Strana libanonských křesťanů kvůli několikadenním protivládním protestům odvolala své čtyři ministry z vlády premiéra Saada Harírího. Ten dal v pátek vládě čas do pondělí urychleně se dohodnout na reformách, které mají situaci zklidnit. Informují o tom tiskové agentury. Podle zdrojů se ale už podařilo Harírímu dohodnout s vládními partnery na balíčku reforem, které zmírňují ekonomickou krizi. Vláda by jej měla schválit v pondělí.
Protesty začaly ve čtvrtek kvůli ohlášeným úsporným opatřením, jež jsou podle Libanonců neúnosným zatěžováním občanů ze strany zkorumpovaných politiků.
This is so Lebanese. The economy is in ruins, political corruption is widespread & people are suffering. Yet protests still involve dancing. Sydney’s very large Lebanese diaspora are supporting the tens of thousands in their 3rd day of protests in #Lebanon #lebanonprotest pic.twitter.com/4IsUhzIvTl
— Antoinette Lattouf (@antoinette_news) October 20, 2019
Součástí balíčku reforem je snížení platů současných a bývalých státních úředníků, jako prezidenta, ministrů a poslanců, o 50 procent, a příspěvek 3,3 miliardy USD (75,7 miliardy Kč) od bank, který má pomoci k téměř nulovému deficitu státního rozpočtu na rok 2020. Rozpočet pak nebude zahrnovat dodatečné daně a poplatky.
Reformy zahrnují také plány na privatizaci telekomunikačního sektoru a modernizaci poškozeného elektrárenského sektoru, což je klíčový požadavek zahraničních dárců a investorů k uvolnění finanční pomoci za 11 miliard USD. V rámci reforem má být zřízen v krátké době nový transparentní regulační orgán, který bude na reformní plány dohlížet.
Šéf strany Libanonské síly Sámir Džadža v sobotu večer oznámil, že se domnívá, že vláda nebude schopna situaci zvládnout. "Proto jsme se rozhodli pro demisi našich ministrů," dodal.
Účastníci protestů žádají rezignaci celé vlády, avšak vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh v sobotu prohlásil, že výměna vlády je ztráta času, jíž se promarní příležitost řešit finanční krizi. Varoval ale před zvyšováním daní, protože to podle něj vyvolá ještě prudší nepokoje. Hizballáh je vlivná šíitská vládní strana.
Policie v pátek večer v Bejrútu proti demonstrantům nasadila slzný plyn a pozatýkala desítky lidí. V sobotu ale protesty pokračovaly, a to nejen v hlavním městě, s provoláváním hesel "Revoluce!" a "Lidé si přejí odstoupení vlády!"
Z ohlášených úsporných opatření vyvolal nejprudší odpor záměr zvýšit poplatky za využívání aplikace WhatsApp. Protesty pokračovaly, i když vláda tento plán odvolala.
Demonstrující Libanonci vládu označují za zloděje. Více než čtvrtina obyvatelstva země, která má na svém území přes milion syrských uprchlíků, žije pod hranicí chudoby.
Politická garnitura se v Libanonu téměř nezměnila od občanské války, která skončila v roce 1990. Od loňska se Harírího kabinet snaží dohodnout na reformách, k nimž se zavázal dárcům a věřitelům, kteří Libanonu poskytli přes 11 miliard dolarů (252 miliard Kč). Tato malá středomořská země má třetí nejvyšší úroveň zadlužení ve světě, dluh nyní přesahuje 86 miliard dolarů (dva biliony Kč), což je 150 procent hrubého domácího produktu, uvedla agentura AP.
Související
Jak dlouho příměří mezi Izraelem a Libanonem vydrží? Hizballáh drží prst na spoušti
Ruiny bez známek života, tisíce mrtvých. Po uzavření příměří vychází na povrch důsledky války v Libanonu
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
před 1 hodinou
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
včera
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
včera
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
včera
Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové
včera
Bradáčová bude novou nejvyšší státní zástupkyní. Fiala ocenil její zkušenosti
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
včera
Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit
včera
Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen
včera
Poslední rozloučení s Janou Synkovou. Na herečku vzpomínali kolegové z Ypsilonky
včera
Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog
včera
Inferno v Kalifornii: Scéna jako z Marsu, na evakuaci jsme měli 10 minut, popisují obyvatelé zasažených oblastí
včera
Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?
včera
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
včera
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.
Zdroj: Libor Novák