Čína se opět postavila za Kreml. Chce se bránit proti zasahování vnějších sil

Čína a Rusko by se měly postavit proti zasahování "vnějších sil ", řekl ve čtvrtek čínský prezident Si Ťin-pching svému ruskému protějšku Vladimíru Putinovi během telefonátu.

Čínský prezident Si Ťin-pching v rozhovoru s Putinem zdůraznil potřebu úzké strategické spolupráce, která by bránila suverenitu, bezpečnost a rozvoj zájmů obou zemí. Také se shodli na důležitosti rezolutního odporu proti zasahování ze strany vnějších sil do jejich vnitřních záležitostí.

Kreml ve svém oficiálním prohlášení po telefonátu informoval, že Putin zdůraznil Si Ťin-pchingovi, že vztahy mezi Čínou a Ruskem jsou na bezprecedentně vysoké úrovni.

Oba lídři si výměnou názorů při telefonátu při příležitosti lunárního nového roku, jehož oslavy začnou v Číně v sobotu, potvrdili svou pevnou a spojeneckou vazbu.

I přes mezinárodní kritiku kvůli ruské invazi na Ukrajinu zůstávají Čína a Rusko spojenci, kteří si své vztahy posilují. Peking čelí kritice spojenců Ukrajiny za svůj postoj k válce, nicméně trvá na tom, že se jedná o neutrální postoj.

Kromě toho Peking kritizuje Spojené státy i v souvislosti s dalšími otázkami, jako je jejich postoj k Tchaj-wanu s demokratickou vládou, který Čína považuje za své území.

Kreml rovněž potvrdil svou podporu politice jedné Číny ohledně Tchaj-wanu, což je tradiční pozice Ruské federace.

Si Ťin-pching dále zdůraznil, že Čína a Rusko společně překonaly mnoho výzev a že čínsko-ruské vztahy mají před sebou nové příležitosti k dalšímu rozvoji.

Putin a Ťin-pching se naposledy středu setkali v Pekingu na podzim u příležitosti summitu iniciativy Belt and Road. Šlo o další důkaz prohlubování spolupráce mezi Ruskem a Čínou. 

"Drahý prezidente Putine, můj drahý příteli, vítáme tvou účast," pronesl Si směrem k hostovi z Ruska. "Vzájemná účast na významných diplomatických akcích pořádaných oběma stranami je naší dlouhodobou tradicí," dodal podle ruské státní agentury TASS

Putin podle DW označil iniciativu Belt and Road, tedy plán nové Hedvábné stezky, za překvapivý úspěch. Zdůraznil, že Moskva a Peking sdílejí respekt k diverzitě civilizace a právo každého státu na vlastní vývoj. 

Čínský lídr vyzval Rusko k pokračování společného úsilí o ochranu mezinárodní spravedlnosti a práva, přičemž vyzdvihl blízkou a efektivní strategickou spolupráci a pokračující prohlubování vzájemných vazeb obou zemí. 

DW zmínila, že Putinova cesta do Pekingu byla jeho první návštěvou některé z globálních velmocí od začátku ruské agrese proti sousední Ukrajině na konci února loňského roku. 

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Rusko Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy