Turecko chystá zákon, který omezí neziskové organizace. Ochránci lidských práv protestují

Turecký parlament začal projednávat návrh zákona, který by umožnil vládě zvýšit dohled nad neziskovými organizacemi, uvedla dnes agentura Reuters. Podle ochránců lidských práv hrozí, že zákon omezí svobodu organizací občanské společnosti.

Navrhovaný právní akt by mimo jiné umožnil ministrovi vnitra, aby zakázal činnost členům organizací, kteří jsou stíháni na základě obvinění souvisejících s terorismem. Ministerstvo by se také mohlo obrátit na soudy se žádostí, aby činnost organizací pozastavily. Veřejná správa by na základě právního aktu dostala možnost v organizacích každoročně provádět inspekci a vyžádat si od nich všechny podklady.

Turecká vláda tvrdí, že cílem opatření je zabránit neziskovým organizacím ve financování terorismu a stíhat ty, kdo poruší zákon. Organizace na ochranu lidských práv, včetně Amnesty International a Human Rights Association, ale tvrdí, že obvinění z terorismu v Turecku jsou nahodilá. Navrhovaný zákon podle nich ani nectí presumpci neviny a umožní trestat osoby, jejichž soudní proces není u konce.

Od neúspěšného pokusu o převrat z roku 2016 jsou na základě obvinění z terorismu v Turecku stíhány stovky tisíc lidí, připomíná Reuters. Stovky nadací dostaly po zmařeném pokusu nařízení k ukončení činnosti.

S návrhem zákona přišla Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Vzhledem k tomu, že AKP a její koaliční partner Strana národní akce (MHP) mají v parlamentu většinu, předkládaný zákon má velkou naději na úspěch.

Související

Recep Tayyip Erdogan Komentář

Rusku uštědřil porážku v Sýrii „nečekaný“ soupeř. Na úkor Moskvy sílí vliv jiné země

Pád režimu Bašára Asada přišel zdánlivě nečekaně a přináší s sebou zásadní geopolitické důsledky. Turecko, které dlouho čekalo na tento okamžik, nyní převzalo otěže v regionu, zatímco ruský vliv dramaticky slábne. Ankara upevňuje svou pozici prostřednictvím tvrdé moci, zatímco Moskva čelí problémům na Ukrajině a v Sýrii. Tento vývoj může přetvořit globální mocenskou rovnováhu.
Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Turecko lidská práva neziskovky Strana sparvedlnosti a rozvoje (AKP Turecko)

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy