CFE. Kdy a proč smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě vznikla a jaký má význam?

Smlouva CFE (Conventional Forces in Europe Treaty) byla mezinárodní dohoda uzavřená v roce 1990 mezi členskými státy NATO a Východního bloku, včetně Sovětského svazu. Tato smlouva měla za cíl omezit konvenční vojenskou sílu a vybavení v Evropě a snížit riziko velkého konvenčního konfliktu v této oblasti.

Smlouva CFE stanovila limity pro konkrétní kategorie vojenského vybavení, jako jsou tanky, obrněná vozidla, děla a bojové letouny, a to jak pro NATO, tak pro Východní blok. Smlouva také obsahovala ustanovení o pravidelných kontrolách a informační výměně mezi smluvními stranami, aby se zajistilo dodržování stanovených limitů.

Po skončení studené války v polovině 90. let 20. století docházelo k rozpadu Východního bloku, a to i včetně Sovětského svazu. Tato historická událost měnila geopolitický stav Evropy a vytvářela nové bezpečnostní výzvy. Obyvatelé Evropy doufali, že se omezí hrozba velkého konvenčního konfliktu, který by mohl vést ke katastrofálním následkům.

V této situaci byla Smlouva CFE navržena s cílem stanovit limity pro konvenční vojenskou sílu a vybavení v Evropě, a to jak pro členské státy NATO, tak pro bývalé státy Východního bloku, včetně Sovětského svazu.

Smlouva CFE obsahovala několik klíčových bodů. Dohoda stanovila limity pro různé kategorie vojenského vybavení, včetně tanků, obrněných vozidel, děl a bojových letounů. Tato omezení měla zabránit nadměrné koncentraci vojenských sil v Evropě.

Smlouva CFE obsahovala ustanovení o pravidelných kontrolách a inspekcích, které měly zajistit, že smluvní strany dodržují stanovené limity. Tato opatření měla zvýšit důvěru mezi zúčastněnými státy.

Smlouva vyžadovala pravidelnou výměnu informací o vojenských silách a jejich pohybech mezi smluvními stranami. Tím bylo zajištěno transparentní prostředí. V průběhu let byla revidována, zejména v roce 1999, aby reflektovala změny v evropské bezpečnostní situaci a umožnila přistoupení nových států, jako byly pobaltské státy a další.

Smlouva CFE sehrála důležitou roli při uklidnění napětí v Evropě po skončení studené války. Díky omezení konvenční vojenské síly bylo sníženo riziko velkého konfliktu, a dohoda přispěla k procesu rozbrojení a demilitarizace v regionu.

V průběhu času ale došlo k problémům s implementací a změnám v evropské bezpečnostní situaci. Některé země, včetně Ruska, opustily Smlouvu CFE nebo odmítly její ustanovení, což vedlo k dalším výzvám v oblasti kontroly zbrojení v Evropě.

Související

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Více souvisejících

zbraně Armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy