Turecký novinář Baransu dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud dnes vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl podle serveru Ahval odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Mehmet Baransu received 17 years in prison today for writing the facts. Yes, you did not hear wrong ... A journalist was sentenced for working as a journalist! HukukDevleti İstiyoruz (We Want a State of Law) pic.twitter.com/SvF5V564jR

— ADALET (@adalett34) November 23, 2020

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Rozsáhlé pronásledování Gülenových příznivců začalo výrazněji po korupčním skandálu z roku 2013, v němž figurovali ministři tehdejší vlády i syn Recepa Tayyipa Erdogana, jenž byl tehdy premiérem. Vláda označila kauzu za pokus o její svržení a úřady pozatýkaly desítky policistů, prokurátorů i soudců, kteří se podíleli na vyšetřování korupčního skandálu. V říjnu 2014 bylo vyšetřování korupčního skandálu zastaveno pro nedostatek důkazů.

Po pokusu části armády o puč z roku 2016, z něhož Erdogan viní také Gülena, režim pronásledování Gülenových příznivců, byť i jen domnělých, zintenzivnil. Za mřížemi skončily desítky tisíc lidí, včetně prokurátorů, soudců, policistů i učitelů či novinářů, další desítky tisíc státních zaměstnanců přišly o práci.

Třiačtyřicetiletý Baransu, který je kurdského původu, je ve vězení od března 2015, kdy bylo obviněno více novinářů z deníku Taraf. Tento liberální deník mimo jiné kritizoval vliv armády na tureckou politiku. Už letos v červenci dostal Baransu trest 19 let a šest měsíců vězení za zveřejnění tajných státních dokumentů a za vazby na Gülenovo hnutí.

Podle Stockholmského centra pro svobodu (SCF), které založili turečtí novináři ve švédské metropoli, je nyní v Turecku za mřížemi 174 novinářů a na dalších 167 je vydán zatykač a jsou na útěku. Od roku 2015 turecký režim zabavil či zavřel dvě stovky médií.

Související

Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko novináři Svoboda médií Fethullah Gülen (turecký duchovní) Mehmet Baransu (novinář)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 33 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy