CNN, Times i BBC. Ficův úspěch neunikl pozornosti světových médií, referují o něm coby proruském populistovi

Slovenské volby neunikly pozornosti světových médií. Většina z nich poukazuje na Roberta Fica, jehož strana Smer klání ovládla, jako na proruského a populistického politika. Jeho úspěch neunikl ani očím ruských médií, která vesměs tlumočila obsah své západní konkurence. 

Zahraniční média o výsledku voleb na Slovensku informovala různě. Například německý server Deutsche Welle hned v úvodu označil vítězného Roberta Fica za populistu. „Fico je technik moci, zdaleka nejlepší na Slovensku. V současné době nemá protikandidáta. Fico vždy sleduje průzkumy veřejného mínění, rozumí tomu, co se děje,“ uvedl pro DW sociolog Michal Vašečka z bratislavského Policy Institute. 

Politico si podobně jako včera příliš nebralo servítky. „Proruská strana Smer předčila prozápadně orientované Slovensko,“ napsalo. Server připomněl, že Fico slíbil zastavení podpory Ukrajiny, zablokování možného členství Kyjeva v NATO a vzdor proti sankcím vůči Rusku. 

Podle předního zpravodajského serveru Politico teď hrozí hlubší propojení Slovenska s režimem maďarského premiéra Viktora Orbána. „Ficova kampaň vyvolala na celém kontinentu znepokojení kvůli obavám, že po boku maďarského premiéra Viktora Orbána posune Slovensko do protiukrajinského tábora,“ píše. 

Výsledky slovenských voleb získaly místo dokonce i na vrchních pozicích webu americké stanice CNN. Ta o něm rovněž psala coby o proruském politikovi. „Podle předběžných výsledků se ve volbách na Slovensku dostala na první místo strana, v jejímž čele stojí prokremelský představitel, a získala tak více hlasů, než se očekávalo, což bude pravděpodobně představovat výzvu pro jednotu NATO a EU v otázce Ukrajiny,“ zhodnotila přední světová zpravodajská stanice. 

Nezávislý server RFE/RL pak připomněl, že Fico nezískal většinu mandátů a bude muset podstoupit náročná vyjednávání o koalici. „Volby 30. září byly testem podpory země sousední Ukrajině ve válce s Ruskem,“ poznamenává RFE/RL. Velkou pozornost získal Fico i od britské stanice BBC. 

Výsledky voleb komentoval i list New York Times. Ten byl kritický i k voličům. „Ve většině Evropy byly volby považovány za ukazatel podpory Ukrajiny ve válce s Ruskem. Zdálo se však, že voliče nejvíce zajímají otázky peněženek.,“ píše NY Times. 

Slovensko neuniklo ani pozornosti ruské tiskové agentury závislé na Kremlu TASS. Ta však zůstala bez jakéhokoliv označování a Ficův Smer označila za „sociálně-demokratickou stranu“. TASS o situaci na Slovensku informovala v podstatě stejně jako západní média. 

Související

Bratislavský hrad

Ve stopách Maďarska? Slovensko chce změnit volební systém

Strana Hlas plánuje předložit návrh na změnu volebního systému, který by měl zajistit větší zastoupení regionů v Národní radě SR (NR SR). Opoziční Progresívne Slovensko (PS) a SaS vyjadřují obavy, že by se mohlo jednat o účelovou změnu. Zavedení smíšeného volebního systému by mohla posílit postavení strany Smer v parlamentu.

Více souvisejících

volby na Slovensku Robert Fico Smer SD Noviny / tisk

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Richard Turcsányi

Čína chce přetvořit systém tak, aby jí vyhovoval. Expert pro EZ odhalil vztahy Trumpa s Pekingem

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vylíčil čínský přístup ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Také popsal, jak se bude Trump chovat k Číně. „Trump v Bílém domě je pro všechny rizikem, protože je velkou neznámou a nikdo dopředu neví, co udělá a co se stane,“ říká.

před 4 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Kdo povede USA? Kolem Trumpa se začíná formovat jeho "elita"

Po svém vítězství v prezidentských volbách začal Donald Trump utvářet tým, který odráží jeho přísný postoj "Make America Great Again" (MAGA). Jeho vláda by se mohla stát jednou z nejpravicovějších administrativ v moderní historii USA, zaměřenou na Washingtonské elity, nelegální migranty a posílení zásady „America First“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie Austrálie

Pobodal 16 lidí za pouhé tři minuty. Vrah v Austrálii zabil i batole

Joel Cauchi potřeboval podle BBC pouhé tři minuty na to, aby smrtelně pobodal šest lidí a dalších deset zranil během vražedného běsnění v oblíbeném nákupním centru v Sydney. Podrobnosti hrůzného řádění odhalilo vyšetřování útoku, které probíhá před soudem Nového Jižního Walesu.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Marie Benešová

Zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Ve věku 76 let zemřela Marie Benešová, bývalá ministryně spravedlnosti a výrazná osobnost české politické scény. Podle České televize to potvrdila to bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a na sociální síti X to uvedl předseda Rady ČTK David Soukup. 

včera

včera

Ilustrační foto

COP29: První den se sešly tisíce politiků a diplomatů, dorazil i Tálibán

Na klimatické konferenci COP29 v ázerbájdžánském Baku se první den setkaly tisíce politiků, vyjednávačů, vědců a aktivistů z téměř 200 zemí světa, aby jednaly o dalších krocích v boji proti klimatickým změnám. Přestože všechny země sdílejí společný cíl zmírnit klimatické dopady, rozdíly v prioritách a zájmech zpomalují dosažení konsensu. 

včera

Velryby, ilustrační fotografie

COP29: Velrybáři nejsou jedinou hrozbou. Keporkaky decimují i změny počasí

Historie komerčního lovu velryb ve 20. století měla ničivé dopady na populace keporkaků, přičemž nejtvrději byly zasaženy v Tichomoří. V 80. letech minulého století se počet keporkaků v severním Pacifiku snížil na méně než 1 000 jedinců, což vyvolalo obavy o budoucnost těchto majestátních zvířat. Nyní ale do hry vstupuje nová hrozba.

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Třeba Trump překvapí? Francouzi zatím neztrácení naději

Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot v pondělí varoval před unáhlenými závěry ohledně budoucí politiky Spojených států pod vedením nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, zejména pokud jde o jeho přístup k ukrajinské otázce a možnost dohody s Ruskem, která by mohla ohrozit zájmy Ukrajiny. 

včera

Skrytá stránka diskuzí o počasí: Státy si vzájemně nerozumí, budoucnost světa závisí na neviditelném povolání

Na klimatických summitech OSN, kde se vyjednává o budoucnosti klimatu, je každé slovo nesmírně důležité. Překladatelé zde čelí výzvám, jako je nejednoznačnost odborných termínů nebo problematické používání metafor, kdy musí zajistit, aby nuance a záměr původních sdělení zůstaly co nejvíce zachovány.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy