Čaputová v boji s Ficem: Expremiér obvinil NAKA z policejního převratu, prezidentku z prosazování jejích zájmů

Politická krize na Slovensku se prohlubuje. Opozice prezidentky Zuzany Čaputové nyní bojuje proti jejím rozhodnutím a projevům ve věcech zásahu Národní kriminální agentury proti Slovenské informační službě a jiným bezpečnostním institucím státu. Nejhlasitěji bojuje bývalý premiér Robert Fico, který akci z minulého čtvrtku označil za policejní převrat. 

EuroZprávy.cz v posledních několika dnech opakovaně informovaly o pokračující politické krizi na Slovensku. Nyní policie na svobodě stíhá šéfa Slovenské informační služby (SIS) Michala Aláče zároveň s jeho předchůdcem Vladimírem Pčolinským.

Prezidentka Čaputová ještě v pondělí Aláče zbavila výkonu státní služby. Podle nejvyššího slovenského úřadu jde o logický krok vzhledem k tomu, že jeho trestná činnost mohla ovlivnit zahraniční i vnitřní vztahy Slovenské republiky.

Během úterý měli slovenští zákonodárci rokovat o zásahu Národní kriminální agentury (NAKA). Právě při něm byl minulý týden Aláč zadržen a vzat do vazby, načež ho v pátek prokuratura propustila. Stejně tak přistoupila k jeho předchůdci Pčolinskému.

Slovenský zpravodajský server Teraz.sk v úterý ale napsal, že se rokování nakonec nekonalo. Plénum totiž nebylo usnášeníschopné z důvodu nedostatku poslanců. Mělo se rokovat o usnesení, jehož autorem je strana Smer-SD, která schůzi rovněž iniciovala.

Doporučené články

Strana pod vedením bývalého premiéra Fica chce, aby parlament přijal následující: „Po zásahu NAKA se souhlasem Úřadu speciální prokuratury proti představitelům Slovenské informační služby, Národního bezpečnostního úřadu, Úřadu inspekce služby resortu vnitra, prokuratury a dalším bezpečnostním orgánům ochrany práva se bezprecedentně prohlubuje ústavní a bezpečnostní krize ve Slovenské republice.“

Usnesení dále obsahuje tezi, že „Národní rada se znepokojením upozorňuje NAKA a Úřad speciální prokuratury, že policejní zásah vyvolá v zahraniční vážné pochybnosti o fungování demokratického zřízení na Slovensku“.

Právě Fico označil akci NAKA za pokus o státní převrat. „Neumí vyhrát férově, a tak vypálí a časují policejní zásahy těsně před volbami, aby ovlivnili volby a zachránili vlastní zadky,“ líčil v příspěvku na svém facebookovém profilu.

„Samozřejmě, vybraná média jim fungují a mimovládní organizace tleskají nezákonným zásahům, jenom aby si Slováci nevzpomněli, co si za tři roky museli prožít, když bylo Slovensko v rukou arogantních hlupáků bez respektu k vlastnímu národu. Slovensko potřebuje profesionální vládnutí jako sůl, protože deset měsíců bez legitimní vlády je ta největší chyba prezidentky Čaputové a její zásadní přiložení ruky k úpadku Slovenska,“ shrnul expředseda vlády, který nyní opět kandiduje.

Doporučené články

Rozhodnutí o zbavení Aláče služby bylo podle něj účelové. „Čaputová se postaví na stranu těch, kteří oponují těm, kteří se domáhají dodržování zákonů,“ popsal ve videu, které sdílel v pondělí na stejné sociální síti. Podle něj prezidentku a předsedu úřednické vlády Ľudovíta Ódora buď někdo vydírá, nebo služby NAKA a Úřadu speciální prokuratury využívají „k plnění svých politických cílů“.

Na jeho stranu se připojil také předseda strany SNS Andrej Danko. „Slovensko se žene do záhuby. Zadlužujeme se, nic nebudujeme, každý se hádá s každým a každého nenávidí. To musí skončit,“ řekl.

Prezidentka Čaputová ale považuje přijetí těchto opatření za logický krok, ještě ve čtvrtek nechala svolat slovenskou Radu bezpečnosti. „Po jejím rokování chci ujistit všechny občany, že dotčené instituce jsou nyní vedené svými náměstky, a že robí všechny potřebné kroky směrem ke svým domácím i zahraničním partnerům,“ nastínila na facebooku.

Odmítla tvrzení Fica, že by na Slovensku proběhl policejní převrat. „Probíhá jen vyšetřování trestných činů, o rozsahu kterých se už hodně psalo. Vícero se k nim přiznalo, další jsou obvinění nebo obžalování a někteří i odsouzení. Chápu, že hodně lidí může být zmatených a nevědí už, čemu můžou věřit. Je jasné, že jakýkoliv zásah do bezpečnostních složek státu je z hlediska fungování demokracie mimořádně citlivý. Nemluvě o tom, že jsou tyto kroky pozorně vnímané doma i v zahraničí,“ shrnula.

Upozornila, že to politiky neopravňuje k předčasným závěrům. „Protože v právním státě mohou dát jedinou relevantní odpověď o zákonnosti a důvodnosti konání jen dozorující prokuratura a příslušný soud,“ doplnila Čaputová.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy