Vždy jsem bojoval za svobodu slova, hřímal Erdogan. Novináře přitom perzekvuje

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan u příležitosti tureckého Dne pracujících novinářů, který připadá na dnešek, označil svobodný tisk za základní kámen demokracie. Turecká opozice v této souvislosti ale připomněla, že v zemi je za mřížemi více než stovka novinářů kvůli své práci. Informoval o tom dnes opoziční server Ahval.

"Ačkoliv mě občas během mého politického života média poškodila, vždy jsem bojoval a stále bojuji za to, abych zajistil svobodu vyjadřování různých názorů," uvedl v prohlášení ke dni novinářů Recep Tayyip Erdogan, který v minulosti podal k soudu i řadu stížností kvůli urážce prezidenta.

Podle organizace Reportéři bez hranic (RSF) zaujímá Turecko 157. nejhorší příčku mezi 180 zeměmi co do svobody tisku. Britská nevládní organizace pro monitoring lidských práv (IOHR) označila nedávno Turecko za "největšího věznitele novinářů".

Turecká asociace novinářů (TGC) dnes vyzvala tureckou vládní stranu, aby odstranila "překážky svobody tisku a vyjadřování, propustila uvězněné novináře a přestala se chovat, jako by byla žurnalistika zločin".

Podle zprávy o svobodě tisku v Turecku z roku 2019, kterou vypracoval poslanec hlavní opoziční formace Lidová republikánská strana (CHP) Utku Çakorözer, je nyní v Turecku za mřížemi 108 novinářů. Loni bylo podle něj obžalováno kvůli novinářské práci 172 žurnalistů.

"Věřím, že se poučili ze špatných zkušeností a že i vzhledem k sociální delikátnosti se naše média vyhnou temným silám při dosažení svých cílů," uvedl ke dni novinářů rovněž Erdogan. "Doufám, že nebudou ignorovat vůli národa a budou lid informovat řádně a nestranně," dodal.

Turecký režim obviňuje novináře, ale například i opoziční politiky, často z urážky prezidenta, ale též z podpory teroristické organizace či "teroristické propagandy", a to kvůli vazbám na separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK) či na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a jehož Erdogan dlouhodobě viní ze snahy svrhnout jeho vládu. Podle ochránců lidských práv ale takto režim umlčuje své kritiky.

Tažení vůči opozici i nepohodlným novinářům zintenzivnila Erdoganova vláda po neúspěšném pokusu části armády o převrat z července 2016, z něhož vláda viní Gülena. Od té doby skončilo kvůli obvinění z napojení na Gülena za mřížemi přes 77.000 lidí a na 150.000 státních zaměstnanců, včetně soudců či učitelů, přišlo o práci. Uzavřeny byly desítky novin i vydavatelství.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izraelské útoky na Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že izraelské útoky na libanonské hnutí Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet. V rozhovoru pro média v New Yorku vyjádřil naději, že nový americký prezident přispěje ke zlepšení vztahů mezi Ankarou a Washingtonem. Zdůraznil také, že případné zapojení Turecka do organizací BRICS a ASEAN není náhradou za jeho členství v NATO. 

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan novináři Turecko Reportéři bez hranic

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 24 minutami

před 57 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy