Si Ťin-pching byl opět jednomyslně už potřetí zvolen čínským prezidentem

Čínský parlament dnes jednomyslně zvolil prezidentem země dosavadní hlavu státu Si Ťin-pchinga, a to na bezprecedentní třetí pětileté funkční období. Podle agentury AP je možné, že devětašedesátiletý politik u moci zůstane doživotně. Agentura Reuters ho označuje za nejmocnějšího vůdce této asijské velmoci od zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga.

Si Ťin-pching je prezidentem od března 2013 a v čele Komunistické strany Číny stojí od listopadu 2012. Podle dříve platných pravidel by letos v úřadu hlavy státu musel skončit, parlament ale v roce 2018 z ústavy vyškrtl klauzuli omezující výkon funkce na dva po sobě jdoucí mandáty. Si Ťin-pching tedy může teoreticky vládnout neomezeně dlouho.

Už loni v říjnu si zajistil třetí pětileté funkční období jako generální tajemník komunistické strany a dnes k tomu znovu přidal i prezidentský úřad, když se pro něj podle AP vyslovilo 2952 delegátů a žádný nebyl proti. Parlament jej zvolil také vrchním velitelem Čínské lidové osvobozenecké armády.

Si Ťin-pching v průběhu let obsadil vedení vládnoucí komunistické strany svými stoupenci, takže jeho dnešní zvolení se všeobecně předpokládalo. Žádný seznam kandidátů nebyl zveřejněn a panuje přesvědčení, že dnes zvolení politici neměli žádné soupeře, uvedla AP.

Viceprezidentem, jehož pozice je spíše symbolická, se dnes stal osmašedesátiletý Chan Čeng. Ten byl v minulosti starostou mnohamilionové Šanghaje a do loňska také členem politbyra.

Novým předsedou parlamentu je šestašedesátiletý Čao Le-ťi, který si získal prezidentovu důvěru jako někdejší šéf vlivné disciplinární komise čínské komunistické strany. Komise vede protikorupční tažení, jež podle názoru politologů pomohlo prezidentovi zbavit se svých odpůrců.

Nový premiér bude oznámen v sobotu a podle předpokladů se jím stane třiašedesátiletý někdejší šanghajský stranický vůdce a prezidentův spojenec Li Čchiang. Ten proslul především nekompromisní kampaní proti šíření covidu-19 v Šanghaji, která loni na jaře zahrnovala mimo jiné dlouhodobé přísné uzávěry. Li tehdy věrně hájil prezidentovu politiku nulového covidu, navzdory stížnostem obyvatel města, kteří kritizovali špatný přístup k potravinám, lékům a základním službám.

Stanice BBC v souvislosti s prezidentovou účastí na zasedání parlamentu upozornila i na drobný detail. Od nedělního začátku zasedání má prezident před sebou na stole připravené vždy dva šálky na čaj, zatímco ostatní členové čínského vedení se musejí spokojit s jedním. Podle novinářky BBC Celie Hattonové by mohlo jít o nenápadnou demonstraci síly. "Dokonce i takovými drobnostmi, jako jsou dva šálky, se prezident může vyčleňovat," prohlásila Hattonová. Uznává ale, že vysvětlení může být i jednodušší - že má zkrátka prezident Si jen větší žízeň.

V čínské politice hrály symboly vždy velkou roli. V minulosti například směli pouze císaři nosit žlutý šat. Dva šálky se před Si Ťin-pchingem poprvé objevily v roce 2021, připomíná BBC.

Letošní týdenní zasedání parlamentu se koná v problematické době pro Čínu i pro samotného prezidenta, který po protivládních protestech v prosinci po třech letech náhle ukončil přísná opatření proti šíření koronaviru, což si podle západních pozorovatelů vyžádalo množství obětí. Politika nulové tolerance, která držela miliony lidí doma, předtím frustrovala řadu obyvatel a zároveň brzdila čínskou ekonomiku - růst hrubého domácího produktu (HDP) loni v Číně zpomalil na tři procenta.

"Ve třetím období se prezident Si bude muset zaměřit na oživení ekonomiky," uvedl odborník na čínskou politiku Willy Lam. "Pokud ale bude pokračovat v tom, co dělal dosud, tedy upevňovat vliv strany a státu na soukromý sektor a vést konflikt se Západem, nejsou vyhlídky příliš povzbuzující," dodal.

Související

Více souvisejících

Čína Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy