České humanitární organizace po měsíci od zemětřesení v Turecku a Sýrii dále pomáhají v zasažených zemích. Člověk v tísni například nabízí lidem v Sýrii zaměstnání při odklízení trosek. Charita ČR zajišťuje provizorní přístřeší nebo latríny, aby se předešlo šíření chorob. Organizace to dnes uvedly v tiskových zprávách. Dále také pokračují veřejné sbírky na pomoc po zemětřesení, do kterých lidé v Česku poslali více než stovku milionů korun.
Zemětřesení postihlo 6. února jih Turecka a severozápad Sýrie. Oficiální údaje o počtu obětí stále rostou. Podle posledních informací tamních úřadů zemřelo v Turecku téměř 46.000 lidí a v Sýrii asi 7000. Zhruba 150.000 lidí bylo zraněno. V Sýrii navíc situaci komplikuje roky trvající občanská válka. Humanitární organizace z Česka v zasažených oblastech poskytly širokou škálu pomoci, od peněz a potravin přes zdravotnický materiál až po benzin pro záchranáře. Některé projekty pokračují i v současnosti a připravují se nové.
"V nadcházejících týdnech zahájíme v severozápadní Sýrii díky prostředkům Evropské unie projekt 'Cash for shelter', jehož cílem je, poskytnout lidem peníze na opravu jejich domovů a který pokryje zhruba 3000 lidí," oznámil Člověk v tísni. Peníze mají posloužit i k nákupu potravin, hygienických potřeb a dalších věcí. Organizace chystá také projekt "Cash for work", který má v Sýrii nabídnout lidem krátkodobé zaměstnání při odklízení trosek v okresech, kde jsou místní úřady přetížené a nemají vlastní kapacity na odklízení. V Turecku bude Člověk v tísni pokračovat v podpoře tamních nevládních organizací, v instalaci mobilních záchodů pro místní nebo v psychosociální podpoře.
V pomoci v Sýrii pokračuje také třeba Charita ČR. "Rozdáváme potraviny a hygienické balíčky, zajišťujeme provizorní přístřeší ve vytápěných stanech a instalujeme latríny se zásobárnami vody, abychom zabránili šíření epidemií," sdělila organizace. "Situace v severozápadní Sýrii byla velmi špatná už před zemětřesením. Letos je to 12 let od začátku války v Sýrii a na severozápadě země žijí na čtyři miliony lidí, kteří stále potřebují humanitární pomoc. Asi 1,25 milionu z nich už více než deset let přežívá ve stanech a provizorních přístřešcích," popsala situaci spolupracovnice Charity ČR z organizace Violet Neda Khanji. Pomoc po zemětřesení podle Charity ČR trvá také v Turecku.
Lidé v Česku mohou na pomoc po zemětřesení v Turecku a Sýrii nadále přispívat. Například ve sbírce Člověka v tísni se k dnešku nastřádalo podle organizace asi 95 milionů korun a další desítky milionů na sbírkových účtech dalších organizací. Na sbírku Člověka v tísni mohou lidé přispívat přes účet 51945194/0300. Charita ČR vybírá peníze na účtu 55660022/0800 s variabilním symbolem 118 a organizace ADRA na účtu číslo 66888866/0300 s variabilním symbolem 389. Český červený kříž má Fond humanity s číslem 333999/2700, do kterého lze poslat peníze na pomoc zemím po zemětřesení přes variabilní symbol 2301. Diakonie Českobratrské církve evangelické vybírá na účtu 292949292/0300 s variabilním symbolem 2023.
OSN: Škody způsobené zemětřesením v Turecku přesáhnou 100 miliard dolarů
Škody způsobené ničivým zemětřesením v Turecku přesáhnou 100 miliard dolarů (zhruba 2,2 bilionu Kč), uvedla dnes zástupkyně Rozvojového programu OSN (UNDP) v Turecku Louisa Vintonová. Podle médií dodala, že náklady na rekonstrukci budou pravděpodobně ještě vyšší.
Zemětřesení 6. února zpustošilo jihovýchod Turecka a severní část Sýrie, zemřelo kvůli němu přes 52.000 lidí. Světová banka (SB) minulý týden odhadla, že zemětřesení způsobilo v Turecku přímé fyzické škody za 34,2 miliardy dolarů.
Vintonová dnes nicméně uvedla, že podle výpočtů turecké vlády, které mají podporu UNDP, SB a Evropské unie, budou škody výrazně vyšší. "Z dosavadních výpočtů je jasné, že údaj o škodách poskytnutý vládou a podporovaný třemi mezinárodními partnery překročí 100 miliard dolarů," prohlásila.
Související

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
Česká republika , Sýrie , Zemětřesení
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Kdo vystřídá Součka? České televizi se přihlásilo 21 uchazečů o post šéfa
před 1 hodinou

Česko už předbíhají i Bulhaři. Ekonom pro EZ vysvětluje, zda by euro znamenalo zdražení
před 1 hodinou

Na D7 jelo auto v protisměru, jiný vůz skončil na střeše. Policie už zná provinilce
před 2 hodinami

Česko má novou nejbohatší osobu. Kellnerovou střídá Strnad z CSG
před 3 hodinami

Horskou vesničku ve Švýcarsku pohřbil masivní sesuv půdy. Jeden člověk se pohřešuje
před 3 hodinami

Černé moře Rusům nenechá. EU začala jednat, spouští novou vojenskou strategii
před 3 hodinami

Putinovi dává ještě dva týdny na rozmyšlenou. Trump naznačil, co bude pak
před 5 hodinami

První letní předpověď počasí. Víkend potěší milovníky tepla
před 6 hodinami

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod
před 6 hodinami

Elon Musk opouští Donalda Trumpa. Po čtyřech měsících končí ve vládní iniciativě DOGE
před 12 hodinami

Nezapomenutelný moment: Ewa Farna si zazpívala s Dua Lipou
včera

Prahu čekají víkendové výluky. Tramvaje nahradí metro a dočasně změní trasy
včera

Podvodů na WhatsAppu přibývá. Policisté upozornili na další praktiku
včera

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok
včera

Rusko navrhuje Ukrajině další kolo rozhovorů. Lavrov prozradil detaily
včera

Do čela ČT chce nejméně pět kandidátů. Čtyři prostředí televize dobře znají
včera

Ženu nabádaly hlasy k útoku v obchodním centru. Policie včas zakročila
včera

Záhada jarního počasí. Meteorologové prozradili, zdali je opravdu chladné
včera

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu
včera
USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi
Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.
Zdroj: Libor Novák