Chcete do ECR? Až podpoříte Ukrajinu. Orbán dostal políček od vytoužené frakce v EP

Pokud by maďarský premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz chtěli vstoupit do frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) v Evropském parlamentu (EP), museli by předložit písemné prohlášení vyjadřující podporu Ukrajině, uvedl spolupředseda ECR Nicola Procaccini, podle portálu Euractiv.it.

Frakce ECR se ve středu stala třetí největší politickou skupinou v EP, předstihla liberální skupinu Obnovme Evropu (RE). Politická jednání o zvýšení počtu mandátů stále probíhají, připomíná portál.

Potenciální členství strany Fidesz v některé frakci zůstává otázkou. Fidesz je od roku 2021 bez příslušnosti k frakci poté, co po neshodách vystoupila z Evropské lidové strany (EPP).

Po červnových eurovolbách ředitel úřadu maďarského premiéra Balázs Orbán uvedl, že strana zvažuje vstup do ECR. Spolupředseda frakce ECR Nicola Procaccini uvedl pro Euractiv.it, že ECR požaduje po nových členech, včetně rumunské krajně pravicové Aliance za unii Rumunů (AUR), písemné prohlášení vyjadřující podporu Ukrajině.

Procaccini řekl, že stejný požadavek by platil i pro Fidesz. Vstup AUR do ECR představuje další komplikaci pro možné členství Fideszu ve frakci, protože Fidesz odmítá sdílet skupinu s AUR kvůli extrémnímu postoji této strany vůči maďarské menšině v Rumunsku.

ECR má v současnosti 83 členů a je třetí nejsilnější politickou skupinou v EP. Fidesz bude mít v následujícím funkčním období v EP deset poslanců.

Jednání o členství a vytvoření nových politických skupin v EP mohou pokračovat až do začátku první plenární schůze ve Štrasburku, která se bude konat 16. - 19. července, uvádí stránka EP.

Orbán přitom k Ukrajině zastává odmítavý až rezervovaný postoj. V Budapešti se s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem shodli, že Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO týkající se podpory Ukrajině. Maďarsko však neposkytne Ukrajině žádný personál ani finanční pomoc, uvedl server index.hu. 

"Maďarsko se tohoto úsilí NATO nezúčastní a já tento postoj akceptuji," řekl Stoltenberg po jednání s Orbánem novinářům. Uvedl, že se dohodli na podmínkách neúčasti Maďarska, ale nespecifikoval, jak přesně to bude fungovat.

Maďarský premiér, který je v Evropské unii nejbližším spojencem Moskvy, stále více vyvolává obavy z konfliktu mezi Západem a Ruskem, z něhož obviňuje Brusel a NATO. Orbán však ve středu prohlásil, že Maďarsko je "loajálním a oddaným" členem NATO.

Ohledně rusko-ukrajinské války řekl, že postoj Maďarska se liší od postoje ostatních, dodal ale, že jeho země nemá dostatečné schopnosti a sílu změnit velké množství rozdílných názorů. "Nechcete tedy blokovat rozhodnutí, která sdílejí ostatní," dodal.

Stoltenberg zdůraznil, že Maďarsko bylo vždy váženým členem NATO a v zemi také sídlí důležitá vojenská velitelství. Zmínil také, že Maďarsko podporuje stabilitu na západním Balkáně a od začátku ruské invaze na Ukrajinu poskytuje přístřeší lidem přicházejícím z válkou zničené země.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Úmrtí v Luhačovicích: Bitka před barem skončila tragédií. Místní se nemají bát

Policie se od noci ze soboty na neděli zabývá okolnostmi tragické bitky před barem v Luhačovicích. Potyčku sedmi cizinců totiž nepřežil čtyřicetiletý muž. Strážci zákona po incidentu uklidňují místní, že se nemají čeho bát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy