Západ se podílí na válečných zločinech v Jemenu, OSN tepe především tyto státy

Spojené státy, Británie, Francie a Írán mohou nést díl odpovědnosti za možné válečné zločiny spáchané aktéry, které podporují ve válce v Jemenu. S odvoláním na zprávu OSN o tom dnes informoval zpravodajský web BBC.

Dokument OSN varuje státy zapojené nepřímo do konfliktu v Jemenu, že mohou být shledány vinnými z podílu na porušování lidských práv. Západní státy poskytují mezinárodní koalici v čele se Saúdskou Arábií, která ve válce stojí na straně mezinárodně uznávané jemenské vlády, zbraně a logistickou podporu. Írán naopak podporuje šíitské povstalce známé jako Húsíové. Obě válčící strany podle expertů v konfliktu beztrestně porušují lidská práva.

Zpráva OSN zdokumentovala nálety na civilní infrastrukturu a její ostřelování, stejně tak jako výbuchy nášlapných min, mimosoudní popravy, zadržování, mučení, sexuální násilí a blokování přístupu k humanitární pomoci.

Čtyři roky trvající konflikt si podle OSN již vyžádal životy nejméně 7290 civilistů a 80 procent populace, tedy asi 24 milionů lidí, potřebuje humanitární pomoc, z toho životy deseti milionů lidí na této pomoci zcela závisejí.

Zpráva OSN se opírá o 600 rozhovorů se svědky a oběťmi války v Jemenu, stejně tak jako o volně přístupné dokumenty. Na základě těchto informací experti dospěli k závěru, že jemenská vláda, koalice vedená Saúdskou Arábií i Húsiové beztrestně porušovali mezinárodní humanitární a lidská práva.

Experti zkoumali řadu koaličních náletů, při kterých zemřeli civilisté, a dospěli k závěru, že bombardování pravděpodobně nepředcházelo dostatečné ujištění, že civilisté budou v bezpečí, což představuje porušování mezinárodního práva. Toho se podle expertů dopustili také povstalci. Všechny strany se také podle zprávy pokoušely obyvatele vyhladovět. Experti proto vyzvali aktéry konfliktu k okamžitému zastavení násilí na civilistech a vzkázali dalším státům, aby do Jemenu neposílaly zbraně.

"Legálnost prodeje zbraní z Francie, Spojeného království, Spojených států a dalších zemí, je stále rozporuplná a je předmětem řízení několika soudů v domovských zemích," uvedli experti. Jména lidí, kteří se v Jemenu mohli dopustit mezinárodních zločinů, experti zapsali na neveřejný seznam, který zaslali Vysokému komisaři OSN pro lidská práva.

Jemenská vláda, mezinárodní koalice a povstalci se k obviněním nevyjádřili, v minulosti ale opakovaně odmítli, že by se dopouštěli válečných zločinů. Britská vláda v prohlášení uvedla, že uplatňuje přísná pravidla o prodeji zbraní a usiluje o diplomatické řešení konfliktu. Odhadnout kolik si britské bomby a nálety britských letadel v Jemenu vyžádaly životů, ale podle ní nelze, jelikož to koalice nemapuje. Spojené státy se postavily proti ukončení prodeje zbraní a pomoci koalici v Jemenu s odůvodněním, že pokračování v této činnosti spíše civilistům pomůže.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen OSN Saudi Arabia Army lidská práva zbraně USA (Spojené státy americké) Francie Velká Británie

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy