Chcete do ECR? Až podpoříte Ukrajinu. Orbán dostal políček od vytoužené frakce v EP

Pokud by maďarský premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz chtěli vstoupit do frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) v Evropském parlamentu (EP), museli by předložit písemné prohlášení vyjadřující podporu Ukrajině, uvedl spolupředseda ECR Nicola Procaccini, podle portálu Euractiv.it.

Frakce ECR se ve středu stala třetí největší politickou skupinou v EP, předstihla liberální skupinu Obnovme Evropu (RE). Politická jednání o zvýšení počtu mandátů stále probíhají, připomíná portál.

Potenciální členství strany Fidesz v některé frakci zůstává otázkou. Fidesz je od roku 2021 bez příslušnosti k frakci poté, co po neshodách vystoupila z Evropské lidové strany (EPP).

Po červnových eurovolbách ředitel úřadu maďarského premiéra Balázs Orbán uvedl, že strana zvažuje vstup do ECR. Spolupředseda frakce ECR Nicola Procaccini uvedl pro Euractiv.it, že ECR požaduje po nových členech, včetně rumunské krajně pravicové Aliance za unii Rumunů (AUR), písemné prohlášení vyjadřující podporu Ukrajině.

Procaccini řekl, že stejný požadavek by platil i pro Fidesz. Vstup AUR do ECR představuje další komplikaci pro možné členství Fideszu ve frakci, protože Fidesz odmítá sdílet skupinu s AUR kvůli extrémnímu postoji této strany vůči maďarské menšině v Rumunsku.

ECR má v současnosti 83 členů a je třetí nejsilnější politickou skupinou v EP. Fidesz bude mít v následujícím funkčním období v EP deset poslanců.

Jednání o členství a vytvoření nových politických skupin v EP mohou pokračovat až do začátku první plenární schůze ve Štrasburku, která se bude konat 16. - 19. července, uvádí stránka EP.

Orbán přitom k Ukrajině zastává odmítavý až rezervovaný postoj. V Budapešti se s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem shodli, že Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO týkající se podpory Ukrajině. Maďarsko však neposkytne Ukrajině žádný personál ani finanční pomoc, uvedl server index.hu. 

"Maďarsko se tohoto úsilí NATO nezúčastní a já tento postoj akceptuji," řekl Stoltenberg po jednání s Orbánem novinářům. Uvedl, že se dohodli na podmínkách neúčasti Maďarska, ale nespecifikoval, jak přesně to bude fungovat.

Maďarský premiér, který je v Evropské unii nejbližším spojencem Moskvy, stále více vyvolává obavy z konfliktu mezi Západem a Ruskem, z něhož obviňuje Brusel a NATO. Orbán však ve středu prohlásil, že Maďarsko je "loajálním a oddaným" členem NATO.

Ohledně rusko-ukrajinské války řekl, že postoj Maďarska se liší od postoje ostatních, dodal ale, že jeho země nemá dostatečné schopnosti a sílu změnit velké množství rozdílných názorů. "Nechcete tedy blokovat rozhodnutí, která sdílejí ostatní," dodal.

Stoltenberg zdůraznil, že Maďarsko bylo vždy váženým členem NATO a v zemi také sídlí důležitá vojenská velitelství. Zmínil také, že Maďarsko podporuje stabilitu na západním Balkáně a od začátku ruské invaze na Ukrajinu poskytuje přístřeší lidem přicházejícím z válkou zničené země.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Viktor Orbán

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Gruzie senzačně postoupila ze skupiny do osmifinále po výhře nad Portugalci

Čeští fotbalisté by mohli v lecčems Gruzii závidět. Nejen to, jakým fotbalem se nováčci na fotbalovém Euru prezentují, ale také to, že díky tomu dokázali porazit oproti nám Portugalce 2:0 a díky tomu tak navíc postoupit do historického osmifinále. Jihoevropanům vzhledem k jistotě postupu už vlastně o nic nešlo a možná i proto do posledního duelu ve skupině F nastoupili s lehkovážností. Hned po dvou minutách totiž Portugalce Gruzínci šokovali otevřením skóre zásluhou výtečně hrajícího Kvaraccheliji. Gruzínci ve druhé půli zvýšili z penalty a došli si tak k nečekané výhře a stejně tak k nečekanému postupu do osmifinále.

před 2 hodinami

Americký prezident Joe Biden.

Američanům se děje přesně to, co si nepřáli. Jde o vliv v Asii

Spojeným státům se nedaří uplatnit svůj vliv v Asii. Po dlouhou dobu se Američané snažili přenést svou pozornost z Blízkého východu, administrativy jednotlivých prezidentů ale jednaly nekoherentně a Washington to stálo důležité mocenské postavení. Čína je teď na vzestupu a USA s tím nemohou moc dělat. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Na Ukrajině je 10 tisíc naturalizovaných Rusů. Nepřihlásili se sami

Rusové na Ukrajinu vyslali 10 tisíc naturalizovaných občanů, kteří se dobrovolně nepřihlásili do armády. Údajně tam kopou zákopy a staví opevnění. Kremelský režim dlouhodobě nabízí cizincům především ze zaostalejších zemí „výhodné balíčky“, aby položili život jako žoldáci v cizí válce. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Britové za 120 milionů liber od daňových poplatníků do Rwandy přesunuli dva migranty

Drahý britský projekt odklonu nelegálních migrantů do Rwandy se vůbec nevyplatil. Daňoví poplatníci zaplatili přes 100 milionů liber za to, aby úřady do východoafrické země přesunuly dva migranty – nikoliv tisíce, jak bylo v plánu. Premiér Rishi Sunak navíc dává grandiózní předvolební sliby o úspěchu tohoto projektu. Favority na vítězství v červencových volbách jsou ale labouristé, kteří projekt hodlají zrušit.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy