Britské královské korunovace. Jak probíhají a jaký mají význam?

Britská královská rodina si dodnes udržela tradiční a slavnostní obřad korunovace, který má nejen dlouhou historii, ale také v sobě spojuje státnický i duchovní charakter. Jak tento akt probíhá a jaký má význam? 

V Evropě již kromě britské královské rodiny od slavnostního obřadu korunovace ostatní monarchové ustoupili. Královská korunovace, to byl vždy především zvláštní druh mše svaté, kterou sloužil arcibiskup. Nejinak je tomu i dnes. Obřad vykonává canterburský arcibiskup ve Westminsterském opatství. Král se během něj stane nejenom hlavou monarchie, ale také anglikánské církve.  

Při korunovaci arcibiskupovi canterburskému asistují další významní duchovní i světští představitelé. Obřadu se pochopitelně účastní i členové královské rodiny, vybraní hosté z řad britské šlechty, politiků či panovnických dynastií ze zahraničí. V moderní době zve britská královská rodina na korunovaci i prezidenty evropských států. Celkový počet významných hostů se vyšplhá na několik tisíc. 

Podoba a průběh korunovace britských panovníků jsou ustáleny po staletí. Tradičním místem obřadu je Westminsterské opatství v Londýně, chrám svatého Petra. Když sem dorazí královský průvod z Buckinghamského paláce, rozezní se hudba a celé shromáždění v katedrále vítá nového panovníka slovy „Bůh ochraňuj krále!“. Zpěv litanií následně doprovodí příchod arcibiskupa a dalších duchovních představitelů. Poté zpěv Žalmu 122 předznamená vstup krále. Toho arcibiskup představuje přítomnému lidu a táže se ho, zda dotyčného přijmou za svou novou hlavu monarchie. Po vyřčení souhlasu skládá panovník přísahu své zemi i anglikánské církvi. Následuje obřad eucharistie, vyznání víry a modlitba, po níž se přistupuje k pomazání krále svatým olejem, a to na čele, hrudi a rukou. Tento rituál, při němž již panovník sedí v korunovačním křesle svatého Eduarda, je velice intimní, a proto nebyl nikdy fotograficky zaznamenán nebo vysílán v televizi. Během pomazání bude současnému britskému králi zajišťovat soukromí baldachýn ze zlatého sukna. Na přání Karla III., známého mimo jiné jako ochránce přírody, se bude olej na pomazání skládat pouze z rostlinných ingrediencí. 

Po pomazání král poklekne a arcibiskup pronáší modlitbu. Panovník pak oblékne zlatý korunovační plášť a přinesou se insignie jeho moci – koruna, jablko, žezla, ostruhy, prsten a meč. Jablko a žezla dostane král do rukou, usedne na trůn a nechá si arcibiskupem na hlavu nasadit korunu svatého Eduarda. Tento akt doprovází trojí zvolání lidu „Bůh ochraňuj krále!“. Korunovaci zakončují fanfáry a výstřely z děl. V celé zemi pak zvoní zvony. 

Novému panovníkovi následně musí vzdát hold duchovní, šlechta a členové královské rodiny. Všichni mu rovněž přísahají věrnost. Před krále přistupují v přesně stanoveném pořadí – nejprve církevní hodnostáři, pak příslušníci královského rodu a nakonec šlechtici. 

Po králi zpravidla absolvuje celý výše popsaný korunovační obřad i královna. Tak tomu bude i v sobotu 6. května, kdy korunovaci podstoupí také královna Camilla. Za královský pár se arcibiskup s duchovními pomodlí, král s královnou se poté přesunou do kaple svatého Eduarda, kde svléknou slavnostní korunovační pláště a položí na oltář korunovační klenoty. Obléknou si naopak jiný plášť a dostanou méně honosné klenoty. Z kaple král s chotí odejdou za doprovodu hymny. Slavnostní průvod se pak vrátí do Buckinghamského paláce, tam již tradičně královská rodina pozdraví lid z balkonu. 

Související

Více souvisejících

Velká Británie Král Charles III. (Karel III.)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

včera

Helena Zeťová

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností. 

včera

včera

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

včera

včera

včera

Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

včera

včera

Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370

Malajsie oznámila, že souhlasila s obnovením pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370. Tento krok přichází více než deset let poté, co letoun záhadně zmizel a stal se jednou z největších záhad v historii letectví. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy