Česko pomáhá i měsíc po ničivém zemětřesení. V Sýrii platí za odklízení trosek

České humanitární organizace po měsíci od zemětřesení v Turecku a Sýrii dále pomáhají v zasažených zemích. Člověk v tísni například nabízí lidem v Sýrii zaměstnání při odklízení trosek. Charita ČR zajišťuje provizorní přístřeší nebo latríny, aby se předešlo šíření chorob. Organizace to dnes uvedly v tiskových zprávách. Dále také pokračují veřejné sbírky na pomoc po zemětřesení, do kterých lidé v Česku poslali více než stovku milionů korun.

Zemětřesení postihlo 6. února jih Turecka a severozápad Sýrie. Oficiální údaje o počtu obětí stále rostou. Podle posledních informací tamních úřadů zemřelo v Turecku téměř 46.000 lidí a v Sýrii asi 7000. Zhruba 150.000 lidí bylo zraněno. V Sýrii navíc situaci komplikuje roky trvající občanská válka. Humanitární organizace z Česka v zasažených oblastech poskytly širokou škálu pomoci, od peněz a potravin přes zdravotnický materiál až po benzin pro záchranáře. Některé projekty pokračují i v současnosti a připravují se nové.

"V nadcházejících týdnech zahájíme v severozápadní Sýrii díky prostředkům Evropské unie projekt 'Cash for shelter', jehož cílem je, poskytnout lidem peníze na opravu jejich domovů a který pokryje zhruba 3000 lidí," oznámil Člověk v tísni. Peníze mají posloužit i k nákupu potravin, hygienických potřeb a dalších věcí. Organizace chystá také projekt "Cash for work", který má v Sýrii nabídnout lidem krátkodobé zaměstnání při odklízení trosek v okresech, kde jsou místní úřady přetížené a nemají vlastní kapacity na odklízení. V Turecku bude Člověk v tísni pokračovat v podpoře tamních nevládních organizací, v instalaci mobilních záchodů pro místní nebo v psychosociální podpoře.

V pomoci v Sýrii pokračuje také třeba Charita ČR. "Rozdáváme potraviny a hygienické balíčky, zajišťujeme provizorní přístřeší ve vytápěných stanech a instalujeme latríny se zásobárnami vody, abychom zabránili šíření epidemií," sdělila organizace. "Situace v severozápadní Sýrii byla velmi špatná už před zemětřesením. Letos je to 12 let od začátku války v Sýrii a na severozápadě země žijí na čtyři miliony lidí, kteří stále potřebují humanitární pomoc. Asi 1,25 milionu z nich už více než deset let přežívá ve stanech a provizorních přístřešcích," popsala situaci spolupracovnice Charity ČR z organizace Violet Neda Khanji. Pomoc po zemětřesení podle Charity ČR trvá také v Turecku.

Lidé v Česku mohou na pomoc po zemětřesení v Turecku a Sýrii nadále přispívat. Například ve sbírce Člověka v tísni se k dnešku nastřádalo podle organizace asi 95 milionů korun a další desítky milionů na sbírkových účtech dalších organizací. Na sbírku Člověka v tísni mohou lidé přispívat přes účet 51945194/0300. Charita ČR vybírá peníze na účtu 55660022/0800 s variabilním symbolem 118 a organizace ADRA na účtu číslo 66888866/0300 s variabilním symbolem 389. Český červený kříž má Fond humanity s číslem 333999/2700, do kterého lze poslat peníze na pomoc zemím po zemětřesení přes variabilní symbol 2301. Diakonie Českobratrské církve evangelické vybírá na účtu 292949292/0300 s variabilním symbolem 2023.

OSN: Škody způsobené zemětřesením v Turecku přesáhnou 100 miliard dolarů

Škody způsobené ničivým zemětřesením v Turecku přesáhnou 100 miliard dolarů (zhruba 2,2 bilionu Kč), uvedla dnes zástupkyně Rozvojového programu OSN (UNDP) v Turecku Louisa Vintonová. Podle médií dodala, že náklady na rekonstrukci budou pravděpodobně ještě vyšší.

Zemětřesení 6. února zpustošilo jihovýchod Turecka a severní část Sýrie, zemřelo kvůli němu přes 52.000 lidí. Světová banka (SB) minulý týden odhadla, že zemětřesení způsobilo v Turecku přímé fyzické škody za 34,2 miliardy dolarů.

Vintonová dnes nicméně uvedla, že podle výpočtů turecké vlády, které mají podporu UNDP, SB a Evropské unie, budou škody výrazně vyšší. "Z dosavadních výpočtů je jasné, že údaj o škodách poskytnutý vládou a podporovaný třemi mezinárodními partnery překročí 100 miliard dolarů," prohlásila.

Související

Více souvisejících

Česká republika Sýrie Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy