Čínský parlament dnes jednomyslně zvolil prezidentem země dosavadní hlavu státu Si Ťin-pchinga, a to na bezprecedentní třetí pětileté funkční období. Podle agentury AP je možné, že devětašedesátiletý politik u moci zůstane doživotně. Agentura Reuters ho označuje za nejmocnějšího vůdce této asijské velmoci od zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga.
Si Ťin-pching je prezidentem od března 2013 a v čele Komunistické strany Číny stojí od listopadu 2012. Podle dříve platných pravidel by letos v úřadu hlavy státu musel skončit, parlament ale v roce 2018 z ústavy vyškrtl klauzuli omezující výkon funkce na dva po sobě jdoucí mandáty. Si Ťin-pching tedy může teoreticky vládnout neomezeně dlouho.
Už loni v říjnu si zajistil třetí pětileté funkční období jako generální tajemník komunistické strany a dnes k tomu znovu přidal i prezidentský úřad, když se pro něj podle AP vyslovilo 2952 delegátů a žádný nebyl proti. Parlament jej zvolil také vrchním velitelem Čínské lidové osvobozenecké armády.
Si Ťin-pching v průběhu let obsadil vedení vládnoucí komunistické strany svými stoupenci, takže jeho dnešní zvolení se všeobecně předpokládalo. Žádný seznam kandidátů nebyl zveřejněn a panuje přesvědčení, že dnes zvolení politici neměli žádné soupeře, uvedla AP.
Viceprezidentem, jehož pozice je spíše symbolická, se dnes stal osmašedesátiletý Chan Čeng. Ten byl v minulosti starostou mnohamilionové Šanghaje a do loňska také členem politbyra.
Novým předsedou parlamentu je šestašedesátiletý Čao Le-ťi, který si získal prezidentovu důvěru jako někdejší šéf vlivné disciplinární komise čínské komunistické strany. Komise vede protikorupční tažení, jež podle názoru politologů pomohlo prezidentovi zbavit se svých odpůrců.
Nový premiér bude oznámen v sobotu a podle předpokladů se jím stane třiašedesátiletý někdejší šanghajský stranický vůdce a prezidentův spojenec Li Čchiang. Ten proslul především nekompromisní kampaní proti šíření covidu-19 v Šanghaji, která loni na jaře zahrnovala mimo jiné dlouhodobé přísné uzávěry. Li tehdy věrně hájil prezidentovu politiku nulového covidu, navzdory stížnostem obyvatel města, kteří kritizovali špatný přístup k potravinám, lékům a základním službám.
Stanice BBC v souvislosti s prezidentovou účastí na zasedání parlamentu upozornila i na drobný detail. Od nedělního začátku zasedání má prezident před sebou na stole připravené vždy dva šálky na čaj, zatímco ostatní členové čínského vedení se musejí spokojit s jedním. Podle novinářky BBC Celie Hattonové by mohlo jít o nenápadnou demonstraci síly. "Dokonce i takovými drobnostmi, jako jsou dva šálky, se prezident může vyčleňovat," prohlásila Hattonová. Uznává ale, že vysvětlení může být i jednodušší - že má zkrátka prezident Si jen větší žízeň.
V čínské politice hrály symboly vždy velkou roli. V minulosti například směli pouze císaři nosit žlutý šat. Dva šálky se před Si Ťin-pchingem poprvé objevily v roce 2021, připomíná BBC.
Letošní týdenní zasedání parlamentu se koná v problematické době pro Čínu i pro samotného prezidenta, který po protivládních protestech v prosinci po třech letech náhle ukončil přísná opatření proti šíření koronaviru, což si podle západních pozorovatelů vyžádalo množství obětí. Politika nulové tolerance, která držela miliony lidí doma, předtím frustrovala řadu obyvatel a zároveň brzdila čínskou ekonomiku - růst hrubého domácího produktu (HDP) loni v Číně zpomalil na tři procenta.
"Ve třetím období se prezident Si bude muset zaměřit na oživení ekonomiky," uvedl odborník na čínskou politiku Willy Lam. "Pokud ale bude pokračovat v tom, co dělal dosud, tedy upevňovat vliv strany a státu na soukromý sektor a vést konflikt se Západem, nejsou vyhlídky příliš povzbuzující," dodal.
Související

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Trump by se ještě letos mohl setkat s lídrem jiné velmoci. Putin to ale nebude
Aktuálně se děje
před 47 minutami

Španělskem se šíří děsivý trend: Lidé kvůli popularitě na sociálních sítích mlátí seniory na ulici
před 1 hodinou

Izrael plánuje přesídlit celé Pásmo Gazy. Vybuduje obří koncentrační tábor, varuje expremiér Olmert
před 3 hodinami

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení
před 4 hodinami

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní
před 5 hodinami

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?
před 6 hodinami

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila
před 7 hodinami

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii
před 7 hodinami

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny
před 8 hodinami

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku
před 8 hodinami

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační
před 9 hodinami

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět
před 10 hodinami

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají
před 10 hodinami

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.
před 11 hodinami

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství
před 11 hodinami

Pondělní počasí bude horké i v dalším kraji, vyplývá z nové výstrahy
před 11 hodinami

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér
před 12 hodinami

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky
před 12 hodinami

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty
před 13 hodinami

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
před 14 hodinami
Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války
Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.
Zdroj: Libor Novák