UNICEF chystá v Libanonu očkování proti tetanu. Bez domova je 80 000 dětí

UNICEF (Dětský fond OSN), který bezprostředně po explozích v Bejrútu pomohl přemístit 90 % léčiv a vakcín z poškozeného přístavu, na místě zintenzivňuje humanitární operace. Aktuálně připravuje očkování proti tetanu pro 10 000 zraněných a ohrožených.

UNICEF v Libanonu pracuje trvale a ve spolupráci s místními úřady a partnery již od prvních hodin po explozi poskytuje pitnou vodu zásahovým týmům v přístavu, zajišťuje psychosociální pomoc dětem trpícím traumaty a asistuje dětem, které byly odloučeny od rodin. Podílí se na předběžném zhodnocení poškození skladů, škol, chladicích místností, vodní infrastruktury a zdravotnických zařízení. UNICEF zapojil také místní dobrovolníky a mladé lidi, kteří nyní pomáhají s odklízecími pracemi.

"UNICEF pomáhá okamžitě, bez prodlení. Navzdory tomu, že exploze zasáhla naši pobočku hmotně i lidsky, právě teď zajišťujeme pomoc postiženým. V tuto chvíli je potřeba především pitná voda pro zasažené rodiny, cisterny a kanystry na vodu, soupravy první pomoci, nouzové matrace, ručníky, deky a hygienické soupravy,“ uvedla ředitelka českého UNICEF Pavla Gomba. „Díky tomu, že v Libanonu působíme trvale, nemusíme řešit vlastní provoz a organizační zázemí. Většina našich pracovníků v Libanonu jsou místní odborníci, kteří dokonale znají prostředí – díky tomu můžeme účinně pomáhat od prvních hodin po katastrofě. Vážíme si solidarity, kterou Češi postiženým v Bejrútu projevují,“ dodává.

Ve čtvrtek 6. srpna vyhlásil český UNICEF sbírku na pomoc zasaženým rodinám. Přispět je možné na účet číslo 11771177/0300 (variabilní symbol 825), prostřednictvím darovací výzvy na Darujme.cz nebo zasláním DMS ve tvaru: DMS UNICEF 90 na číslo 87 777.

Podle odhadů UNICEF přišlo v důsledku explozí o střechu nad hlavou 80 000 dětí, jejichž rodiny se již před explozemi nacházely v zoufalé životní situaci. Podle posledních informací bylo explozemi poškozeno 34 škol a nejméně 12 nemocnic, zdravotnických zařízení, mateřských, novorozeneckých a očkovacích center v Bejrútu, což připravilo o přístup ke zdravotnické péči asi 120 000 lidí. Poškozená je i novorozenecká a pediatrická jednotka v nemocnici ve městě Qarantina, kterou UNICEF podporuje. Dvacet čtyři dětí, včetně devíti novorozenců, bylo evakuováno. Zbývající nemocnice jsou přetížené a nemají dostatek léků a materiálu. Za posledních 48 hodin bylo také zaznamenáno 464 nových případů COVID-19.

Exploze zasáhla děti a rodiny v Libanonu  v tu nejhorší dobu – uprostřed hluboké krize a ve velmi náročných životních podmínkách. Od října 2019 Libanon čelil dramatickým hospodářským a socio-politickým výzvám nejhorší hospodářské krize v zemi od občanské války v letech 1975–1990, zapříčiněné mj. hospodářskými dopady vleklého konfliktu v Sýrii. Ještě před pandemií COVID-19 se rodiny v Libanonu potýkaly s devalvací měny, ztrátami pracovních míst a rychlou inflací, doprovázanými výpadky elektrické energie, nedostatkem čisté pitné vody a omezenou lékařskou péčí. Od loňského září se ceny za potraviny a bydlení zvýšily o 169 %, což dramaticky snížilo kupní sílu rodin. To všechno ještě před pandemií COVID-19 a souvisejícími opatřeními.

V důsledku rostoucí chudoby si jedna z pěti libanonských rodin nemůže dovolit ani jedno jídlo denně. Důsledky explozí v Bejrútu mohou podle UNICEF zhoršit dosavadní potravinovou krizi v zemi a přivést rodiny na pokraj katastrofy. Libanon dováží kolem 80 % všech potravin a výbuch zničil nejen přístav, ale i hlavní obilné silo.

Tragédie, která se odehrála 4. srpna, si zatím vyžádala 140 obětí na životech a přes 5 000 zraněných, více než stovka dalších lidí se stále pohřešuje. Přístav v Bejrútu je důležitou dopravní tepnou, kterou se do země dostává humanitární pomoc. Nyní je zcela zničen. Při výbuchu byl poškozen také humanitární sklad UNICEF, na jehož opravě se stále pracuje.

Související

Hizballáh

Jak dlouho příměří mezi Izraelem a Libanonem vydrží? Hizballáh drží prst na spoušti

Libanonské militantní hnutí Hizballáh se zavázalo pokračovat v odporu vůči Izraeli a monitoruje stahování izraelské armády z jižního Libanonu „s prstem na spoušti“. Přestože od středečního rána platí příměří, napětí v oblasti zůstává vysoké. Izraelské válečné letectvo ve čtvrtek zasáhlo zařízení, které podle izraelské armády sloužilo k uskladnění raket středního doletu, což bylo první porušení příměří. Uvedl to server The Guardian.

Více souvisejících

libanon UNICEF

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy