UNICEF (Dětský fond OSN), který bezprostředně po explozích v Bejrútu pomohl přemístit 90 % léčiv a vakcín z poškozeného přístavu, na místě zintenzivňuje humanitární operace. Aktuálně připravuje očkování proti tetanu pro 10 000 zraněných a ohrožených.
UNICEF v Libanonu pracuje trvale a ve spolupráci s místními úřady a partnery již od prvních hodin po explozi poskytuje pitnou vodu zásahovým týmům v přístavu, zajišťuje psychosociální pomoc dětem trpícím traumaty a asistuje dětem, které byly odloučeny od rodin. Podílí se na předběžném zhodnocení poškození skladů, škol, chladicích místností, vodní infrastruktury a zdravotnických zařízení. UNICEF zapojil také místní dobrovolníky a mladé lidi, kteří nyní pomáhají s odklízecími pracemi.
"UNICEF pomáhá okamžitě, bez prodlení. Navzdory tomu, že exploze zasáhla naši pobočku hmotně i lidsky, právě teď zajišťujeme pomoc postiženým. V tuto chvíli je potřeba především pitná voda pro zasažené rodiny, cisterny a kanystry na vodu, soupravy první pomoci, nouzové matrace, ručníky, deky a hygienické soupravy,“ uvedla ředitelka českého UNICEF Pavla Gomba. „Díky tomu, že v Libanonu působíme trvale, nemusíme řešit vlastní provoz a organizační zázemí. Většina našich pracovníků v Libanonu jsou místní odborníci, kteří dokonale znají prostředí – díky tomu můžeme účinně pomáhat od prvních hodin po katastrofě. Vážíme si solidarity, kterou Češi postiženým v Bejrútu projevují,“ dodává.
Ve čtvrtek 6. srpna vyhlásil český UNICEF sbírku na pomoc zasaženým rodinám. Přispět je možné na účet číslo 11771177/0300 (variabilní symbol 825), prostřednictvím darovací výzvy na Darujme.cz nebo zasláním DMS ve tvaru: DMS UNICEF 90 na číslo 87 777.
Podle odhadů UNICEF přišlo v důsledku explozí o střechu nad hlavou 80 000 dětí, jejichž rodiny se již před explozemi nacházely v zoufalé životní situaci. Podle posledních informací bylo explozemi poškozeno 34 škol a nejméně 12 nemocnic, zdravotnických zařízení, mateřských, novorozeneckých a očkovacích center v Bejrútu, což připravilo o přístup ke zdravotnické péči asi 120 000 lidí. Poškozená je i novorozenecká a pediatrická jednotka v nemocnici ve městě Qarantina, kterou UNICEF podporuje. Dvacet čtyři dětí, včetně devíti novorozenců, bylo evakuováno. Zbývající nemocnice jsou přetížené a nemají dostatek léků a materiálu. Za posledních 48 hodin bylo také zaznamenáno 464 nových případů COVID-19.
Exploze zasáhla děti a rodiny v Libanonu v tu nejhorší dobu – uprostřed hluboké krize a ve velmi náročných životních podmínkách. Od října 2019 Libanon čelil dramatickým hospodářským a socio-politickým výzvám nejhorší hospodářské krize v zemi od občanské války v letech 1975–1990, zapříčiněné mj. hospodářskými dopady vleklého konfliktu v Sýrii. Ještě před pandemií COVID-19 se rodiny v Libanonu potýkaly s devalvací měny, ztrátami pracovních míst a rychlou inflací, doprovázanými výpadky elektrické energie, nedostatkem čisté pitné vody a omezenou lékařskou péčí. Od loňského září se ceny za potraviny a bydlení zvýšily o 169 %, což dramaticky snížilo kupní sílu rodin. To všechno ještě před pandemií COVID-19 a souvisejícími opatřeními.
V důsledku rostoucí chudoby si jedna z pěti libanonských rodin nemůže dovolit ani jedno jídlo denně. Důsledky explozí v Bejrútu mohou podle UNICEF zhoršit dosavadní potravinovou krizi v zemi a přivést rodiny na pokraj katastrofy. Libanon dováží kolem 80 % všech potravin a výbuch zničil nejen přístav, ale i hlavní obilné silo.
Tragédie, která se odehrála 4. srpna, si zatím vyžádala 140 obětí na životech a přes 5 000 zraněných, více než stovka dalších lidí se stále pohřešuje. Přístav v Bejrútu je důležitou dopravní tepnou, kterou se do země dostává humanitární pomoc. Nyní je zcela zničen. Při výbuchu byl poškozen také humanitární sklad UNICEF, na jehož opravě se stále pracuje.
Související

Jak dlouho příměří mezi Izraelem a Libanonem vydrží? Hizballáh drží prst na spoušti

Ruiny bez známek života, tisíce mrtvých. Po uzavření příměří vychází na povrch důsledky války v Libanonu
Aktuálně se děje
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
včera

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
včera

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
včera

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
včera

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
včera

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
včera

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
včera

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
včera

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
včera

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
včera

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
včera

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
včera

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
včera

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie
včera

V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
včera

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč
včera
Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie
Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.
Zdroj: Jakub Jurek