Česko dodalo Ukrajině první náboje v rámci muniční iniciativy. Přidala se k ní další země

První zásilky munice pořízené v rámci české iniciativy už dorazily na Ukrajinu. Informoval o tom ministr zahraničí Jan Lipavský v rozhovoru pro server RFE/RL. Nově se počet členů této iniciativy rozšířil na 21, s příslibem finančního angažmá přistoupilo Lucembursko. Český šéf diplomacie ale připouští, že každá válka končí jednáním a diplomacií. 

Už letošní rok podle něj bude klíčový. „V letošním roce budeme schopni pořídit a průběžně dodávat poměrně velké množství munice – dodané Českou republikou různými kanály – zatím více než milion nábojů na Ukrajinu,“ vyčíslil. Náboje jsou pro ukrajinskou armádou horkým zbožím, na frontě v boji proti ruské agresi zažívala akutní nedostatek munice. To se odráželo na bojeschopnosti obránců.

Česko už delší dobu pracuje na plánu pořídit dělostřelecké granáty ze zemí mimo Evropskou unii, jak připomněl RFE/RL. „Celkový počet zemí, které přislíbily účast na iniciativě, je dvacet, včetně pěti zemí, které již poslaly peníze pouze na financování nákupů,“ dodal Lipavský. 

Počet zemí ale ještě den po tomto rozhovoru, tedy tento pátek, stoupl na 21, kdy se k iniciativě s příslibem finančního příspěvku přidalo Lucembursko. „Nyní jsme schopni uzavírat dohody a dovážet munici z různých zemí a pak ji posílat na Ukrajinu, aby se mohla právem bránit proti ruské agresi,“ zdůraznil český šéf diplomacie. 

S financováním nákupů souhlasily Německo, Nizozemsko, Dánsko, Portugalsko a Kanada. „Víme, že Ukrajina potřebuje hodně munice velkého kalibru, a je tu velká příležitost. Takže doufáme, že budeme uzavírat více těchto obchodů,“ poznamenal.

Lipavský ale také stojí za mírovým řešením války mezi Ukrajinou a Ruskem. „Každá válka končí jednáním a diplomacií. To je to, co víme jistě. Pokud je Rusko připraveno uznat, že agrese nebude úspěšná, pak pravděpodobně bude připraveno zasednout k jednacímu stolu,“ míní.

Právě o tomto víkendu se ve Švýcarsku koná mírový summit. Odehraje se v turistickém středisku Bürgenstock v kantonu Nidwalden nedaleko Luzernu ve dnech 15. a 16. června. Účast na něm potvrdily desítky zemí. Podle švýcarské vlády je cílem summitu definice plánu, jak zapojit Kyjev i Moskvu do budoucího mírového procesu. Řešit se bude například potřeba jaderné a potravinové bezpečnosti, svoboda plavby či humanitární otázky. Summit by měl ideálně skončit jednomyslným schválením závěrečného prohlášení.

Rusko opakovaně deklarovalo, že by se nezúčastnilo ani v případě pozvánky, kterou nicméně nedostalo. Kreml označil konferenci za ztrátu času. Zúčastnit se konference neplánuje ani Čína. Podle Pekingu nemají jednání smysl, pokud se jich nezúčastní obě strany konfliktu.  

Související

Více souvisejících

Jan Lipavský Armáda Ukrajina válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy