodinami

Igor Kirillov

Ukrajinci v Moskvě zabili ruského generála Kirillova

Generálporučík Igor Kirillov, vysoce postavený ruský důstojník, byl zabit při explozi v Moskvě. Incident se odehrál v úterý ráno, kdy Kirillov opouštěl obytnou budovu. Zabilo ho výbušné zařízení ukryté v motorce odpálené na dálku. Spolu s ním zahynul také jeho asistent. Kirillov byl velitelem ruských jednotek chemické, biologické a jaderné ochrany (NBC) a zastával tuto funkci od roku 2017. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Asad vydal první prohlášení od svého útěků ze Sýrie

Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad prohlásil, že nikdy neplánoval opustit Sýrii ani se vzdát vlády, než byl evakuován ruskou armádou poté, co se její základna v západní Sýrii ocitla pod útokem. Uvedl to server The Guaurdian.

včera

včera

včera

Mayotte zasáhl o víkendu ničivý cyklón Chido

Lidé na Mayotte začali umírat hlady a žízní. Situace je kritická

Ostrov Mayotte, který je zámořským územím Francie, byl zasažen ničivým cyklonem Chido, jenž za sebou zanechal spoušť, narušenou infrastrukturu a akutní humanitární potřeby. Místní obyvatelé i zdravotníci popisují situaci jako chaotickou a zoufalou, zatímco francouzská vláda se snaží organizovat pomoc na dálku. Podle serveru BBC začali lidé na místě umírat hlady a žízní.

včera

včera

Život v KLDR

Severokorejští vojáci na bojišti zabíjejí ruské jednotky. Nerozumí si ani slovo

Ukrajinská vojenská zpravodajská služba (HUR) zachytila incident přátelské palby, během kterého severokorejští vojáci bojující na straně Ruska v Kurské oblasti údajně zastřelili osm členů čečenské jednotky Achmat. Důvodem incidentu měly být jazykové bariéry mezi ruskými a severokorejskými jednotkami, což podle HUR zůstává „vážnou překážkou“ na bojišti.

včera

Ve válce Izraele proti Hamásu v palestinském Pásmu Gazy zemřelo přes 45 000 lidí

Ministerstvo zdravotnictví Gazy uvedlo, že izraelská ofenzíva proti militantům Hamásu v palestinském Pásmu Gazy si vyžádaly více než 45 000 obětí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy