Čína uvalí sankce na prezidentskou knihovnu Ronalda Reagana a další americké organizace. Reaguje tím na středeční setkání předsedy americké Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen v Kalifornii. S odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura AP.
Knihovna Ronalda Reagana byla místem setkání obou státníků. Peking schůzku opakovaně tvrdě kritizoval ještě dřív, než se odehrála. Podle Cchaj cesta ukázala, že Tchaj-wan se nenechá zastavit v mezinárodních vztazích a nepodlehne nátlaku.
Kromě prezidentské knihovny se Peking rozhodl uvalit postihy také na americký think-tank Hudsonský institut za to, co nazval "poskytování platformy a pohodlí tchajwanským separatistickým aktivitám". Cchaj Jing-wen převzala od institutu ocenění za vůdčí schopnosti.
Kromě těchto dvou institucí Peking uvalí sankce na další dvě asijské organizace za jejich zapojení do propagace nezávislosti Tchaj-wanu "pod záminkou akademických a výzkumných výměn". Veškerý jejich majetek nebo finanční aktiva v Číně budou zmrazeny, uvedl Peking.
Sankce podle AP fakticky představují zákaz cestování do Číny pro lidi, kteří stojí v čele těchto organizací, a také zákaz spolupráce s čínskými organizacemi. Podle agentury Reuters ale budou mít malý dopad, protože vysoce postavení tchajwanští úředníci Čínu nenavštěvují a čínské soudy nemají na Tchaj-wanu jurisdikci.
Čína uvalí sankce i na představitelku Siao Mej-čchin, kterou tiskové agentury označují de facto za velvyslankyni Tchaj-wanu v USA. Diplomatce a její rodině zakázala vstup do pevninské Číny, Hongkongu a Macaa. Peking také zakázal investorům a firmám spojeným s političkou spolupracovat s pevninskými organizacemi a jednotlivci.
Tchajwanské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Čína nemá právo "zasahovat", pokud jde o zahraniční cesty Cchaj. Peking podle úřadu "klame sám sebe", pokud si myslí, že sankce budou mít nějaký účinek. "Nejenže to prohlubuje antipatie našeho lidu, ale odhaluje to iracionální a absurdní povahu komunistického režimu," uvedlo ministerstvo.
Prezidentka po příletu z cesty uvedla, že její nadšené přivítání v zámoří bylo silným poselstvím. "Ukázali jsme mezinárodnímu společenství, že tváří v tvář tlaku a hrozbám bude Tchaj-wan ještě jednotnější a rozhodně nepodlehne potlačování, ani kvůli obstrukcím nezastaví výměnu se světem," uvedla prezidentka.
Peking už ve čtvrtek pohrozil, že přijme "rozhodná a efektivní" opatření na ochranu národní suverenity a územní celistvosti v reakci na setkání McCarthyho a Cchaj. Tchaj-wan nedlouho poté uvedl, že se k ostrovu na 200 námořních mil (370 kilometrů) přiblížila čínská letadlová loď.
Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a vyzývá ostatní země světa, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Loni v srpnu navštívila Tchaj-wan tehdejší předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, na což Čína reagovala rozsáhlými vojenskými manévry. Na ostrově byla na konci března také šéfka české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová s rozsáhlou delegací.
Tchaj-wan jako samostatný stát uznává jen 13 zemí, většinou malých států v Karibiku, Latinské Americe a Tichomoří. Evropská unie i Spojené státy, jako většina světa, respektují politiku jedné Číny.
Související

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
Čína , USA (Spojené státy americké) , sankce
Aktuálně se děje
před 8 minutami

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
před 1 hodinou

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
před 1 hodinou

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
před 2 hodinami

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
před 3 hodinami

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
před 4 hodinami

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno před 5 hodinami

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
před 6 hodinami

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
před 6 hodinami

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
před 8 hodinami

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
před 8 hodinami

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
před 10 hodinami

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera
Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
Generální ředitel České televize Jan Souček je v ohrožení. V přespříštím týdnu se totiž sejde televizní rada a bude jednat o jeho odvolání z funkce, ve které je od října 2023. Sám Souček tvrdí, že je proti jeho osobě veden útok.
Zdroj: Jan Hrabě